Kto ochráni ochrancov? Obamovho ochrankára okradol drobný zlodejíček

Add Comment

Stať sa agentom Tajnej služby Spojených štátov, United States Secret Service (USSS) býva detským snom miliónov amerických chlapcov. Obzvlášť agentom ochraňujúcim prezidenta Spojených štátov. Najmocnejšiu osobu planéty. Prinajmenej donedávna, pretože svetovou jednotkou na rebríčku časopisu Forbes je Vladimir Putin a trónil tam i vlani. Rolu agenta Secret Service si s chuťou zahrali také filmové hviezdy ako Charles Bronson, Kevin Costner, Clint Eastwood, Nicolas Cage, Michael Douglas, i dlhonohá kráska Daryl Hannahová. Agentom americkej Secret Service sa nemôže stať hocikto. Žiadatelia o zamestnanie musia spĺňať nesmierne náročné osobnostné a kvalifikačné podmienky a prejsť tvrdým preosievacím výcvikom. Až potom si môžu obliecť čierny oblek, nasadiť na nos čierne okuliare a nastúpiť kariérnu dráhu vedúcu k sprevádzaniu a ochrane hlavy Spojených štátov.

Pod lampou býva najväčšia tma

Tí vyberaní, ktorí Baracka Obamu profesionálne ochraňujú, sú crème de la crème, smotánkou v branži. Stelesnenými vytrénovanými supermanmi v mužskej alebo ženskej podobe. Perfektnými desiatkami na škále od nula do desať.

Každý potenciálny atentátnik musí byť na nich krátky. A čo tak každý zlodej? Drobný zlodejíček, čo vykráda autá priamo pod reflektormi washingtonských parkovísk? Tam môže niekedy nimbus dokonalého agenta sakramentsky zlyhať. Ako v prípade nemenovaného agenta Presidential Protective Division, t.j. oddelenia prezidentskej ochranky, ktorému krátko pred Vianocami vykradli auto. Priamo na parkovisku okolo návštevnícky najrušnejšej špičkovej 16. hodiny pri centrále USSS vo Washingtone D.C. Zlodej mu ukradol čiernu tašku značky Patagonia obsahujúcu služobný odznak s číslom 1266, putá, USB flash disk, čiernu pištoľ Sig Sauer, rádiovysielačkuAPX6000. Toľko uvádza podľa televíznej stanice CNN správa washingtonského Metropolitan Police Department, ku ktorej hovorca USSC dodal, že údaje na USB disku boli zašifrované.

Kde chýba dohľad

Najbizardnejším bodom vo výpovedi okradnutého agenta pôsobí skutočnosť, že zbadal nejakého muža siahať do vozidla. Nevidel ho však nič vyberať a tak sa nenamáhal za ním vybehnúť a lapiť ho. Je ťažko uveriteľné, že by predpisy dovoľovali superagentom tejto najvyššej triedy nechávať si takéto doslova drahocennosti v autách na parkoviskách.

New York Times konzultoval túto zahanbujúcu aféru s niekoľkými bývalými agentmi tajnej služby, ktorí sa zhodli v názore, že úroveň služby upadá, odkedy prešla v novembri 2002 spod kompetencie Ministerstva financií (Treasury Department) pod Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť (Department of Homeland Security). Toto superministerstvo vzniklo podľa tvrdenia predstaviteľov mocenského systému v USA ako odpoveď na teroristické útoky z 11. septembra 2001. Pohltilo vyše 20 bezpečnostných agentúr a vytvorilo centralizovanú bezpečnostnú mašinériu s nenásytným apetítom pohlcovať ďalšie.

Američania mu dovolili oberať ich o osobné práva a slobody. O to išlo od začiatku. Bežná kriminalita, hoci aj v podobe tragikomického okrádania ochrancov prezidenta, ostáva sekundárna. Spojené štáty sú dnes pod krídlami nového superministerstva možno bezpečnejšie pred výčinmi starnúcej a zanikajúcej al-Kájdy, no určite nie slobodnejšie. A nad dohliadačmi chýba dohľad viac, než kedykoľvek predtým.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis