Ľstivá „správa“ Amnesty International o ľudských právach v Sýrii

Add Comment

Za mnohé roky previedlo Amnesty International (AI) niekoľko dobrých vyšetrovaní a hlásení. Tým si (za mediálnej podpory – pozn. red.) získalo značný verejný kredit. Avšak už menej známy je fakt, že AI vykonalo nečestné prieskumy, ktoré prispeli ku krvi nevinných obetí a katastrofe. Jedným z najvýraznejších príkladov je Irak, kde AI „dosvedčilo“ falošný príbeh o irackých vojakoch, ktorí kradli inkubátory z Kuvajtu, pričom deti nechali zomierať na studenej podlahe. Táto lož bola naplánovaná a využitá vo Washingtone pre ovplyvnenie verejnej mienky a Kongresu.

Novší príklad je z roku 2011, kedy sa nepravdivé obvinenia „vyrobili“ na adresu Líbye. Transatlantický priestor a jeho spojenci z Perzského zálivu tu mali v úmysle zvrhnúť Kaddáfího vládu. Tváre AI sa ku kampani pripojili s tvrdením, že Kaddáfí využíva „žoldnierov“ pri zastrašovaní a vraždách pokojne protestujúcich. Propaganda bola pri umlčaní kritikov efektívna. Mimo rámec rezolúcie BR OSN o „ochrane civilistov“, NATO odštartovalo sústavné letecké údery a zvrhli líbyjskú vládu, čím sa krajina dostala do chaosu, násilia a bola spustená záplava utečencov. AI neskôr príbeh o „žoldnieroch“ poprela, ale už bolo neskoro.

Nová senzácia AI

7. februára vydala AI novú správu s názvom „Human Slaughterhouse: Mass Hangings and Extermination at Saydnaya Prison“ (Ľudský bitúnok: masové vešanie a vyhladzovanie vo väznici Saydnaya), ktorá si okamžite získala obrovskú a nekritickú pozornosť mainstreamových a liberálnych médií.

Ako aj dva už spomenuté falošné príbehy, správa „Human Slaughterhouse“ prichádza takisto v kritickom období. Správa AI má za účel obviniť a odsúdiť dnešnú sýrsku vládu zo zverstiev proti civilistom a výslovne požaduje, aby medzinárodné spoločenstvo prijalo „opatrenia.“ Ako bude dokázané ďalej, správa AI je neobjektívna a parciálna.

Problémy so správou

1. Správa AI o Sýrii porušuje vlastné výskumné štandardy organizácie. Ako dokumentuje profesor Tim Hayward, samotný generálny tajomník AI Salil Shetty tvrdí, že AI robí svoj výskum „systematicky, zhromažďovaním primárnych dát cez vlastných pracovníkov v teréne. Každý aspekt zberu dát je založený na podrobnom dokazovaní zo všetkých strán, hoci je mnoho vecí v každej situácii a otázke pomerne sporných. Čiže je veľmi dôležité, aby boli rôzne uhly pohľadu pod neustálou krížovou kontrolou a overovaním skutočnosti.“ Ako bude uvedené ďalej, AI zlyháva vo všetkých ohľadoch: nespoliehajú sa na tretiu stranu, nehodnotia rôzne uhly pohľadu a nepodrobujú ich krížovej kontrole.

2. Závery správy nie sú založené na primárnych zdrojoch, hmotných dôkazoch či svedectvách zamestnancov; sú založené len na základe tvrdení anonymných jedincov, väčšinou z južného Turecka, odkiaľ je koordinovaný konflikt v Sýrii.

3. AI zhromaždila svedkov a výpovede len z jednej strany konfliktu: krajín Západu a Perzského zálivu, ktoré podporujú (tzv. umiernenú) opozíciu. Napríklad AI konzultuje s organizáciou Syrian Network for Human Rights, ktorá je známa svojim úsilím o intervenciu NATO v Sýrii. AI sa „radí“ s Commission for International Justice and Accountability, ktorá je Západom financovaná, aby pretláčala obvinenia a trestné oznámenia voči sýrskej vláde. Toto samozrejme nie sú neutrálne, nezávislé a nezaujaté skupiny. Ak by AI robila to, čo tvrdí jej generálny tajomník, konzultovala by situáciu vo väzení Saydnaya s organizáciami vo vnútri i mimo Sýrie a brala by do úvahy všetky verzie. Od vydania správy AI bolo napr. zverejnené svedectvo sýrskeho disidenta Nizara Nayyoufa, ktorý bol v Saydnaya väznený a odporuje mnohým výrokom správy AI. Toto je práve tá krížová kontrola, ktorú pri jej tvorbe AI úplne „odflákla.“

4. Obvinenie AI, že sa popravy odohrávajú „mimosúdne“, je prehnané alebo falošné. AI sama popisuje, že každý väzeň sa nakrátko objaví pred sudcom a každá poprava je schválená vysokým vládnym úradníkom. Nevieme, či sudca nazerá do dokumentácie týkajúcej sa každého väzňa. Dalo by sa namietať, že tento proces je povrchný, ale je jasné, že určitý druh súdneho procesu prebieha.

5. Sugescia AI, že všetci väzni Saydnaya sú odsúdení, je falošná. AI cituje jedného zo svojich svedkov, ktorý o tamojších súdoch hovorí: „Sudca sa spýta na meno zadržanej osoby a či sa dopustil trestného činu. Či už je odpoveď áno alebo nie, bude odsúdený.“ Citát je v rozpore s tvrdením bývalého väzňa, ktorý dnes žije ako utečenec vo Švédsku. Podľa svedectva sa ho sudca „spýtal, koľkých vojakov zabil. Keď povedal, že žiadnych, sudca ho ušetril.“ Je to dôkaz, že súdne procesy istého druhu prebiehajú a sú aj oslobodzujúce rozsudky.

6. Správa AI zahŕňa satelitné fotografie s popisom, ktorý je bezvýznamný alebo chybný. Napríklad ako poukazuje sýrsky disident Nizar Nayyouf, fotka na strane 30, na ktorej je zobrazený Cintorín mučeníkov, je „do očí bijúcou hlúposťou.“ Snímok a popis hovorí o zdvojnásobení rozlohy cintorína. To však nie je dôkazom popravovania väzňov, ktorí by mimochodom nikdy neboli pochovaní na tomto cintoríne. Ten je totiž rezervovaný pre armádu sýrskej vlády. Naopak sa potvrdzuje skutočnosť, ktorú AI inak ignoruje: sýrski vojaci zomierajú vo veľkom počte.

7. Správa AI (zakladajúc na údajoch skupiny, ktorá sa usiluje o intervenciu NATO) nepravdivo tvrdí, že „obete sú v drvivej väčšine obyčajní civilisti, ktorí sú považovaní za oponentov vlády.“ Hoci je pravdou, že nevinní civilisti sú občas nespravodlivo zatknutí (ako vo všetkých krajinách sveta), tvrdenie, že väznica Saydnaya je z 95% preplnená „bežnými civilistami“, je absurdné. AI môže toto tvrdiť s vážnou tvárou, pretože efektívne „odstraňuje“ realitu Sýrie. Podstatné skutočnosti, ktoré v správe AI úplne chýbajú, sú:

a) západné krajiny a perzské monarchie vynakladajú miliardy ročne na dotácie, tréning, výzbroj, platy a propagandu v prospech násilnej kampane pre zvrhnutie sýrskej vlády;

b) Sýriu napadli tisíce zahraničných žoldnierov a fanatikov;

c) tisíce Sýrčanov sa zradikalizovalo a bolo platených wahábistickými monarchiami Perzského zálivu pre zosadenie vlády;

d) viac ako 100 tisíc členov sýrskej armády a domobrany bolo zabitých pri obrane svojho štátu. Väčšinu z týchto informácií AI a západné médiá doposiaľ ignorujú, pričom masívne skresľujú a zakrývajú realitu.

8. AI bez dôkazov obviňuje Ahmada Badreddin Hassouna, ktorý má autorizovať popravy „bežných civilistov.“ Hoci bol jeho syn teroristami zavraždený, hoci po tejto udalosti vydal prejav, v ktorom vrahom odpúšťa a hoci sám vyzýva pre ukončenie násilia, AI neváha vydať osobné obvinenie voči človeku, ktorí utrpel osobnú ujmu v konflikte. Samozrejme bez dôkazov.

9. AI využíva senzačné a na emócie bijúce obvinenia namiesto vecných dôkazov. Názov správy je „ľudský bitúnok.“ V nej je použité napr. spojenie „chladnička na mäso“ sedemkrát, zrejme v snahe podporiť asociáciu. Dokonca už otvárací citát je zveličený: „Saydnaya je koniec života – koniec ľudstva.“ Správa je v ostrom kontraste s objektívnym výskumom založeným na faktoch. Namiesto toho „riadi“ a manipuluje verejné vnímanie (žiadaným smerom).

10. AI viní sýrsku vládu, že realizuje politiku „vyhladzovania“ napriek faktu, že drvivá väčšina Sýrčanov radšej zostáva žiť v oblastiach kontrolovaných vládou. Keď boli „rebeli“ vyhnaní z východného Aleppa v decembri 2016, 90% civilistov utekalo do vládnych oblastí. V posledných dňoch boli civilisti z provincie Latakia oslobodení po 3 rokoch zajatia teroristami vo výmene väzňov (stretnutie sýrskeho prezidenta a prvej dámy s niektorými civilistami je v nasledujúcom videu).

11. Správu AI sprevádza 3-minútový falošný príbeh, v ktorom sýrski civilisti sú po pokojnom proteste uväznení a popravení. AI zjavne popiera skutočnosť, že v Sýrii sú prítomné tisíce násilných (najmä importovaných) extrémistov. Každodenne ukladajú bomby do áut, strieľajú z mínometov a inak útočia na civilné oblasti. Hoci dochádza z času na čas k chybám, prípadom korupcie a úplatkárstva, nedáva zmysel, aby sýrske bezpečnostné alebo väzenské zložky strácali čas a prostriedky s nenásilnými civilistami, keď sú na ich území desiatky tisíc zo zahraničia sponzorovaných skutočných teroristov. Obvinenia sú tiež v rozpore s faktom, že v Sýrii je mnoho opozičných strán, ktoré sa uchádzajú o verejnú priazeň a kreslá v parlamente, pričom usporadúvajú otvorené a verejné kampane.

12. AI tvrdí, že sýrske úrady brutálne potláčajú pokojné protesty napriek tomu, že prebieha tzv. proces zmierenia. Za posledné roky boli ozbrojené radikálne skupiny mnohokrát vyzvané k zloženiu zbraní a pokojnému návratu do spoločnosti. Tento fakt nebýva na západných médiách odvysielaný, pretože nepodporuje falošný obraz prezentovaný zo strany AI a Západu všeobecne. Príklad z nedávnej doby je uvedený tu.

13. AI uverejňuje fotografie „Caesara“ ako podporný dôkaz, ale ignoruje fakt, že takmer polovica záberov ukazuje opak toho, čo sa píše. Široko medializované zábery fotografa „Caesara“ bol Katarom financovaný hoax navrhnutý tak, aby sabotoval Ženevské rokovania roku 2014 (zdokumentované tu).

14. Správa AI viacnásobne obviňuje sýrsku vládu, ale ignoruje narušovanie sýrskej suverenity zo strany krajín Západu a Perzského zálivu. Obzvlášť kuriózny je fakt, že veľká mimovládna organizácia ako AI sa koncentruje na porušovanie „ľudských práv“ a „humanitárneho práva“, ale ignoruje zločin agresie, nazývaný tiež trestný čin proti mieru. Podľa Norimberského tribunálu je „najväčším medzinárodným zločinom, ktorý sa od iných vojnových zločinov líši len tým, že v sebe obsahuje koncentrované zlo ako celok.“ Bývalý nikaragujský minister a predseda Valného zhromaždenia OSN Miguel D’Escoto je ten, čo by o tom niečo mohol vedieť. Povedal: „Čo robí americká vláda v Sýrii je agresia, teda podľa Norimberského tribunálu najhorší možný trestný čin, ktorý môže štát voči inému štátu spáchať.“ AI to ignoruje.

Súvislosti a kontext

Spoluautorkou správy AI je Nicolette Waldman (Boehland). Jej pozadie a predchádzajúca práca ukazuje prepojenie medzi vplyvnými washingtonskými „think-tankmi“ a miliardármi sponzorovanou mimovládnou organizáciou, ktorá o sebe lživo tvrdí, že je nezávislá. Waldman predtým pracovala pre organizáciu Center for Civilians in Conflict, ktorá je vedená lídrami z Nadácie otvorenej spoločnosti, Human Rights Watch, Blackrock Solutions a Centra pre novú americkú bezpečnosť (CNAS) Georgea Sorosa. CNAS je najvýznamnejším údajom o politickej orientácii, lebo ho vedie Michele Flournoy, ktorá by sa stala ministerkou obrany, ak by vyhrala voľby Hillary Clinton. CNAS bolo vedúcou silou za plánmi stupňovania konfliktu v Sýrii. Hoci predošlá práca a asociácie nie vždy definujú prácu budúcu, v tomto prípade sa zdá, že senzačné a nedokázané obvinenia sú v presnom súlade s politickými cieľmi neokonzervatívcov (=nálepka alternatívnych médií pre tých, ktorí ovládajú západné štáty – pozn. red.).

Záver

AI už predtým zverejnila falošné informácie alebo „potvrdenia“, ktoré zdôvodňujú západnú agresiu proti Iraku a Líbyi. Zdá sa, že teraz hrajú rovnakú rolu v Sýrii.

Správa je kombináciou obvinení založených na klebetách a túžbe po senzácii. Odvysielaná a medializovaná široko-ďaleko bola čiastočne kvôli nezaslúženej reputácii o nezávislosti a presnosti AI. Liberálne a údajne progresívne médiá poslušne opakujú pochybné obvinenia. Skutočnosťou je, že táto správa sa rovná instantnej obžalobe, ktorej obeťou je sýrska vláda a ľud, ktorý nesie hlavný nápor zo zahraničia sponzorovanej agresie. Ak správa vyvolá eskaláciu konfliktu, po čom AI zreteľne túži, bude to veľký krok späť, nie vpred… ako aj v Iraku a Líbyi.

Preložené z: Amnesty International’s „Kangaroo Report” on Human Rights in Syria; Autor: Rick Sterling; globalresearch.ca 12.2.2017.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Richard Strážan
(*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...

Pridaj komentár

& Časopis