Francúzsko „sa vynasnaží“ zrušiť protiruské sankcie, ak sa Rusi vzdajú šampanského a koňaku

Add Comment

Francúzsko naznačuje snahu zrušiť ekonomické sankcie voči Moskve, ak ruskí výrobcovia prestanú používať označenie „Champagne“ a „Cognac“. Francúzsku sa už úspešne podarilo dosiahnuť zákaz používania značiek spojených s jeho regiónmi zahraničnými výrobcami alkoholických nápojov, zatiaľ však nie v Rusku.

Francúzsky minister hospodárstva Emmanuel Macrona v januári povedal, že krajina vynaloží všetko úsilie na podporu zrušenia anti-moskovských sankcií. Medzi odborníkmi však toto oznámenie vyvoláva vážne pochybnosti.

„Stále nie je jasné, čo  slová „vyvinúť úsilie“ znamenajú. Môžu  byť úspešní, avšak  môžu  aj zlyhať. Ale je jasné, že Francúzsko sa teší na zákaz používania názvov „Champagne“, „Cognac“ a „Calvados“ ruskými výrobcami, povedala viceprezidentka ruského nekomerčného obchodného združenia Natlia Zolotyh pre Gaztea.ru.

„Ja neviem, ako by Paríž mohol ovplyvniť zrušenie sankcií. Myslím, že sa práve rozhodli využiť príležitosť,“ uviedol Igor Bukharov, prezident federácie prevádzkovateľov reštaurácií a hotelierov. Dodal, že sporné názvy nie sú zavádzaním ruských spotrebiteľov, pretože nespájajú pôvod nápoja s akoukoľvek zemepisnou oblasťou.

Ruská federálna služba pre duševné vlastníctvo Rospatent plánuje dôkladnú analýzu trhu s alkoholom a možného dopadu zavedenia zákazu. „Po vykonaní hĺbkovej štúdie budeme môcť povedať, či je ruský trh s alkoholom pripravený vzdať sa používania všeobecných výrazov na opis výrobku,“ uviedol zástupca riaditeľa tohto dozorného orgánu Lubov Kiry. Doteraz nie je vykonaný odhad možného vplyvu takéhoto zákazu na ekonomiku.

Podľa súčasnej zmluvy medzi Moskvou a Parížom sa šampanské, koňak a calvados vyvážené z Ruska označujú ako „šumivé víno“, „brandy“ a „fortifikovaný jablkový mušt“. Výrobcovia   používajú originálne všeobecné pojmy v azbuke len pre domáci trh; Francúzsko však  napriek tomu žiada ich zákaz.

Zdroj: https://www.rt.com/business/333143-france-russia-champagne-label/

Zem & Vek

Pridaj komentár

& Časopis