Islamskí vodcovia vyzývajú k opatreniam proti zmene klímy

Add Comment

Islamskí vodcovia z dvadsiatich krajín vydali vyhlásenie, vyzývajúce vlády na celom svete, aby na stretnutí  diplomatov  v Paríži plánovanom na  december tohto roka, uzavreli medzinárodnú dohodu o boji proti zmene klímy.

Tento dokument, nazvaný Islamské vyhlásenie o globálnej zmene klímy, poskytuje morálny základ pre 1,6 miliardy moslimov na svete, aby pôsobili na globálne otepľovanie, takmer rovnakým spôsobom, akým pápež František povzbudzuje katolíkov, aby vyvíjali tlak na vlády s cieľom znížiť objem emisií skleníkových plynov a vytvárať spôsoby života šetrné k životnému prostrediu.

„Tempo globálnych klimatických zmien je dnes rádovo iné v porovnaní s predchádzajúcimi, postupne prebiehajúcimi zmenami,“ uvádza dokument. „Okrem toho, je spôsobené človekom. V súčasnosti sme sa stali silou dominujúcou nad prírodou. Epocha, v ktorej žijeme, sa geologickou terminológiou stále viac popisuje ako antropocé, alebo vek človeka.“

Vyhlásenie vzišlo zo stretnutia moslimských vodcov v tureckom Istanbule, pridali sa k nemu veľkí muftí Ugandy a Libanonu, vysokí úradníci OSN, vedci, vedúci predstavitelia mimovládnych organizácií a akademickej obce. Vyzýva k udržaniu rastu globálnej teploty do 1,5 stupňa Celzia nad úroveň predindustriálnej éry rýchlym postupným vyradením fosílnych palív a prechodom na výrobu 100 percent energie z obnoviteľných zdrojov.

Indonézia je domovom najväčšej svetovej moslimskej populácie a predseda indonézskej Rady Ulema, Din Syamsuddin, vyhlásenie uvítal.

„Klimatickú krízu je potrebné riešiť spoločným úsilím, tak teda urobme niečo spoločne pre lepší svet pre naše deti a deti našich detí,“ uviedol vo vyhlásení.

Wael Hmaidan, riaditeľ Climate Action Network – International, povedal, že vyhlásenie by mohlo priniesť zásadný obrat, pretože je pre svetových lídrov výzvou, aby znížili emisie oxidu uhličitého a zabezpečili vývoj obnoviteľných zdrojov, „pustili sa do boja proti zmene klímy, znižovali chudobu a zabezpečili udržateľný rozvoj sveta.“

Vyhlásenie vyzýva všetky skupiny, vrátane tých z iných náboženstiev k spolupráci, zapojeniu sa do „priateľskej  súťaže“ a zasadeniu sa o prijatie opatrení v oblasti zmeny klímy.

Preložené z Axisoflogic.com

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis