Kacírsky Orbán a anjelský Löfven

Add Comment

Utečenecká kríza, počas ktorej Maďarsko praskalo začiatkom septembra pod náporom migrantov vo švíkoch, našla priaznivé, i keď nesystémové riešenie. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa dohodla v noci na 5. september s rakúskym kolegom Wernerom Faymannom, že povolia prepravu tisícov migrantov z preplnených záchytných táborov v Maďarsku cez rakúske územie do Nemecka. Viedeň vyslala po nich flotily autobusov a vypravila osobitné vlakové súpravy.

Do transportu zaradili aj skupinky predierajúce sa Maďarskom smerom na západ pešo. Z pôvodne odhadovaných šesť až osem tisíc migrantov sa tak vykľula viac než dvojnásobná masa. Len na Hlavné nádražie v Mníchove dorazilo počas víkendu vyše 20-tisíc migrantov a ďalších 10-tisíc tam čakajú podľa denníka Süddeutsche Zeitung v pondelok 7. 9.

Nemecká kancelárka terčom rastúcej kritiky

Zdanlivo šikovné operatívne rozhodnutie nemeckej kancelárky z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) ale narazilo na ostrú kritiku sesterskej bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU), pretože kancelárka tento závažný krok nekonzultovala s krajinskými vládami. Predseda bavorskej krajinskej vlády Horst Seehofer dôrazne poznamenal, že Nemecko nemôže prijímať všetkých utečencov, ktorí prišli do Európy. Varoval, že „také niečo nezvládne žiadna spoločnosť“. Bavorský minister vnútra Joachim Herrrmann si posťažoval, že dôsledky kancelárkinho rozhodnutia musia niesť spolkové krajiny. Federálna vláda síce vyčlenila pre ne 7. septembra dodatočné prostriedky, no tiež na základe vlastného úsudku, nadekrétovaním zhora.

Rakúsky kancelár upokojoval verejnosť, že víkendový masový presun utečencov bol súčasťou mimoriadnych opatrení na zmierenie humanitárnej krízy. Postupne vraj majú byť rušené, no nezaviazal sa v mene vlády k žiadnym konkrétnym krokom. Znamená to, že do Nemecka bude prúdiť z Maďarska cez Rakúsko naďalej prakticky neobmedzený tok migrantov.

Plot, ktorý Maďarsko buduje na svojej hranici so Srbskom, čo je zároveň vonkajšia hranica schengenského priestoru, nezmiernil výraznejšie nával migrantov. Bez väčšej námahy podliezajú nové oplotenie a premávka tisícov ďalších migrantov po tzv. Balkánskej trase vedúcej z Turecka cez Grécko, Macedónsko, Srbsko, Maďarsko a Rakúsko do vysnívaného Nemecka nerušene pokračuje.

Všetci mieria do krajiny blahobytu a štedrých dávok

Vláda SRN v tichosti prestala v tretej augustovej dekáde vracať migrantov zo Sýrie do krajín, z ktorých vstupovali do Nemecka. Odôvodnila to vysokou pravdepodobnosťou udelenia azylu tomuto segmentu žiadateľov, pretože spadajú do kategórie vojnových utečencov. Vyrábanie falošných sýrskych osobných dokladov sa razom stáva na Blízkom východe a na Balkáne výnosným obchodom a za Sýrčanov bez dokladov sa v Maďarsku a Rakúsku vydávajú aj Pakistanci a Bangladéšania. Do západnej Európy ich lákajú štedré sociálne dávky, bezplatná zdravotná starostlivosť a plná opatera v ubytovacích zariadeniach pre žiadateľov o azyl. Národnostné a náboženské skupiny, ktoré obývajú Sýriu, žijú aj v okolitých krajinách a počty záujemcov o príchod do blahobytného Nemecka, kde bude o nich príkladne postarané, sa môže rýchlo vyšplhať do miliónov.

V tomto duchu sa vyjadroval aj maďarský premiér Viktor Orbán 7. 9. na stretnutí s maďarskými diplomatmi. Upriamil ich pozornosť aj na nebezpečenstvo centralizácie utečeneckej agendy v EÚ do rúk eurokratov. Poukázal zároveň na prehlbovanie priepasti medzi postojom občanov a mocenských elít, čo škodí demokracii. „Demokratický systém nemôže žiť dlhodobo s vnútorným rozkolom. V Maďarsku sme celonárodnými konzultáciami dosiahli prienik vo vzájomnom porozumení medzi ľudom a vládou, čo demokratickým spôsobom stabilizuje fungovanie vlády – preto kabinet zotrváva na svojom postoji k problematike utečencov,“ konštatoval podľa agentúry TASR. Vzdorovitý Orbán sa netajil ani obavami, že pripravovaný presun národných kompetencií pri rozhodovaní o prijímaní migrantov a udeľovaní azylu na Brusel umožní meniť zásahmi z centra národnostné a náboženské zloženie obyvateľstva členov Dvadsaťosmičky.

Francúzsko nasleduje sporný nemecký vzor

Nekontrolovaný príliv migrantov znepokojuje aj bývalého francúzskeho prezidenta (a syna prisťahovalca z Maďarska) Nicolasa Sarkozyho. Podľa jeho názoru nemôže Európa prijať všetkých záujemcov o prisťahovanie a odporučil otvorenie osobitných zón mimo schengenského priestoru na vytriedenie žiaducich a nežiaducich migrantov.

Predsedníčka národniarskeho Národného frontu Marine Le Penová si zobrala na mušku otvorenie sa Nemecka migračnému prívalu. Vidí v tom čosi, čo nie je prejavom humanizmu, ale stratégiou na znižovanie miezd a demontáž tvrdo vybojovaných sociálnych práv pracujúcich. Reagovala tým na zámer prezidenta Françoisa Hollanda nasledovať nemecký príklad a prijať desaťtisíce migrantov. Prezident týmito plánmi psychologicky zjavne pripravuje verejnosť na prijatie systému povinného prerozdeľovania migrantov v štátoch EÚ, ako to požaduje čoraz nástojčivejšie Brusel.

Ešte oduševnenejšie v ústrety novej postdemokratickej Európy kráča švédsky premiér Stefan Löfven. Nielenže horlí za systém povinného prerozdeľovania žiadateľov o azyl, ale domáha sa aj celoeurópskeho zavedenia programu zasväteného akémusi humánnemu odsunu osôb, ktoré azyl nedostanú. Vrcholom jeho snaživosti na domácej švédskej pôde má byť návrh priam orwellovského zákona, na základe ktorého budú všetky obce a mestá v krajine povinné prijať žiadateľov o azyl, keďže to podľa Löfvena bude, ako uvádza tlačová kancelária TASR, „národná povinnosť“ Švédov.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis