Leopold II z Belgicka: Európou zabudnutý „Hitler“

Add Comment

Väčšina ľudí vôbec nevie, kto je na obrázku vyššie, ale mali by. Pohľad na tohto muža by mal spôsobiť podobný odpor, ako keď vidíte Mussoliniho, Maa, Stalina alebo Hitlera, pretože tento muž spôsobil africkú genocídu, ktorej výsledkom bolo viac než 10 miliónov zabitých ľudí v Kongu.

Väčšina ľudí sa o ňom nikdy nič v škole neučila a pravdepodobne o ňom ani nikdy nič nepočula v žiadnych médiách. Je to preto, lebo nepatrí k populárnym príbehom útlaku (ktorý zahŕňa napríklad otroctvo v USA či holokaust).

Kráľ Leopold II (1835 – 1909) je súčasťou histórie kolonializmu, imperializmu, otroctva a genocídy v Afrike, ktorá nie je v súlade s populárnymi spoločenskými príbehmi súčasnosti učenými v našom školskom systéme. Nesedí správne v školských osnovách, ktoré paradoxne skláňajú zrak pred otvorene rasistickými vyhláseniami. Lenže prečo nie je v poriadku hovoriť o genocíde spôsobenej európskym kapitalistickým monarchom, ktorý má na svedomí milióny konžských obetí? Belgický kráľ viedol personálne impérium také obrovské a kruté, že súperilo, ba dokonca predčilo zločiny niektorých najhorších diktátorov 20. storočia.

Keď Leopold II nastúpil na trón v roku 1865, vládol jemnou rukou, ktorú Belgičania chceli po demokratizácii krajiny a počas viacnásobných revolúcií a reforiem. Jeho veľkou ambíciou bolo vybudovanie zámorského impéria a bol presvedčený, ako väčšina štátnikov tej doby, že veľkosť národa je priamo úmerná zdrojom, ktoré môže vyťažiť z kolónií.

Pod pláštikom Medzinárodnej africkej spoločnosti maskoval svoje obchodné transakcie ako „filantropiu“ a „vedecké“ úsilie, zneužívajúc otrockú prácu na využitie zdrojov a služieb z Konga. Jeho vláda prinútila ľudí prostredníctvom telesných trestov, mučenia, popráv  a jeho súkromnej armády žiť v pracovných táboroch. Impérium bolo známe ako Slobodný štát Kongo a Leopold II stál na čele ako nespochybniteľný pán otrokov.

Takmer 30 rokov, čiže viac ako bežná kolónia európskeho štátu, bolo Kongo riadené ako majetok Leopolda II – len kvôli jeho vlastnému obohateniu. Najväčšie plantáže na svete, asi 76-krát väčšie ako Belgicko, boli bohatým zdrojom minerálov a poľnohospodárskych produktov. Od prvého sčítania ľudu prišla krajina o takmer polovičku svojej populácie, čiže v roku 1924 v nej žilo len 10 miliónov ľudí.

Zaujímavé je, že keď sa učíme o Afrike v USA, učíme sa o karikatúre Egypta, o epidémii HIV – AIDS, následkoch obchodu s otrokmi Ak chodíte do lepšej školy, tak pravdepodobne niečo o juhoafrickom apartheide. Vidíme tiež veľa obrázkov hladujúcich detí v reklamách, safari v reláciách o zvieratách a obrovské savany a púšte vo filmoch a dokumentoch. Neučíme sa však o Veľkej africkej vojne alebo o Vláde teroru Leopolda II počas konžskej genocídy. Leopold II principiálne prevrátil Kongo na svoju vlastnú plantáž, koncentračný tábor, kresťanské ministerstvo. A história zatiaľ zlyháva v opísaní jeho tyranského úsilia.

Vyzerá to tak, že keď zabijete desať miliónov Afričanov – nebudú vás volať „Hitler“ a vaše meno nebude symbolizovať žijúcu inkarnáciu zla, váš obraz nebude vzbudzovať strach, nenávisť a smútok – radšej budú vaše zločiny jednoducho zametené pod koberec histórie a obete koloniálneho imperializmu zostanú navždy umlčané.

Zdroj: http://thefreethoughtproject.com/hitler-killed-10-million-congo-erased/

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Martin Urminský
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis