Konzistentnosť slov a činov na slovenský spôsob

Add Comment

Sankcie voči Rusku nič nezmenili na správaní tohto štátu ani Ukrajiny, povedal 14. 12. premiér Robert Fico na rokovaní Výboru NR SR pre európske záležitosti. Zdôraznil, že bude bojovať za naše vlastné záujmy, ale nebude rozbíjať jednotu EÚ. Nenechá si však ujsť ani príležitosť, aby na Európskej rade vždy povedal, že je proti sankciám, ktoré sú nezmyselné.

„Rusko má svoj problém s Ukrajinou, kde sme bez akýchkoľvek problémov povedali, že došlo k porušeniu medzinárodného práva. Rovnako som kedykoľvek otvorený povedať, že vojna v Iraku bola vymyslená, že som nikdy nesúhlasil s bombardovaním Belehradu, kde pozabíjali tisícky ľudí, že nesúhlasím s uznaním Kosova,“ deklaroval Fico a upozornil, že naše čierno-biele videnie je nebezpečné a zlé. Premiér nerozumie, prečo nám má vzájomný obchod s Ruskom klesať. „Máme právo komentovať tieto veci aj preto, lebo Ukrajine na rozdiel od iných aj reálne pomáhame. Držme sa vlastnej pravdy, vlastných predstáv. V zahraničnej politike sme konzistentní,“ uzavrel predseda vlády SR.

Čo mi na Orbánovi a Ficoví vadí? Že majú dvojaký jazyk. Kritizujú protiruské sankcie tu a v Moskve, no v Bruseli hlasujú tak ako ostatní. Hovoria proti kvótam, no ich poslanci v EP hlasujú za ne. Premiér Fico kritizuje partnerov, ktorí sú s nami v NATO, že zodpovednosť za rozbitie Líbye či zasahovanie v Sýrii by mali niesť oni, ale nepovie, že to sú tie sily, ktoré sú našimi partnermi v aliancii. Od takýchto ľudí, ktorí hovoria polovičné pravdy, by slovenský občan nemal nič podstatné očakávať,povedal Slovák sýrskeho pôvodu Jalal Suleiman (1965) v rozhovore Gangstri svetovej politiky robia všetko pre to, aby tu bola vojna pre časopis Zem&Vek 01/2016.

Zmenila sa v niečom situácia po roku? Slovensku, kde žije už 31 rokov, má naďalej dôvod vyčítať, že stojí na nesprávnej strane. Ostáva totiž stále jedna a tá istá otázka: či bojovať za svoje záujmy alebo držať sa vlastnej pravdy slovami, nie činmi, znamená byť konzistentný. Nezávislosť Krymu od Ukrajiny správoplatnilo – na rozdiel od štátneho prevratu v Kyjeve s podporou USA a EÚ – legitímne referendum. Ako to teda s porušovaním medzinárodného práva stojí? Pravda je taká, že aktívnou účasťou na medzinárodnej podpore ukrajinského protiústavne nastoleného režimu sa ho od samého začiatku dopúšťa Slovensko. A, čo je na tom najhoršie, s plným vedomím.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis