Lotyšsko sa pripojilo k eurozóne, polovica obyvateľov je však proti

Add Comment

Lotyšsko oslávilo Nový rok vstupom do eurozóny, čím sa stalo 18. členom celoeurópskeho menového bloku. Nedávne prieskumy verejnej mienky však ukazujú, že väčšina Lotyšov je proti tomuto kroku, pričom len pätina ho jednoznačne podporuje.

Oslava prechodu na euro sa konala 1. januára na riaditeľstve štátom vlastnenej Citatele Bank, ktorá vznikla rekonštrukciou skrachovanej Parex Bank, kde v roku 2008 začala najhoršia hospodárska kríza v Lotyšsku.

„Je to veľká príležitosť pre hospodársky rozvoj Lotyšska,“ povedal premiér krajiny Valdis Dombrovskis, potom čo vybral prvú 10-eurovú bankovku z bankomatu v Rige, hlavnom meste Lotyšska.

Dombrovskis, ktorý viedol Lotyšsko aj počas ekonomickej krízy, varoval, že prijatie eura je príležitosťou, ale nie je zárukou bohatstva. „Nie je ospravedlnením pre to, aby sme sa prestali usilovať o zodpovednú fiškálnu a akroekonomickú politiku,“ povedal.

Predstavitelia EÚ zablahoželali Lotyšsku za jeho vstup do eurozóny.

„Pre Lotyšsko je to výsledkom pôsobivého úsilia a neochvejného odhodlania predstaviteľov lotyšského štátu a národa, “ povedal predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. „Lotyšsko vstúpi do eurozóny silnejšie ako kedykoľvek predtým, čím posiela povzbudivú správu do iných krajín, prechádzajúcich náročnými hospodárskymi reguláciami.“

Názory na prijatie eura sú ale medzi ľuďmi v Lotyšsku veľmi rôznorodé. Prieskum verejnej mienky spoločnosti SKDS z 27. decembra ukazuje, že 50 percent Lotyšov  je proti euru, aj keď je to v porovnaní s podobným prieskumom uskutočneným v októbri o 8 percent  menej.

Podľa nedávnej správy Európskej komisie sa až 83 percent ľudí v krajine obáva, že euro spustí neopodstatnené zvyšovanie cien. Ministerstvo financií odhaduje, že v tomto roku ceny porastú o 2,3 percenta, zatiaľ čo ekonomika porastie o 4,2 percenta.

„Lotyši boli donútení prijať euro a nebolo im dovolené mať svoj názor. Väčšina obyvateľov je proti tomuto kroku,“ hovorí Andris Orols, predseda Antiglobalistického združenia a dodáva, že Lotyšsko bude dovážať „iné tovary za nižšiu cenu, čo znamená, že krajina bude vyrábať menej a ekonomika sa zruinuje.“

Lotyšská národná banka dokonca začala PR kampaň, presviedčajúcu ľudí, že tento rok je ten správny čas pre krajinu na zmenu meny.

„Lotyšsko je malá otvorená ekonomika, ktorá už má veľkú časť úverov aj vkladov v eurách,“ povedal hovorca banky Martin Gravitis. „Ľudia budú mať vyššie ratingy a nižšie úrokové sadzby na svoje pôžičky.“

Niektorí z politikov v krajine hovoria, že vláda jednoducho nemala na výber.

„Je to nevyhnutné. Vzali sme na seba zodpovednosť vstúpiť do eurozóny, keď sme vstúpili do EÚ. Nezáleží na tom, koľko peňazí je v našich vreckách, záleží, koľko peňazí máme,“ povedal vodca miestnej sociálnodemokratickej strany Janis Urbanovich.

Európska centrálna banka nedávno varovala krajinu, že vysoká úroveň zahraničných, väčšinou ruských vkladov v lotyšských bankách je rizikovým faktorom.

Teraz sú všetky ceny v Lotyšsku zobrazované v eurách aj latoch, bývalej národnej mene. Tieto dvojaké ceny zostanú do 30. júna, až do úplného prechodu krajiny na európsku menu.

Lotyšská ekonomika, štvrtá najmenšia v eurozóne, počas dvoch krízových rokov dramaticky poklesla takmer o jednu štvrtinu. V roku 2012 HDP narástlo späť o 5,6 percenta, ale na dosiahnutie tohto výsledku Lotyšsko muselo implementovať jeden z najtvrdších úsporných programov v Európe.

Tento pobaltský štát s iba 2 miliónmi obyvateľov sa pripojili k EÚ v roku 2005. Po Estónsku je druhým pobaltským a bývalým sovietskym národom, ktorý vstúpil do eurozóny. Očakáva sa, že jeho sused, Litva vstúpi do eurozóny na začiatku roka 2015.

Preklad z RT Foto: AIVARS LIEPINS , AFP/Getty Images

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis