Kórejský tektonický zlom má blízko k výbuchu

Tagged With: , , , , , 1 Comment

Hoci Kórejský polostrov neleží priamo na tzv. línii ohnivého kruhu, kde na seba naráža eurázijská, pacifická a filipínska tektonická platňa, nenachádza sa od nich príliš ďaleko. Svedčia o tom mená priekop z blízkeho okolia: Japonskej a Filipínskej priekopy. V pekelnej hĺbke okolo desaťtisíc metrov pod svojím pevninským územím uskutočnila Severná Kórea začiatkom septembra výbuch a okamžite ho označila za úspešnú skúšku detonácie dvojstupňovej vodíkovej bomby. Na povrch sa z takej hĺbky nedostali žiadne splodiny a bombastická správa z Pchjongjangu ostáva v čase písania týchto riadkov nepotvrdená nezávislými zdrojmi.

Smrtonosný kolotoč sa roztočil

Bezpečnostná rada OSN následne sprísnila sankcie uvalené na Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR). Rusko s Čínou nezahlasovali proti, ba ani sa nezdržali hlasovania. O tri dni neskôr odpálila nezlomná Severná Kórea skúšobnú balistickú raketu stredného doletu. V poradí druhú v priebehu dvoch týždňov. Opäť preletela ponad Japonsko a dopadla do vôd Tichého oceánu. Tokio s Washingtonom znovu zvolali Bezpečnostnú radu OSN, avšak tá už sankcie nevyostrila. Veľvyslankyňa Spojených štátov Nikki Haleyová 17. septembra konštatovala, že Bezpečnostná rada OSN vyčerpala svoje možnosti voči KĽDR. Severná Kórea bude podľa nej zničená, ak bude pokračovať vo svojom ľahkovážnom konaní, citovali ju tlačové agentúry. Dodala, že hrozba prezidenta USA Donalda Trumpa, že Severná Kórea zažije „oheň a hnev“, nebola len prázdnymi slovami. Vojna je podľa nej nežiaduca, no ak KĽDR naďalej bude ohrozovať Spojené štáty a ich spojencov, niečo sa musí urobiť. Spojené štáty 18. septembra avizovali, že v októbri plánujú vyslať k pobrežiu Kórejského polostrova jednu zo svojich lietadlových lodí, ktorá sa zúčastní spoločného cvičenia s plavidlami juhokórejského vojenského námorníctva. V rovnaký deň Čína a Rusko spustili spoločné námorné vojenské cvičenie pri hraniach so Severnou Kóreou. Správa agentúry Sinchua však manévre priamo nespája so súčasným napätím okolo Severnej Kórey.“ Aby toho nebolo na jeden septembrový pondelok málo, nad „Južnou Kóreou preleteli americké stíhačky a bombardéry“, informovali agentúry.

Nemecký hlas rozumu

Do rinčania zbraňami sa nezapojilo Nemecko. Vicepremiér a šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel na palube vládneho lietadla na trase medzi Pekingom a New Yorkom poskytol rozhovor spravodajcovi asertívneho bulvárneho denníka Bild Zeitung, ktorý dostal triezvy titulok: „Kim ist nicht irre“ (Kim nie je šialený).

Autor: Patrik Sloboda

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...
One Response to "Kórejský tektonický zlom má blízko k výbuchu"
  1. Kim by mal tiež svetu vysvetliť, ako sa im podarilo vykopať 2,5x hlbšiu dieru ako je doteraz najhlbšia – baňa Mponeng v Južnej Afrike (hĺbka 4km). Samozrejme, Rusi majú vrt 12,2km (a museli prestať vŕtať kvôli vysokej teplote, kottrú vrták nevydrží), ale do vrtu takú bombu nevložíš… Vydávať zemetrasenie za výbuch je už riadny humor. A aj naši seizmológovia hlásili, že zaznamenali otrasy – aj ten druhý, slabší po 8 minútach. Žeby Kim pustil až 2 bomby?
    Už sa len dovtípiť, komu takéto žvásty slúžia. Kto to len potrebuje stále si vyrábať nejakého nepriateľa? Saddám Hussein by vedel odpoveď…

Pridaj komentár

  & Časopis