Financovanie destabilizácie v Macedónsku

Add Comment

Spolok tváriaci sa ako mimovládna organizácia, školený pre zosadzovanie vlád a inscenácie prevratov po celom svete, platí 1500 dolárov za nápady pre lepšiu organizáciu demonštrácií, hlási macedónsky denník Vecer.

Spojenectvo Sorosovej Open Society Institute (Nadácia otvorenej spoločnosti), USAID (predný štít CIA) a Forum Group (ďalšia Sorosova „mimovládka“) podporovalo a financovalo nielen macedónsku opozičnú SDSM (Socijaldemokratski sojuz na Makedonija – pozn.red.), ale aj ich aktivistov a protesty v roku 2011.

Canvas (skratka Centra pre aplikované nenásilné akcie a stratégie) so sídlom v Belehrade, vedený Srgjom Popovićom a špecializovaný na demonštrácie, bol najatý Sorosom a CIA pre „pomoc“ v Macedónsku. Canvas si stihol získať slušnú popularitu. Konkrétne, v Spojených arabských emirátoch je uvedený v rovnakej kategórií ako Al-Kájda. Rozdielom je, že sa jedná o nemoslimskú teroristickú organizáciu.

Canvas a Srgja Popović boli nápomocní pri importe chaosu na Ukrajine (pozrite sa, kde je Ukrajina dnes) a pri zbavovaní moci Husního Mubaraka v Egypte (pozrite sa, kde je dnes Egypt).

Členom Canvasu sa podarilo dostať trvalý zákaz vstupu do Ruska. V macedónskom hlavnom meste boli vítaní. Sorosova Nadácia otvorenej spoločnosti a CIA so svojimi reprezentantmi (PNAC – Projekt pre nové americké storočie, NED, USAID) najali Canvas pre prácu v Macedónsku. Ten adresoval súťaž pre macedónskych študentov (tri týždne pred protestami) o 1500 dolárov za dve najlepšie protestné idey.

Nápady boli zasielané na meno Sonja Ismail, ktorá je dcérou Gjunera Ismaila, populárneho člena a funkcionára strany SDSM. Pred niekoľkými rokmi bola Sonja Ismail terčom vyšetrovania za nelegálne vlastníctvo troch štátnych bytov cez svojho otca (funkcionára SDSM), ktoré prenajímala a zarobila viac ako 300 000 eur.

Canvas si na úvod spravil meno pri zosadzovaní Miloševiča. Tu to ale neskončilo. Canvas bol opakovane najatý CIA pri organizácii protestov v Gruzínsku, Moldavsku, Maledivách, Libanone, Egypte, Ukrajine… Canvas sa prvýkrát v Macedónsku objavil v roku 2009, kedy bolo jasné, že strana SDSM bude opäť opozičnou. Srgja Popović bol prítomný v meste Ohrid pri krste „Canvas akadémie“. Na tomto mieste sú budúci protestujúci a aktivisti školení a následne vyslaní do terénu v správny čas.

Kto bol mecenášom tejto akadémie? USAID a Soros. Soros vymenoval Gjunera Ismaila a Sasha Ordanovskeho za propagátorov.

Podľa reportáže denníka Vecer: „Študenti boli platení, školení ako protestovať v decembri 2014 a v januári 2015. Srgja Popović sa sám ukázal a stretol so Zaevom (Zoran Zaev, politický líder SDSM – pozn.red.) v marci, apríli a na začiatku mája 2015. Aktivisti násilne zaútočili na políciu 6.mája 2015, zranených bolo 38.“

Canvas bol značne angažovaný v čase smrti ruského opozičného lídra Nemcova, len niekoľko dní pred opozičnými protestmi. Cieľom bolo destabilizovať situáciu, vytvoriť vnútorný konflikt. Väčšine Rusov však bolo jasné, že ide o organizovanú vraždu, nariadený zásah. Keď vezmeme do úvahy, že manželka lídra Canvas pracovala pre Stratfor (kontraktor CIA), veci sa stávajú jasnejšími, píše denník Vecer.

Canvas mal v Srbsku tiež predchodcu, ktorý bol vytvorený špionážnymi NGO (non-governmental organization = mimovládna organizácia). Mal názov „Otpor“, dotovaný z Freedom House, čo je ďalšia organizácia na čele so CIA. OSN viedla vyšetrovanie organizácie Freedom House a jej väzieb na CIA. Členovia Otporu sa dnes nachádzajú v radoch Canvas.

Zdroj: Macedonian International News Agency MINA

Marián Ďuriš
"Sněží a venku se setmělo. Tato noc - a tato zima - naštěstí nebude dlouhá. Nebudeme-li chtít."

Pridaj komentár

& Časopis