František Šebej nešetrí komplimentmi na adresu Miroslava Lajčáka

Add Comment

Nemožno ignorovať, že rezort diplomacie sa – tak ako celé Slovensko – dostal do extrémne delikátnej pozície, ktorá nemá svoj precedens minimálne od roku 1993. Tlak ustavične sa meniacej situácie na globálnej scéne núti malých, ktorí sa na „súboj titanov“ len bezmocne prizerajú, k zvýšenej opatrnosti pri prezentácii svojich zahraničnopolitických postojov. Je to logické a celá strastiplná história tohto národa iné príklady ani neponúka. Či už prežíval vo forme latentnej, alebo ako subjekt medzinárodného práva, reči o samostatnej či nebodaj nezávislej slovenskej diplomacii pôsobili vždy tak trochu úsmevne.

Po prezidentovi ďalší gratulant z parlamentu

„Formálna aj obsahová konformita oficiálnych deklarácií slovenského rezortu zahraničia s protiruskou rétorikou USA, NATO a EÚ sa podpísala aj pod hodnotenia jeho činnosti, ktoré sme si mohli v októbri a novembri 2014 prečítať alebo vypočuť. Skutočnosť, že ich autori prihliadali iba na tento jediný faktor, dodala ich záverom zavádzajúci charakter i celkovú nedôveryhodnosť. Na manipulatívny prístup našich mediálnych mienkotvorcov, politológov či analytikov sme si už zvykli. Pokiaľ však dáva ministerstvu výborné vysvedčenie súčasný prezident, vzniká už dôvod na isté znepokojenie,“ písali sme v printovom vydaní časopisu Zem&Vek vlani (11/2015).

Po známke „výborný“, ktorej sa Miroslavovi Lajčákovi minulý rok ušlo od Andreja Kisku, sa k spokojnej hlave štátu pridal ešte spokojnejší František Šebej, ktorý na čele Zahraničného výboru NRSR pozorne monitoruje, či sa slovenská štátna reprezentácia náhodou nepreriekne spôsobom, ktorý by v Bruseli a najmä vo Washingtone mohli označiť za nevhodný. Niektoré vyjadrenia vyvolávali totiž podľa neho dojem, že Slovensko má dve zahraničné politiky. „Tú, ktorú robí racionálne a pokojne rezort zahraničia, a tú, ktorú predstavuje rétorika predsedu vlády Roberta Fica,“ uviedol na margo štvorročnej práce rezortu diplomacie politik, ktorý sa do parlamentu naposledy dostal na kandidátke Most-Híd.

Priveľa chvály vzbudzuje mrazivé pochybnosti

Na rozdiel od rezortu zahraničia, ktorý vraj konflikt na Ukrajine zvládol dobre, do Šebejovej nemilosti upadol – ako už tradične – Robert Fico, ktorý stojí (podobne ako kedysi Mečiar) za všetkým zlom. Ako priblížil, nepozdávajú sa mu niektoré jeho vyjadrenia, ktoré mali byť pre Kyjev vyslovene urážlivé.„Vo viacerých prípadoch sa predsedovi vlády podarilo prekryť dobrý dojem zo zahranično-politického pôsobenia Slovenska skutkami a slovami, ktoré krajinu v očiach partnerov poškodili,“ myslí si Šebej, dávajúc neskrývane najavo, že premiérovu účasť na oslavách 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny v Moskve do dnešného dňa nestrávil. No a, samozrejme, ďalšia pohroma – jeho „zbytočné, zavádzajúce, niekedy priamo klamlivé“ slová na tému utečencov! Za diplomatický faul a hlúposť označil žalobu Slovenska za spôsob rozhodnutia o povinných kvótach. „Ale problematické je vlastne správanie sa celej Vyšehradskej skupiny, nie iba Slovenska,“ uzavrel svoj svojský pohľad na okolitý svet šéf zahraničného parlamentného výboru.

Vráťme sa ale k Šebejom hodnotenému ministerstvu. Chválami a komplimentmi nešetril ani na adresu jeho predchádzajúcich i súčasných štátnych tajomníkov, ktorí sú podľa neho „to najlepšie, čo slovenská diplomacia má“. Profesionálne vedenie sa nemohlo neodraziť aj na pripravenosti na predsedníctvo v Rade EÚ, ktorého sa SR ujme 1. 7. 2016. Pochvala od neho však pôsobí v tomto prípade rozpačito, dokonca chvíľami vzbudzuje mrazivé pochybnosti, či je všetko v poriadku. Vzniká totiž pocit, ako keby minister dával premiérovi svoje aktivity iba na vedomie a účty skladal niekomu úplne inému. Ale aj o tom sme už písali.

Mlčanie znamená spolupáchateľstvo v lži

Anomália, keď sa oficiálne vyhlásenia hláv diplomacie dostávajú do nápadného protikladu s postojmi ministerských predsedov, prestáva byť najnovšie výlučne slovenskou špecialitou. Bezmála celý postsocialistický blok, minimálne v stredoeurópskom zábere, sa momentálne prejavuje nejednotným jazykom štátnopolitickej reprezentácie. Tento nesúlad, či už skutočný alebo fiktívny, sa generuje špeciálne na diplomatickej úrovni, a to v mene akejsi „povinnosti zachovať jednotný európsky postoj“. Bezduchá floskula, ktorá by v doslovnej aplikácii mohla znieť: Pokiaľ sa naši európski partneri rozhodnú pre samovraždu, budeme ich v tom lojálne nasledovať.

Pripusťme nakoniec, že aj stav nesvojprávnosti má určité mantinely. Svetová ani regionálna bezvýznamnosť krajiny ešte neznamená, že sa v spojení so svojimi susedmi nebude pokúšať ovplyvniť zmýšľanie najmocnejších tejto planéty aspoň v tom smere, aby ich rozhodnutia nevyústili do apokalyptického konca celého ľudstva. Mlčanie o veciach, ktoré sú v príkrom nesúlade s princípmi morálky a spravodlivosti, znamená spolupáchateľstvo v lži. A neznižuje ho ani samotný fakt, že toho istého sa dopúšťajú druhí.

Zroj: TASR

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis