Libéria získa experimentálne lieky na Ebolu, nakoľko počet obetí presiahol 1000

Add Comment

Libéria zaslala uprostred prebiehajúceho boja proti vírusu Ebola Spojeným Štátom Americkým prosbu o pomoc, v ktorej žiada o testovacie dávky experimentálneho lieku pre  infikovaných libérijských lekárov. Nakoľko počet obetí v regióne presiahol 1000, Washington  žiadosť schválil.

Libérijská prezidentka, Ellen Johnson Sirleaf, požiadala amerického prezidenta Baracka Obamu a Food and Drug Administration (Úrad pre kontrolu potravín a liečiv – FDA) o prístup k experimentálnemu séru, uvádza vo svojom vyhlásení libérijská vláda. Testovacie  dávky prinesie do krajiny  zástupca vlády USA „koncom týždňa.“

Dr. Margaret Chan, výkonná riaditeľka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO),  schválila vyslanie ďalších dávok Libérii „na podporu liečby nakazených lekárov,“ uvádza sa vo vyhlásení. Tieto dávky prinesie špecialista WHO takisto koncom tohto týždňa.

Počet obetí zatiaľ najvážnejšieho prepuknutia epidémie Eboly vôbec medzitým dosiahol 1013, po tom, čo v uplynulých troch dňoch zomrelo ďalších 52 ľudí, oznámila  WHO. Najvyšší počet hlásených nových prípadov úmrtí zaznamenali v Libérii, kde zomrelo 29 ľudí, nasleduje 17 v Sierra Leone a šesť v Guinei. Celkový počet prípadov sa zvýšil až na 1848.

Diskusia o etike  experimentálnej liečby

Oznámenie prišlo v ten istý deň, v ktorom WHO usporiadala stretnutie etikov a zástupcov západoafrických krajín zasiahnutých prepuknutím epidémie Eboly, uvádza Canadian Press. Účelom telekonferencie bola „diskusia, či je etické v tomto prípade použiť experimentálnu liečbu Eboly.“

Existuje niekoľko experimentálnych liekov v rôznych fázach procesu testovania, o ktorých farmaceutické spoločnosti predpokladajú, že nimi dokážu liečiť smrteľné ochorenie, na ktoré v súčasnej dobe neexistuje žiadny liek, špeciálna liečba  ani očkovacia látka. Pri väčšine týchto liekov sa ešte nezačala ani prvá fáza klinických štúdií  – prvé testy na ľuďoch.

„Máme experimentálne výrobky, ktoré nikdy neboli použité na ľuďoch, tj. zdravých dobrovoľníkoch. A okrem toho ich je veľmi, veľmi málo. Tak čo s tým?“ opisuje Dr Marie-Paule Kieny, asistentka generálneho riaditeľa WHO pre zdravotné systémy a inovácie, etické dilemy v rozhovore pre The Canadian Press.

 „Samozrejme, že lieky by sa mali použiť, ale ide o to, pre koho a ako? Myslím si, že by sa mali použiť tak, aby sa  z ich použitia dalo dozvedieť čo najviac. Malo by sa to stať precedensom.“ 

Libérijská vláda nepovedala, z akého lieku je „sérum“ odvodené. V piatok, FDA zvýšila podporu jednému z týchto liekov testovanému Spojených štátoch. Vláda dala spoločnosti Tekmira Pharmaceuticals verbálne potvrdenie o tom, že upravila úplný klinický postup uložený  regulačnou agentúrou pre experimentálny TKM-Ebola liek, umožňujúc tým jeho potenciálne použitie  pre pacientov v aktuálnej epidémii, uviedla firma vo vyhlásení. Prvá fáza testov TKM-Ebola  sa začala v januári.

Na liečbu dvoch amerických humanitárnych pracovníkov, ktorí sa nakazili v Libérii, použili iný liek, ZMapp vyvinutý spoločnosťou MAPP Biopharmaceutical, Inc. Predtým bol tento liek  známy len ako „tajné sérum,“  zatiaľ  ešte ZMapp nedala zelenú pokusom na ľuďoch, uvádza  Forbes.

Po podaní dávky séra, ako Nancy Writebol a Dr Kent Brantly  previezli do Emory University Hospital v Atlante, v blízkosti amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. Brantly, 33, ktorý je zamestnancom medzinárodnej skupiny Samaritan´s purse, tiež dostal transfúziu krvi od 14 ročného pacienta,  o ktorého sa predtým staral a ktorý prežil Ebolu.  Zdá sa, že  stav oboch  amerických pacientov sa zlepšuje, uviedli úradníci.

Zlepšenie však nemuselo nastať vďaka podaniu séra a jeho použitie na ich liečbu iba   zvyšuje zahmlievanie a nejasnosť,  ktorú musí etický výbor  WHO  riešiť.

„Skutočnosť, že dvaja ľudia sú na tom lepšie, neznamená, že bol vynájdený liek,“ povedal Arthur Caplan, riaditeľ divízie bioetiky na Langone Medical Center New York University, pre  Courier-Journal. „Úmrtnosť na Ebolu je  50-60 percent.  Nie je to 100 percentne smrteľné ochorenie. Takže podaním experimentálneho lieku ešte nakoniec môžete zabiť niekoho,  kto by inak prežil.“

Španielsky misionár dostal tiež ZMapp sérum, ako v pondelok oznámili španielske úrady, uvádza sa v Associated Press. Užívanie tejto drogy ľuďmi zo  Západu a nie  Afričanmi môže viesť k ešte „väčšej, horkej pravde,“ uviedla AP.

„Neexistuje žiadny dôvod, aby sa tento liek testoval len na chorých belochoch a aby sme ignorovali černochov,“ povedal Marcel Guilavogui, lekárnik z Konakry v štáte Guinea. „Chápeme, že je to liek, ktorý sa testuje prvýkrát a ktorý by mohol mať negatívne vedľajšie účinky. Ale musíme ho vyskúšať aj na černochoch.“

V nedeľu prezidentka Ellen Johnson Sirleaf priznala, že jej vláda bola pomalá v počiatočnej reakcii na smrtiace prepuknutie epidémie Eboly a ospravedlnila sa za to. Potom povedala, že Libéria obnovila svoj záväzok chrániť svojich zdravotníckych pracovníkov, ako uviedla vláda vo svojom vyhlásení. Prezidentka povedala zdravotníckym pracovníkom na masovom zhromaždení v Monrovia, že vláda priniesla veľké množstvo osobných ochranných prostriedkov, ktoré sú hlavnými a jedinými prostriedkami na ochranu ľudí, ktorí liečia pacientov. V Libérii na nákazu zomreli traja lekári a 32 zdravotníckych pracovníkov. 

Ellen Johnson Sirleaf v stredu vyhlásila vo svojej krajine stav núdze za účelom  boja proti pokračujúcej epidémii Eboly v západnej Afrike, nakoľko Libéria začala vykonávať karanténne kontroly.

Preklad z RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis