Kto podrýva architektúru jednotného európskeho domu?

Add Comment

Zdá sa, že opätovné rozdeľovanie Európy na západnú a východnú je holým faktom, s ktorým v tejto chvíli asi nikto nepohne. Pre niekoho vítaným, pre niekoho tristným, pripomínajúcim totiž dlhodobo nemenný stav, ktorý ukončila až potupná kapitulácia krajín sovietskeho bloku po 44 rokoch vyčerpávajúcej psychologickej vojny.

Nemilá historická paralela znepokojuje aj prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý na ňu upozornil v rámci svojho príhovoru na dnešnom Tatra Summite v Bratislave. Nebezpečenstvo, ktoré nemožno podceňovať, podľa neho spočíva v rétorike oživovania ducha minulosti. Následne poukázal na množstvo problémov, ktorým musí Európa denne čeliť: finančná kríza v Grécku, „ruská agresia na Ukrajine“ (ako poprevratové dianie v tejto neštandardnej krajine nazýva) či migračná kríza, ktorú označil za najvážnejšiu od konca Druhej svetovej vojny.

„Úprimne, celkovo navonok vzbudzujeme zdanie jemnej paniky – nielen smerom k našim občanom, ale aj smerom k zvyšku sveta – pokiaľ ide o samotnú existenciu Európskej únie,“ vrátil sa Kiska po krátkej pauze k svojej záľube vstupovať Slovákom do svedomia. Ďalšie jeho myšlienky už nepriniesli nič nové, tobôž nie originálne, čo by dodalo prístupu k spomínaným problémom životodarný impulz.

Že ide o vážny humanitárny, bezpečnostný, hospodársky aj morálny problém, to je dnes už každému jasné. Nad tvrdením, že milión či dva milióny ľudí utekajúcich pred vojnou a násilím nemôžu znamenať koniec bohatého kontinentu s 500 miliónmi obyvateľov, ktorý má údajne ambície byť svetovým lídrom, by však nechápavo pokrútil hlavou možno i školák na druhom stupni. Aj ten totiž musel niekde počuť, že toto je len začiatok štatistiky, ktorá môže vo finále vyzerať úplne inak.

„Ak niektorí hovoria o tom, že je v hre samotná existencia EÚ, tak má únia vážny problém. A musíme sa vrátiť späť ku koreňom – k myšlienke celistvej a slobodnej Európy, založenej na humánnosti a solidarite, pre štáty a národy naprieč zjednoteným kontinentom. Potrebujeme jednotnú Európu, ktorá bude pripravená rýchlo a spoločne reagovať,“ zdôraznil prezident a pripomenul, že princíp jednotnej a slobodnej Európy musí byť zásadný aj pre stredoeurópske štáty, ktoré by nemali zabúdať na svoje sťahovanie v minulosti.

Strategický politický záujem upevniť našu krajinu v jadre európskej integrácie nebol nikdy spochybňovaný. Ani vládami, ani hlavnými politickými stranami, ani občanmi. No žiada si dôkaz, osobitne v čase krízy, aj od stola v Bruseli, aj doma,“ poznamenal Kiska, odvolajúc sa na náš kľúčový národný záujem, ktorým má byť podľa neho „silná a úspešná Europska únia“. Nezabudol poukázať ani na budúcoročné predsedníctvo Slovenska, ktoré bude mať počas polročného obdobia „šancu presvedčiť svojich partnerov, že jeho srdce je na strane spoločnej Európy“.

Hlava slovenského štátu sa na záver zamyslela nad perspektívou samotnej EÚ a odkazom, aký vyšle, pokiaľ sa jej situáciu nepodarí zvládnuť. „Že je to len projekt do slnečných dní a namiesto toho, aby sme konali pri riešení problémov spolu, preváži národná politika?“ – položil si Andrej Kiska rečnícku otázku.

Rozprávať o diagnóze a nemať terapiu. Takto by sa dal stručne definovať prístup prezidenta SR k riešeniu väčšiny domácich a zahraničných problémov. To si môže dovoliť len človek bez zodpovednosti. Formálnej i faktickej. Aj hľadanie viny ustavične v sebe má totiž svoje medze. Silnejším „partnerom“ prihráva ďalší dôvod, aby so slabšími jednali spôsobom, ktorý má od férovosti a rovnocennosti ďaleko.

Kto teda v skutočnosti podrýva architektúru jednotného európskeho domu? Tí väčší, ktorí ho v stave najvyššej nepríčetnosti vystavujú novým, neznámym hrozbám, alebo menší, ktorí sa ich snažia vytrhnúť z nebezpečného tranzu, prinavrátiť k zdravému rozumu, a tak ho účinne ochrániť? Kým jednota v správnej veci, napríklad v múdrosti a rozvahe, prináša požehnanie, jednota v hlúposti zabíja. A to nielen svojich pôvodcov – hlupákov, ale rovnako tých, čo sa k nim v záchvate nesvojprávnosti či falošnej lojality pridali.

Zdroj (citáty): TASR

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis