Lukáš Perný predstavil novú monografiu o Lacovi Novomeskom

Add Comment

Koncom apríla sa v Bratislave konala slávnosť knihy Kultúrna revolúcia Ladislava Novomeského, ktorú napísal slovenský kulturológ a aktivista Lukáš Perný. Zúčastnili sa jej významné osobnosti ľavicového spektra a filozoficko-kultúrnej scény, menovite Gabriela Rothmayerová, Dušan Čaplovič, Dalimír Hajko, Martin Muranský, Juraj Janošovský, Jalal Suleiman, Ivan Ilkjiv, Emil Polák, Roman Michelko a ďalší.

Podujatie sa nieslo v príjemnom a pokojnom duchu. Knihu slávnostne uviedol do života slovenský spisovateľ, autor Tisícročnej včely, ľavičiar Peter Jaroš, ktorý sa podujatia nemohol zúčastniť zo zdravotných dôvodov a tak zanechal videoodkaz. Juraj Janošovský v úvodnom preslove ocenil odvahu autora, nakoľko je dnes ťažké dostať do povedomia knihu s tak ťažkou témou, ktorá má čo povedať dnešnej dobe: „Laco Novomeský žije v ľuďoch ako je Lukáš Perný, Tomáš Klimek… zmysel existencie, ak sa autori sporia, hádajú, nie sú budúce oslavné ódy, ale to, že v sebe majú cit, že treba niečo s tým časom, ktorý tu máme zverený spraviť niečo, v prospech našich ideálov, pre ktoré sa oplatí žiť. Taký bol aj Laco Novomeský.

Podľa profesora Dalimíra Hajka má autor knihy cit pre syntézu a tvorivý zápal: „Imponovalo mi ako sa študent Perný hnal ako býk za dosiahnutím svojich cieľov. Tento entuziazmus je čím ďalej tým zriedkavejší – človek, ktorý sa dal na takúto tému je ocenenia hodný už len svojim zámerom.“

Perného kniha je podľa slov recenzenta Tomáša Klimeka významná v tom, že autor „poukázal na skutočnosť, že je iba jeden Novomeský – Novomeský básnik, publicista a politik, ktorý je kvalitný autor nie napriek, ale vďaka svojmu socialistickému presvedčeniu, ktoré je jeho súčasťou,“ aj preto „kniha nie je poplatná dobe svojho vzniku.“ Taktiež ocenil, že kniha je bohatá na množstvo faktov a dodal, že súčasné školské osnovy, ani dnešný svet nemá pochopenie pre davistov a Novomeského.

V závere diskusie pripomenul filozof Martin Muranský, že pôvodné motívy slovenského komunizmu treba ešte raz zobrať vážne a ako dodal, súčasná európska politika štandardných strán zlyháva v tom, že akosi zabúda na „príklon k jednoduchému pracujúcemu človeku“.  Po vystúpeniach boli účastníci pozvaní na občerstvenie a diskusiu s autorom. Nakoľko kniha vyšla v obmedzenom náklade, je zadarmo k dospozícii na stránke Google knihy a stránke Academia.

Návšteva u Petra Jaroša: 

Prezentácia knihy: 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis