Jozef Žarnovičan (ASV): „Cétečko“ je pri vrtuľníkoch a lietadlách iba smiešna kauza

Add Comment

Nedávne aktivity rezortu obrany ohľadom nákupu zahraničnej leteckej vojenskej techniky vyvolávajú u časti odbornej verejnosti stále pochybnosti. Na požiadanie redakcie sa k tejto problematike vyjadril aj predseda Asociácie slovenských vojakov (ASV) Jozef Žarnovičan.

Aká je pravda? Prináša nám kontrakt na 9 amerických vrtuľníkov Sikorsky UH-60 Black Hawk medzi Pentagonom a Ministertvom obrany SR (MO) naozaj cenovú a technicko-taktickú výhodu?

Neprináša. Bez ďalšieho drahého vybavenia nemožno totiž vrtuľníky efektívne využiť na bojovú činnosť, dokonca ani na záchranárske účely, pretože ich prevádzka a najmä servis sú drahé. Je to taká čierna diera vysávajúca peniaze občanov. Vrtuľníky navyše nemajú logistické zázemie. To naše je celé vybudované na ruskej platforme, nákup aj prevádzka ruských strojov vychádza viacnásobne lacnejšie. To nie sú moje slová – vypočujte si vyjadrenia predstaviteľov viacerých štátov po celom svete: nikto nechce americké vrtuľníky, keď trh ponúka kvalitatívne minimálne rovnaké a za výrazne nižšiu cenu.

Kriticky ste sa vyjadrili aj k vlaňajšej zmluve o nákupe dvoch transportných lietadiel C-27J Spartan od talianskeho výrobcu Alenia Aermacchi.

Pokiaľ ide o dopravné lietadlá Spartan, sú to dobré stroje, otázkou je však plnenie v zmluve. Nákup je oproti iným štátom zatiaľ v najvyššej sume. Zároveň MO dodnes nevydalo žiadne informácie, čo je predmetom zmluvy. Zaujímavý je tiež fakt, že pri oboch nákupoch, či už ide o vrtuľníky alebo o dopravné lietadlá, má byť subdodávateľom česká spoločnosť Aero Vodochody, kde je hlavným akcionárom Penta Group. Myslím si, že je potrebné sa pozrieť, do akej miery korupcia ovplyvňuje demokratický výberový proces a pre zúčastnených z toho vyvodiť dôsledky. Zdá sa, že v ozbrojených silách je celá grupa goríl.

Upozornili ste aj na ďalšiu skutočnosť – kompenzáciu za nákup zbraní vo forme offsets. Mohli by ste to čitateľom bližšie objasniť?

Ide o subdodávky pri nákupoch zbraní, ktorú predávajúca vláda alebo spoločnosť ponúkne SR za nákup práve od nej. Dodávateľ sa pri offsete zaväzuje realizovať protihodnotu v prospech odberateľa, alebo investovať priamo do zbrojárskeho či iného odvetvia, a tým sa firmy na Slovensku stanú subdodávateľmi pri výrobe predmetu kontraktu, prípadne vykonať nákup tovaru do krajiny odberateľa v dohodnutej hodnote kontraktu, čiže až do 100 percent. Je zaujímavé, že kým všetky nákupy v členských štátoch EÚ a NATO sa robia práve s takýmito kompenzáciami, SR je opäť výnimkou. Keď spočítame hodnotu kontraktov len vrtuľníkov a dopravných lietadiel, tak naša krajina prišla o príjem do hospodárstva vo výške až do 350-miliónov eur. Bavíme sa o mnohých pracovných miestach, slušných príjmoch pre ľudí a o zvýšení spôsobilostí a konkurencieschopnosti nášho priemyslu, čo sú ďalšie veľké straty v stovkách miliónov. Piešťanské „cétečko“ je pri tomto len smiešna kauza. Opäť si dajme otázku: ide o trestný čin, alebo sa napĺňa skutková podstata vlastizrady, keď niekto pracuje v prospech cudzieho záujmu a poškodzuje Slovensko a občanov?

Paradoxne, práve Poľsko, ktorého štátni predstavitelia sa pravidelne zviditeľňujú tvrdou antiruskou rétorikou, mieni (na rozdiel od SR a ČR) prevádzkovať MiG-29 až do roku 2028. Čo sa skrýva za postojom našej politickej reprezentácie k tejto veci?

To treba objasniť. Žeby sľuby nášho najvyššieho veliteľa ozbrojených síl Washingtonu? Kto pracuje pre záujmy inej krajiny? Je nevyhutné začať tieto otázky riešiť, pretože sa nám tu kopia prejavy zrady najhrubšieho zrna.

Sankcie uvalené na strane Ruska na dovoz vojenského materiálu, ako odpoveď na sankcie USA a Európy, je oficiálny dôvod, pre ktorý vraj nemôžeme prevádzkovať bojovú techniku pôvodom z Ruska. Čo si o tom myslíte?

Je to lož. USA i Európa nakupujú raketové motory Sojuz od Ruska, EÚ poskytne miliardovú pôžičku pre ruský Lukoil… je to proste fraška. Pravda je taká, že sankcie voči Rusku niekomu náramne vyhovujú. Je to hlúpy výplod Bruselu, s ktorým treba urýchlene skoncovať, pretože porušujeme dávno podpísané zmluvy na dodávku náhradných dielov a opravy techniky, čím sa stávame rovnako nedôveryhodným partnerom ako Francúzsko, ktoré pre nedodanie výsadkových lodí Mistral následne prišlo o 12-miliardovú investíciu na nákup stíhačiek Rafael od Indie. Ako to povedal prezident Kiska? Citujem: „Som presvedčený o tom, že ľudské práva nesmú byť nadradené obchodným záujmom.“ Tieto jeho slová sú, samozrejme, opäť prejavom vlastizrady, ale podľa ich obsahu by nemali byť žiadne sankcie voči Rusku vôbec uvalené.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis