Kyjevské masky revolúcie a pravá tvár „majdanu“

Add Comment

Francúzsky dokumentárny film zachytáva dlho popieranú pravdu, že Ukrajina je v zovretí extrémnej pravice a oligarchie, ktorá propaguje násilie a vnútorný konflikt. Paul Moreira a jeho dielo je zobrazením strachu, represií a súčasnej kyjevskej ideológie, ktorej extrémistické prvky boli v priebehu „majdanu“ rozhodujúce. Dokumentarista prináša informácie o temných udalostiach, ktoré sú na Ukrajine dobre známe, ale pre západné publikum, Európanov a Američanov, pred ktorých očami ostáva mnohé zakryté, môžu byť šokom.

Moreira je profesionálny filmár, ktorý tvoril v mnohých krajinách, vrátane Iraku, Izraela, Barmy a Argentíny. V ukrajinskom prípade čerpá z rozhovorov s vedúcimi predstaviteľmi polovojenských a extrémistických skupín, ako aj s ďalšími Ukrajincami z oboch strán konfliktu. Opisuje útoky „pouličných bojovníkov“ na políciu z februára 2014, zvrhnutie Janukovyča, odeský masaker rusky hovoriacich občanov, ktorí demonštrovali proti novému režimu, ako aj potravinovú blokádu Krymu, ktorý si v referende odhlasoval návrat do Ruska.

Občerstvenie a propagandu servíruje Nulandová

Vo filme sa objavujú snímky amerických vládnych predstaviteľov, ktorí kontrolujú priebeh pred i po „majdane“. Na scéne je Victoria Nulandová, ktorá podporuje demonštrantov a veľkodušne rozdáva chlieb a koláče, senátor John McCain pre zmenu stojí na tribúne s lídrom neonacistickej strany Svoboda, Olehom Ťyahnibokom. V Kyjeve spovedajú bývalého šéfa CIA Davida Petraeusa, autora irackého „zásahu“ 2007 a dnes silného zástancu dodávok zbraní na Ukrajinu, hoci na slovo je skúpy. Bývalý americký minister financií Summers sa zase netají, že „na Ukrajinu neprišiel kvôli charite, ale kvôli tomu, že tento štát je zásadnou základňou pre dôležité vojenské záujmy“. Prezentovaný materiál je nespochybniteľný a väčšinou pochádza z verejných záznamov. Západný mainstream i konzumenti oficiálnych vyhlásení ho však okamžite označili za „kontroverzný“. Dokonca deň pred odvysielaním filmu na Canal+ ho denník Le Monde „pokarhal“ v článku pod názvom „Paul Moreira skresľuje pohľad na ukrajinský konflikt“.

 

Novinár Benoit Vitkine obvinil Moreiru, že sa príliš zameriava na úlohu Pravého sektoru a podobných organizácií pri „majdane“ a odmietol, že sú „novými pánmi ukrajinských ulíc“, ako aj americkú spoluvinu na vzostupe neonacistických síl. Aj keď je prítomné vážne podozrenie, že tieto prvky hrali kľúčovú úlohu pri eskalácii protestov, ktoré prerástli do násilného povstania a odstránenia proruskej vlády Janukovyča, Vitkine popiera ich existenciu alebo bagatelizuje účasť. Moreira však skutočnosť, ako aj nezákonnú blokádu krymskej hranice s kontrolou ulíc a ciest, dostatočne ilustruje.

Hlavne, aby svet nevedel…

Tí istí jedinci, ktorí odmietajú americko-európsku účasť na ukrajinskom prevrate, zároveň úmyselne ignorujú podstatné dôkazy o ostreľovačoch, ktorí vybičovali násilie 20. februára 2014. Najatí „false-flag“ provokatéri odštartovali streľbu na obe strany, demonštrantov i policajtov vládneho Berkutu, pričom desiatky ľudí usmrtili. Ignorujú deštruktívnu úlohu Dmitryho Jaroša, ktorý „roztrhal“ dohodu Janukovyča s EÚ, v ktorej bývalý prezident súhlasil so znížením právomocí a novými voľbami. Ignorujú iné a nové informácie o odeskom vraždení, označujú ich za „nedostatočné“ a propagujú iba vlastné, okamžité a nemenné verzie (ZEM&VEK: Kto vlastní úrodnú pôdu na Ukrajine?, 19.05.2015).

Pozornosť si zaslúži štúdia dr. Katschanovskeho, kanadského vedca ukrajinského pôvodu z Ottawskej univerzity, ktorý vykonal rozsiahly vedecký výskum „snajperskej operácie“. Keďže je ťažké spochybniť faktografiu, ktorá analyzovala asi 1 500 videí , televízne spravodajstvá z rôznych krajín, svedectvá, zvukové nahrávky, 5 000 fotografií a všeobecne dostupné rozhlasové správy, o vyšetrovaní profesora sa mlčí. Vyšetrovanie dospelo k záveru, že masové zabíjanie bolo „operáciou pod falošnou vlajkou“, racionálne naplánované a zrealizované s cieľom zvrhnúť proruskú vládu a prevziať moc. Štúdia je prvou teoretickou a akademickou analýzou udalosti, ktorá viedla k eskalácii násilného konfliktu na Ukrajine, zvrhnutiu vlády a napokon k občianskej vojne a ruskej prítomnosti na Kryme.

Ukrajinská rozmanitosť

Faktom je, že Ukrajina je rôznorodá a vo všeobecnosti rozdelená na ukrajinsky hovoriaci západ a ruskojazyčný východ. Všetko za prítomnosti početných národnostných menšín, ktoré sú obeťou kyjevského nepriateľstva voči etnickej a politickej rozmanitosti a stávajú sa kvôli svojmu jazyku občanmi druhej triedy. Ukrajina je svedkom násilnej deštrukcie vojnových pomníkov „zlých“ hrdinov, maže sa spoločná rusko-ukrajinská tradícia a zavádza sa nové, politicky korektné vedomie.

Dokumentárny film Paula Moreiru sa odvážne zameriava na znepokojujúce aspekty „majdanu“ a dnešnej politickej reality na Ukrajine, ktoré mainstreamová ideológia vehementne prehlušuje a zakrýva. Agresívne polovojenské prápory označuje za marginálne, hoci ich schopnosť zastrašovať parlament a vykonávať blokádu ruskojazyčných území je vysoká. Tá dokazuje, že bezuzdne prozápadná kyjevská vláda nepredstavuje fungujúcu demokraciu bez oligarchie, v ktorú pokojná časť protestujúcich na kyjevskom námestí naivne verila.

Zdroje: Ukraine Today, UNIAN, Strategic CultureLe Monde, The „Snipers Massacre“ on the Maidan in Ukraine, Consortium News, SKY NewsYoutube

 

Marián Ďuriš
"Sněží a venku se setmělo. Tato noc - a tato zima - naštěstí nebude dlouhá. Nebudeme-li chtít."

Pridaj komentár

& Časopis