Labutia pieseň generála Breedlova: Adios Europe!

Add Comment

Medzi tých amerických generálov, ktorí sa zviditeľnili nielen negatívnym, ale na dôvažok nediplomatickým spôsobom, patrí aj práve odstupujúci veliteľ európskeho velenia USA (EUCOM) a síl NATO v Európe Philip Mark Breedlove. Fakt, že sa v posledných mesiacoch venoval viac nevyberavým protiruským výpadom než agende samotnej aliancie, prezrádza čosi nielen o stave jeho osobnosti, ale tiež o degenerácii celej transatlantickej vojenskej ideológie.

„Okrem Pobaltia a Čierneho mora nám teraz Rusi zablokovali aj prístup do Stredomoria,“ reagoval v novembri 2015 s preňho typickou panikou na nasadenie gigantickej „ruskej bubliny“ (nového systému elektronických rušičiek, ktorý oslepuje systémy detekcie v okruhu 600 km) v sýrskej Latakii. Odvtedy sa nervozita v generálových prejavoch, ktorá svedčila aj o jeho duševnej nepohode, ustavične zvyšovala, čo privádzalo k podozreniu, že sa vo výkone zverenej funkcie nedokáže nájsť.

Breedloveho odchod z uvedeného postu, ktorého praktický význam pre funkčnosť NATO v Európe ostáva predmetom nekončiacich polemík, nie je ničím šokujúcim. Okrem periodickej „rotácie kádrov“ naznačovala smerovanie k tomuto bodu aj rastúca frekvencia i podráždený tón nezdvorilých odkazov, ktoré mal vo zvyku adresovať ruskej generalite či priamo Kremľu. Navyše, jeho labutia pieseň znie na pozadí aktuálneho referátu skupiny 6 expertov (medzi nimi sú napríklad bývalý generálny tajomník NATO Holanďan Jaap de Hoop Scheffer alebo bývalý zástupca Breedlovho predchodcu britský generál Richard Shirreff), ktorí – ako píše The Financial Times – podrobili bojaschopnosť vojenského paktu ostrej kritike. Okrem toho, že podľa nich trpí chronickým nedostatkom financií, ilustrujú kritickú situáciu konkrétnymi príkladmi z nemeckého Bundeswehru: z 31 vrtuľníkov Tiger je bojaschopných iba 10, alebo zo 406 BVP Marder len 280!

Ani táto zdrvujúca diagnóza nezabránila generálovi viesť v deň zverejnenia jeho odchodu z funkcie okázalé reči. „Sme pripravení bojovať a poraziť Rusko v Európe, pokiaľ to bude potrebné,“ vyhlásil slabošsky Breedlove na zasadaní výboru pre ozbrojené sily americkej snemovne reprezentantov, kde sa riešili opatrenia proti „ruskej agresii v Európe“. Rusko podľa neho „urobilo voľbu v prospech toho, aby sa stalo nepriateľom USA a NATO“ a bez toho, aby sa opýtal na názor Európanov, ho označil za subjekt, ktorý dnes ohrozuje Európu a snaží sa „prepísať pravidlá všeobecne uznaných vzťahov na svetovej aréne“, čo v preklade znamená pravidlá Spojenými štátmi nadiktovaných vzťahov.

„Za posledné dva roky je ťažké nájsť niekoho, kto sa v rusofóbnej hystérii môže porovnávať so súčasným veliteľom vojsk USA v Európe Philipom Breedlovem,“ komentoval pre Sputniknews inkriminované vyhlásenie amerického generála oficiálny zástupca Ministerstva obrany RF Igor Konašenkov. Zároveň upriamil pozornosť na slová predsedu už spomínaného kongresového výboru Mac Thornberryho, ktoré si podľa neho málokto všimol: „Podľa grafikonu budete v tejto funkcii nahradený iným človekom a po 40 rokoch služby v ozbrojených silách USA sa budete môcť venovať iným výzvam.“ Keďže kongresman neuviedol, na aký post kontroverzného generála preložia, Konašenkov usudzuje, že takto prednesené „ocenenie“ je prejavom nespokojnosti s jeho vystupovaním v americkom Kongrese, ale i na vojensko-politickej scéne.

A tak funkciu najvyššieho veliteľa zjednotených ozbrojených síl NATO, ktorú šesťdesiatnik Breedlove vykonáva od mája 2013, prevezme po ňom jeho nástupca. V duchu osvedčenej tradície možno predpokladať, že to bude opäť niektorý z vysokých predstaviteľov amerických vojsk v Európe. Pravdepodobnosť toho, že sa mu podarí narovnať pokrivený imidž nielen diskutabilného postu, ale celého vojenského bloku, je však minimálna až nulová.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis