India prevzala od Číny korunu najrýchlejšie rastúcej ekonomiky

Add Comment

Napriek ťažkým časom pre väčšinu rozvíjajúcich sa trhov, India naďalej ekonomicky expandovala a stala sa tak najrýchlejšie rastúcou ekonomikou roku 2015. Objemom rastu na úrovni 7,5 percenta predstihla dokonca aj Čínu so 6,9 percentami.

Za posledný štvrťrok 2015 predstavoval ekonomický rast Indie 7,3 percenta, podľa oficiálnych vládnych čísel. Nové Dillí hovorí, že očakáva zvýšenie rastu za fiškálny rok končiaci v marci 2016 na úroveň 7,6 percenta – t.j. najvyšší za päť rokov.

Naopak, rast druhej najväčšej ekonomiky na svete v minulom roku spomalil na 6,9 percenta. Pre Čínu je to  najhorší výsledok za posledných 25 rokov.

Odborníci tvrdia, že hospodársky rast Indie podporili pohyblivé ceny ropy, investície a demografické faktory.

India je po Číne a USA tretím najväčším dovozcom ropy. Energie tvoria takmer 70 percent dovozu tejto krajiny.

Ropný efekt bol najväčším ťahúňom rastu, podľa indického hlavného ekonóma JP Morgan Sajjida Quinoa, ako uvádzajú The Financial Times.

Prispelo však k nemu aj zvýšenie investícií. Krajina prilákala okolo 26,5 miliárd dolárov zahraničných investícií v prvých deviatich mesiacoch roku 2015, čo je o 18 percent viac ako v rovnakom období predchádzajúceho roka.

Predpokladá sa, že India sa do roka 2020 stane krajinou s najmladšou populáciou na svete. Jedna tretina Indov je vo veku 15 až 34 rokov.

Narendra Modi, indický premiér, prisľúbil krajinu modernizovať, zvýšiť objem výroby a podporiť infraštruktúru, ako aj prilákať do krajiny viac investícií.

Niektorí ekonómovia však zostávajú voči najnovším rastovým číslam tretej najväčšej ekonomiky Ázie skeptickí, berúc do úvahy slabý vývoz, prepravné na železnici a ďalšie finančné údaje.

„Pre Indiu je výzvou udržať tempo rastu na úrovni 9-10 percent v nasledujúcich troch desaťročiach,“ hovorí Amitabh Kant, tajomník Indie pre priemyselnú politiku a propagáciu. „To možno dosiahnuť len v prípade, že by India aj naďalej ponúkala jednoduchý ekosystém pre rozvoj podnikania a mohutný rast výrobného sektora.“

Preložené z RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis