Kanadský zlatý vek sa skončil

Add Comment

Kanada spotrebovala všetky svoje zlaté rezervy, a je tak prvýkrát od roku 1935 bez zlata. Objem jej zlatých rezerv sa v priebehu posledných rokov postupne znižoval. V polovici šesťdesiatych rokov prekročili zásoby zlata v krajine objem tisíc ton. V roku 1985 polovicu z nich predala. V roku 2015 klesli jej rezervy len na tri tony a teraz už žiadne zlato nemá.

Podľa údajov finančného oddelenia predala v decembri Kanada 41,106 uncí zlatých mincí a v januári ďalších 32,860. Vo februári sa potom zbavila aj zvyšných 21,929 uncí.

„Vláda má dlhodobú politiku diverzifikovať svoje portfólio tým, že predáva fyzické komodity – napríklad zlato – a získané peniaze investuje do finančných aktív, ktoré sú ľahko obchodovateľné a zároveň majú dostatočne rozsiahle trhy kupujúcich a predávajúcich,“ povedal hovorca finančného oddelenia David Barnabe vo februári, keď mala Kanada rezervy zlata v hodnote 24 miliónov dolárov.

Na porovnanie: podľa Svetovej rady pre zlato mali Spojené štáty na konci roka 2015 zásobu 8133 ton zlata (261,5 milióna trójskych uncí) v hodnote takmer 300 miliárd dolárov, čo predstavuje viac ako 72 percent ich celkových zahraničných rezerv.

„V týchto dňoch sa v rámci menovej politiky krytie bankoviek zlatom nevyžaduje,“ povedal Ian Lee, profesor na Sprott School of Business na Carletonskej Univerzite v Ottawe pre Globe and Mail. Prepojenie bankoviek na zlato nadobro zmizlo v druhej polovici 20. storočia.

Mnohí však volajú po obnovení krytia meny zlatom. Medzi nimi je Ted Cruz, ktorý sa uchádza o republikánsku kandidatúru na prezidenta USA. Texaský senátor navrhol, aby sa Amerika vrátila k zlatému štandardu.

Zdroj: https://www.rt.com/business/334498-canada-gold-reserves-economy/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis