Kúpou Monsanta vťahuje Bayer do Európy trójskeho koňa

Konsolidácia v agrochemickom priemysle rýchlo pokračuje a zasahuje už i príbuzné odvetvia. Nemecký chemický a farmaceutický koncern Bayer pohlcuje americkú agrochemickú chobotnicu Monsanto, ktorá svojimi chápadlami obopína celú planétu. Zaplatil za ňu horibilnú sumu 66 miliárd dolárov. Premrštená cena 128 dolárov za každý akciový podiel Monsanta „predstavuje zvýšenie o 44 percent oproti štandardnej cene z mája 2016“, konštatuje uveličene spoločný portál AdvancingTogether.com zasvätený tejto fúzii.

„S potešením oznamujeme spojenie našich dvoch významných spoločností. Je to veľký krok dopredu pre našu divíziu poľnohospodárskych produktov a upevňuje to vedúcu rolu Bayer ako globálnej a inovatívnej spoločnosti v oblasti biologických vied,“ vyhlásil výkonný riaditeľ Bayer AG Werner Baumann.

Zaplatí požičanými peniazmi

153-ročnú chemicko-farmaceutickú firmu nezaradil do kategórie „inovatívnej spoločnosti v oblasti biologických vied“ len tak náhodou. Starú firemnú dámu prezentuje aj na webovej stránke www.bayer.de takmer futuristickým štýlom ako Life-Science-Unternehmenen, čiže podnik oddaný rozvoju vedeckých disciplín zameraných na skvalitňovanie života. Takýto priam vedecko-fantastický imidž mala dosiaľ skôr spoločnosť Monsanto, ktorá sa okrem iného zaoberá manipuláciou genetickej výbavy rastlín i živočíchov a svoje geneticky modifikované kreácie si dáva patentovať.

„Prečo chce byť náš starý dobrý Bayer ešte nehanebnejším Frankensteinom než samotné Monsanto?“ krútia nechápavo hlavami mnohí Nemci pri čítaní správ o finančných rekordoch transakcie. Ak spojenie oboch koncernov odobria regulačné orgány v Nemecku a v USA, prekoná Bayer všetky rekordy tým, že kupuje Monsanto za hotovosť. Táto skutočnosť je v celej záležitosti kľúčová. Akcionári Monsanta – a v tejto čertovskej hre ide predovšetkým o tých najväčších a rozhodujúcich – dostanú od Bayeru hotovosť, na ktorú si ale Bayer musí požičať. Nie u niektorej z miestnych sporiteľní v Leverkusene, sídelnom meste predstavenstva, ale u nadnárodných bánk.

Bayer zloží dohodnutých vyše 66 miliárd dolárov kombináciou úverov a vlastného kapitálu. Ten vlastný však nevyberie z firemnej pokladnice. Menšiu časť získa emisiou dlhopisov. Hlavnú časť – a to si treba všimnúť – prisľúbilo konzorcium takých finančných ťažkotonážnikov ako Bank of America Merill Lynch, Credit Suisse, Goldman Sachs, HSBC a JP Morgan. Prví dvaja menovaní z tejto svetovej finančníckej smotánky sú aj hlavnými poradcami spoločnosti Bayer.

Prestane byť vlastným pánom

Kupuje Bayer Monsanto, alebo kupujú bankári úvermi Bayer pre Monsanto? Tak by mala znieť otázka, ktorej sa mienkotvorné médiá v Nemecku a inde v Európe vyhýbajú. Schopnosť zadlžujúceho sa Bayeru, ktorý vlani vytvoril zisk v hodnote štyroch miliárd dolárov, splácať úvery bude závisieť aj od jeho schopnosti a ochoty využívať bez škrupúľ všetok ziskový potenciál Monsanta.

Všetkými masťami mazaní americkí lobisti Monsanta budú zasväcovať nemeckých kolegov do umenia presviedčať aj tých najskalnejších skeptikov v Berlíne a v Bruseli o prospešnosti, potrebe a vari až osudovej nevyhnutnosti schválenia celoplošného zavádzania geneticky modifikovaných organizmov (GMO) v Spolkovej republike Nemecko a v Európe. Alebo zo začiatku aspoň na jej južnom a východnom okraji. Za akúkoľvek váhavosť pri vymývaní mozgov nemeckej a európskej laickej verejnosti môže tzv. neviditeľná ruka trhu Bayer tvrdo trestať zosunmi kurzov jeho akcií. V nátlakových prostriedkoch sú finančné kartely a ich lobisti neprekonateľnými majstrami.

Nové nástroje masovej propagandy dostanú aj európske odborné a mediálne kruhy hlavného prúdu. Monsanto bude prostredníctvom Bayeru šíriť zatiaľ nezdiskreditovanú osvetu o inovatívnom prevrate, ktorý vnáša technológia geneticky editovaných rastlín (Genetically Edited Crops) do sféry genetického inžinierstva. „Nová generácia GMO potravín je tu. A technicky to nie je GMO,“ podotýka titulok na serveri Business Insider z apríla 2016.

Ako treba po novom chápať rozdiel medzi geneticky modifikovanými a geneticky editovanými organizmami? Zatiaľ čo pri genetickej modifikácii sa do genómu rastliny vnášajú gény cudzích druhov, vrátane živočíšnych, pri editovaní sa iba edituje, teda manipuluje s vlastnými, vysvetľuje zjednodušene server NaturalBlaze.com. Budúcnosť ukáže, či takáto argumentácia presadzovaná masívnymi nátlakovými prostriedkami prekoná v Nemecku a inde na Starom kontinente inštinktívnu nedôveru voči nahradzovaniu prirodzených plodín geneticky upravovanými.

Zadĺžený Bayer bude na novej vlne presviedčacej kampane hmotne zainteresovaný. Neúnavný Monsanto už naznačil, ako asi bude ťahať nitkami spoza širokého chrbáta Bayeru. 22. septembra získal licenciu s globálnou platnosťou na používanie technológie editovania genómov, ktorú chce využívať ako príklad toho, keď sa agrochémia a biochémia spoja s genetickým inžinierstvom „pre naše dobro“.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply