Infiltrácia liberálnej propagandy do slovenského školstva pokračuje

Add Comment

Kriticky mysliacich ľudí, ktorým zmysel pre mieru a súdnosť ešte stále nie je cudzí, pobúrilo najnovšie vydanie Magazínu N „o klamstvách a konšpiráciách“ (27. 3.). Popri štandardnej časti s esejami, rozhovormi, príbehmi a analýzami obsahuje aj príručku pre „stredoškolákov, ich rodičov a učiteľov“, ako sa vyznať v správach na internete. Ako šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný vo svojom úvodníku zdôrazňuje, nájdu v nej „konkrétne príklady falošných správ, základné techniky, ktoré dezinformátori dnes používajú, a návody, ako im nenaletieť“. Praktickú rukoväť, ktorá bude už o niekoľko dní dostupná v digitálnej podobe „pre všetkých zadarmo“, možno po vyplnení formulára doručiť aj na školy. Akože inak – tiež zadarmo.

Demontáž slobody ich nedesí, ale napĺňa zadosťučinením

„Ministerstvo vnútra sa zamyslelo a do boja povoláva policajtov, ktorí sa budú na šírenie lží a propagandu špecializovať,“ pokračuje šéfredaktor Kostolný v spomínanom úvodníku. Fakt, že do prenasledovania odlišných názorových skupín sa (podobne ako v 50. rokoch 20. storočia) zapája silový rezort, by mal človeka, ktorý si ctí slobodu názoru a prejavu – jeden z uholných kameňov transatlantickej civilizácie – minimálne vydesiť. Neoliberálov namiesto toho napĺňa zadosťučinením a radosťou. „Aj preto sa musí o klamstvách na internete začať viac hovoriť. Aj preto sme pripravili nový N magazín,“ vysvetľuje autor úvodníka motív celej iniciatívy.

Skutočnosť, že iba jedno z desiatok médií na Slovensku dostalo výlučné právo určovať, čo je pravda a čo lož, zodpovedných pracovníkov rezortu očividne nezaráža. „Ak sa nepokúsime ukázať čitateľom – a v tomto prípade je naozaj jedno, či sú to študenti alebo dospelí – že sa na nich valí vlna klamstiev, nemôžeme im ani hovoriť, že nie všetky správy na internete sú falošné. Že tu stále sú slušní novinári, ktorí sa pokúšajú hľadať pravdu,“ myslí si Kostolný.

Nie je takisto celkom v poriadku, ak sa schválený uchádzač o ovplyvňovanie svetonázorovej či hodnotovej orientácie najmladšej generácie vyjadrí, že „Donald Trump sa preklamal až do Bieleho domu“, alebo že liberálnu demokraciu sa mnohé „z Ruska platené“ a „dezinformácie šíriace“ internetové stránky pokúšajú „zrútiť a nahradiť novým poriadkom“. Ministerstvo sa týmto vlastne stotožnilo s tézou, že liberálna demokracia je jediný legitímny a jediný možný koncept modernej spoločnosti, čo je, samozrejme, exemplárny nonsens.

Distribúcia povolená bez súhlasu zákonných zástupcov

„Chceli sme ho rozdať čo najväčšiemu počtu študentov, preto sme požiadali o pomoc ľudí, ktorým na tejto téme záleží. Za pár dní nám poslali 30 000 eur a časopis spolu s príručkou tak zadarmo dostane viac ako 30 000 študentov,“ úprimne sa vyznáva Kostolný. Pod pláštikom záujmu o mladých, nezištnosti, ba až filantropie však potenciálne číha ambícia mať nástroj na formovanie politických názorov a postojov dospievajúcej populácie. Ide predsa o perspektívnu voličskú základňu „korektných strán“, ktorá už nikdy nezapochybuje o členstve v EÚ či v NATO. Vštepovať jej neprestajne do hláv, že iná alternatíva ako večné nepriateľstvo s Ruskom neprichádza do úvahy, môže byť záslužný investičný počin.

Stávame sa iba bezmocnými pozorovateľmi toho, ako sa do nášho až dosiaľ apolitického školského systému infiltrujú rozličné ideologicky zamerané príručky a učebné doplnky s liberálnou propagandou, ktoré pritom nie sú výsledkom celospoločenského konsenzu, ba niektoré neprešli ani sitom výberového konania. Vzniká tak podozrenie z viacnásobného pochybenia, keď ich vydavatelia vytĺkajú klin klinom – čiže bojujú proti domnelému extrémizmu výslovne extrémistickými nástrojmi, pričom sa k zadaniu dostávajú ako podnikateľské subjekty (v danom prípade Vydavateľstvo N Press) a je otázne, či na základe riadnej verejnej súťaže.

A v neposlednom rade netreba zamlčať ani skutočnosť, že ministerstvo povolilo distribúciu sporného „Magazínu N Klamstvá a konšpirácie“ vo svojich objektoch bez súhlasu zákonných zástupcov neplnoletých stredoškolákov, čo je flagrantné porušenie výchovných princípov v právne vyspelých krajinách. O stanovisko sme už požiadali hovorkyňu rezortu školstva Ivanu Skokanovú. V prípade jeho obdržania sa k tejto spoločensky závažnej téme na našom webe vrátime. Zároveň pripomíname, že sa jej budeme venovať aj v najbližšom – májovom vydaní printového časopisu Zem&Vek.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis