Kým Trump voči Iránu pritvrdzuje, Putin s ním veselo obchoduje

Dva produktívne dni strávila iránska štátna a obchodná delegácia minulý týždeň v Moskve. „Rád by som vyjadril presvedčenie, že vaša návšteva otvorí novú kapitolu v rusko-iránskej spolupráci,“citovala tlačová agentúra TASR ruského premiéra Dmitrija Medvedeva, ktorý prijal ako prvý vysokopostavených hostí z Teheránu. Novú kapitolu? Bombastické reči? Posúďme sami.

Nádej zasvietila a zhasla

Keď vlani vstúpilo do platnosti uvoľnenie medzinárodných obchodných sankcií proti Iránu, sršala vláda v Teheráne optimizmom ohľadom:
1. rýchleho zvýšenia ťažby ropy,
2. návratu na svetové obchodné a finančné trhy,
3. novej príležitosti na presadzovanie iránskych záujmov v Ázii a inde vo svete.

Do Iránu sa hrnuli obchodné delegácie zo všetkých kútov planéty, vrátane USA a viacerých členských štátov Európskej únie, nevynímajúc Slovenska. Kartelová Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) prejavila pochopenie pre potreby finančne vyprahnutého Iránu a dovolila mu prudko zvyšovať ťažbu napriek zošnurovaným cenám čierneho zlata na svetových trhoch.

Irán hľadel s nádejou na Západ, no nezabudol poďakovať Rusku za solidaritu a pomoc, ktorú mu poskytovalo počas nepriaznivých rokov, keď na Iránčanov ťažko dopadli dôsledky viacvrstvových sankcií. K tým, ktoré uvalili v roku 1979 Spojené štáty, pribudli postupne sankcie OSN, EÚ a krajín, ktoré trestali Irán pod tlakom USA. Západ od Teheránu očakával, že nebude po uvoľnení medzinárodného embarga prehlbovať hospodársko-politické vzťahy s osou Peking-Moskva a zapájať sa do čínsko-ruských integračných projektov pre Euráziu. Transatlantisti stupňovali hospodársku a psychologickú vojnu s Ruskom a želali si mať Irán na svojej strane, alebo aspoň nie na ruskej strane nových barikád. Teherán zamýšľal využiť polarizovanie svetovej politickej arény na vedenie vlastnej a neangažovanej politiky. Dosluhujúci americký prezident naznačoval porozumenie pre takéto zámery Teheránu v očakávaní, že Irán utlmí priateľské vzťahy s Ruskom na úroveň obchodného pragmatizmu.

Irán by Washingtonu do istej miery aj vyhovel, keby sa do Bieleho domu nenasťahoval Donald Trump. Mediálny showman a prostoreký obchodný magnát chrlil počas celej svojej volebnej kampane hromy-blesky na Peržanov a túto rétoriku badateľne nezmiernil ani potom, čo sa ujal prezidentského úradu. Irán prešiel na Plán B a prestáva sa spoliehať na ďalšie otepľovanie vzťahov so Západom. Časť stratégov v Teheráne pracuje na krokoch vhodných pre prípad rozkolu Západu, presnejšie Bruselu s Trumpom. Hlavná časť mocenských kruhov v Teheráne však podniká diplomatickú ofenzívu smerom na Východ, aby sa ubezpečila, že Rusko s Čínou budú pripravené kryť Iránu chrbát.

Irán neostane fackovacím panákom

Aj v tomto duchu treba posudzovať zloženie iránskej delegácie, ktorá priletela do Moskvy. Tlačové agentúry si všimli, akou bola vysoko reprezentatívnou. Priletel „minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf, viceprezident Eshák Džahángírí, minister ropného priemyslu Bížan Zangane a ďalší poprední predstavitelia vrátane zástupcov obchodných kruhov.“ Ruský prezident Vladimir Putin ich nesklamal. Otvoril Iránčanom náruč v čase, keď sa Teherán s Washingtonom púšťajú do nového kola potenciálne vážnych treníc.

Tlačové agentúry informovali krátko pred odletom prezidenta Ruhániho do Ruska o „sankciách na 15 spoločností z USA kvôli ich údajnej podpore Izraela, terorizmu a represií v regióne. Iránska tlačová agentúra IRNA priniesla v nedeľu stanovisko iránskeho ministerstva zahraničných vecí, v ktorom sa píše, že vybrané americké spoločnosti nemôžu uzatvárať dohody s iránskymi firmami. Bývalí i súčasní riaditelia týchto firiem navyše nebudú mať nárok na získanie iránskych víz. Tento krok je vnímaný ako reakcia na sankcie zo strany USA, ktoré boli vo februári uvalené na niekoľko desiatok iránskych spoločností v súvislosti s iránskym raketovým testom.

Iránska vláda a parlament sú podľa všetkého teraz vďačné domácim konzervatívnym kruhom, že varovali pred hurá optimizmom a slepou dôverou voči Západu a znemožnili búrať mosty k Rusku a Číne. Správne tušili, že Irán ostane fackovacím panákom Washingtonu. Irán sa svižne zariaďuje podľa toho. Zo záverečného vyhlásenia ruského prezidenta V. Putina vyplýva, že Moskva vyhovie podnetom hostí z Teheránu, aby sa Ruská federácia podieľala na rozvoji iránskej energetiky a jadrového priemyslu – dvoch kľúčových odvetví, na ktoré opäť dolieha americký tlak. Veľké ruské ropné spoločnosti dostávajú od Teheránu zelenú k tomu, aby uzatvárali ďalekosiahle dohody o ťažbe a využívaní iránskej ropy a zemného plynu. Spoločnosť Rosatom vybuduje v iránskom Bušeri druhý a tretí jadrový reaktor. Ruská federácia si prehlbovaním zväzkov s Iránom upevňuje postavenie superveľmoci vo svetovej energetike.

Iróniou osudu sa rozletela počas rozhovorov Ruhániho s Putinom v Moskve do sveta správa o bankrote amerického konkurenta ruského Rosatomu. Americký dodávateľ jadrových technológií Westinghouse požiadal o ochranu pred veriteľmi. Oznámila to japonská spoločnosť Toshiba, ktorá kúpila Westinghouse Electric Company pred jedenástimi rokmi v nádeji, že rozbehne jej prostredníctvom globálne podnikanie v jadrovej energetike.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply