Fínski občania, ktorí dostali univerzálny základný príjem, vykazujú nižšiu hladinu stresu a väčšiu ochotu pracovať

Add Comment

Fínsko dalo 2000 svojim občanom nepodmienený príjem a už po čase vidí prínosy, ako sú zníženie stresu a väčšie stimuly nájsť si prácu i oveľa viac času na realizáciu podnikateľských zámerov.

Táto schéma je prvá svojho druhu v Európe a sledovaní účastníci dostávali 560 euro mesačne počas dvoch rokov.

Účastníci nemuseli preukazovať, že hľadajú zamestnanie a nemuseli sa pravidelne hlásiť na úradoch, aby preukázali, že stále potrebujú príjem, ako je to v prípade štandardných dávok v nezamestnanosti. Peniaze mohli minúť na čo chceli.

Počas pilotného projektu, ak si účastníci našli prácu, stále mohli poberať dávku, a takto odstránili jedno z obmedzení súčasného systému sociálneho zabezpečenia – odradzujúce od nájdenia si práce.

Pokus je jedným z opatrení predstavených fínskou vládou na riešenie problému nezamestnanosti.

Juha Jarvinen, nezamestnaný mladý otec z dediny blízko mesta Jurva v západnom Fínsku, bol náhodne vybraný, aby dostával dávku od januára tohto roku. Pre noviny The Economist povedal, že na rozdiel od obdobia, keď dostával štandardné dávky v nezamestnanosti, teraz si aktívne hľadá prácu.

Predtým mu boli ponúknuté miesta na čiastočný pracovný úväzok, ale ich prijatie by nemalo žiadny zmysel, pretože by mu to ohrozilo jeho systém sociálneho zabezpečenia. „Je to bláznovstvo, takže nikto neprijme takú trošku práce,“ povedal Juha.

Tiež povedal, že je v procese začatia vlastného podnikania oveľa menej stresovaný, a už viac nemusí chodiť na tú „trápnu šou“ vypĺňať dotazníky alebo chodiť na pravidelné pohovory s predstaviteľmi úradu práce.

„Som umelec a podnikateľ. Niekedy som príliš aktívny a tak nemám čas sa zastaviť,“ povedal.

Ale nie všetci sú očarení pilotným projektom. Vo februári najväčší fínsky zväz vyhlásil, že experiment je nezodpovedný a bude motivovať niektorých ľudí, aby pracovali menej a zároveň zvýši platy v niektorých nežiaducich profesiách.

„Myslím, že toto vedie sociálnu politiku zlým smerom,“ povedal agentúre Bloomberg Ikka Kaukoranta, hlavný ekonóm Centrálnej organizácie fínskych odborových zväzov.

Odbory, ktoré reprezentujú takmer 1 milión členov alebo pätinu populácie Fínska, vyhlásili, že testovaný model je „neskutočne nákladný, pretože môže zvýšiť vládny deficit asi o 5 percent z HDP.“

Ontário, najväčšia kanadská provincia, v marci vyhlásila, že skúša rovnaký model univerzálneho základného príjmu.

Premiérka Ontária Kathleen Wynne povedala, že model potrebuje ukázať „nové výzvy“ prezentované modernou ekonomikou.

Zdroj: http://www.independent.co.uk/nws/business/news/finland-universal-basic-income-lower-stress-better-motivation-work-wages-salary-a7800741.html

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Martin Urminský
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis