Kyjev rozširuje obchodné embargo voči Moskve

Add Comment

Ukrajinská vláda minulá týždeň ozšírila o 70 potravinových položiek zoznam tovaru,  na ktorý sa vzťahuje zákaz dovozu z Ruska.

Premiér Arzén Jaceňuk tento krok vysvetlil ako „odvetné opatrenia Kyjeva“  voči potravinovému embargu Moskvy.

 „Náš trh budeme brániť aj naďalej,“ povedal Jaceňuk. Navrhol tiež rozšírenie zoznamu sankcionovaných ruských osôb a subjektov.

Ukrajinské ministerstvo hospodárstva a obchodu vydalo zoznam potravinárskych výrobkov z Ruska, ktorých dovoz je zakázaný od 10. januára 2016 až do 5. augusta 2016. Tento zoznam obsahuje pekárenské výrobky, pečivo, čokoládu, mäso, ryby, kávu, čierny čaj, cigarety, pivo a ďalšie výrobky.

Zavedenie obchodných obmedzení bolo tiež  reakciou na zrušenie dohody o voľnom obchode s Ukrajinou zo strany Moskvy.

Kyjev oznámil, že ruský zákaz dovozu ukrajinských výrobkov porušuje pravidlá Svetovej obchodnej organizácie a že krajina plánuje záležitosť riešiť na februárovom zasadnutí WTO.

Podľa ruského ministra pre hospodársky rozvoj, Alekseja Uljukajeva, opatrenie Moskvy neporušuje pravidlá WTO.

Ruský prezident, Vladimir Putin, v decembri podpísal zákon o pozastavení dohody o voľnom obchode s Ukrajinou k 1. januáru 2016. Putin povedal, že Kyjev svojím krokom k otvoreniu  hraníc s EÚ ohrozil ruské záujmy a ekonomické istoty. Ruská vláda vyjadrila obavy, že bez takejto bariéry by Ukrajina mohla nelegálne zásobovať krajinu európskym tovarom, na ktorý je uvalené embargo.

Preložené z 

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis