Manipulácia s povstaním proti prisťahovalcom na Korzike

Add Comment

Korzika je známa nielen svojou prírodnou krásou, ale aj politickou prudkosťou. V Napoleonovej vlasti sa pre francúzsky štát nachádza mnoho rébusov a ich súčasťou je miestny zvyk konať pri riešení problémov násilne. V kontinentálnej časti Francúzska je táto korzická tradícia nezvyčajná, pretože ľudia sa „priučili“ robiť to zväčša miernejšími spôsobmi.

Korzika patrí k oblastiam s nízkymi príjmami, kde ľudia, prevažne potomkovia prisťahovalcov, robia problémy a odmietajú rešpektovať pravidlá a zákony republiky. Spomínaní občania tu radi zapaľujú autá alebo budovy, aby prilákali hasičov a policajtov, na ktorých následne útočia, keďže predstavujú štát. Na Štedrý večer, na jednom zo sídlisk mesta Ajaccio, padli do pasce zasahujúci požiarnici, ktorých spolu s ďalším policajtom napadli. Útočníci – mládež s kapucňami, železnými tyčami, golfovými palicami a strelnými zbraňami – popritom kričali „špinaví Korzičania.“

O deň neskôr sa zhromaždilo 150 ľudí pred policajnou stanicou v Ajaccio, kde preukázali svoju podporu policajtom a požiarnym zborom. Časť z nich si to namierila k oblasti, kde k útoku došlo. Nakoniec sa zhromaždilo viac ako 500 ľudí, ktorí kričali po francúzsky „Toto je náš domov!“ a po korzicky „Arabi, vypadnite!“. Niektorí rozbili sklenené dvere na moslimskej modlitebnej miestnosti (na Korzike nie sú mešity) a vošli dnu, drancovali, čiastočne spálili knihy vrátane kópií Koránu a vyhodili ich asi 50 na ulicu.

Ľudová reakcia v Ajaccio je veľkým prekvapením a pre zvyšok Francúzska neobvyklá, pretože kontinentálne zvyky bránia reakcii a uprednostňujú pasivitu či strach. Korzičania však zjavne nie sú rovnakí ako ostatní obyvatelia krajiny.

Mainstreamové médiá reprezentujúce systém o tejto téme písali a hovorili, ale úplne zabudli spomenúť prvú udalosť (na začiatku tlač nehovorila o útoku na požiarnikov a policajta vôbec alebo veľmi málo) a informovali len o demonštrácii pred moslimskou modlitebnou miestnosťou. Odvtedy sa stali imigranti obeťami a 50 modlitebných kníh vyhodených na ulicu bolo odrazu dôležitejších ako fyzická a psychická ujma požiarnikov a policajta.

Kým korzickí politici reagovali hneď po útoku na štátne zložky, kontinentálna časť Francúzska, napríklad ministerský predseda Manuel Valls alebo minister vnútra Bernard Cazeneuve, nereagovali po fyzickom napadnutí, ale až po sporoch pri moslimskej modlitebni. Následne odsúdili obe udalosti. Niektorí však hovorili výlučne o udalostiach, ktoré spôsobili ujmu moslimskej komunite. Možno len dúfať, že sa politici a médiá predstavujúce systém začnú zaoberať znepokojením obyvateľstva a reakciou na problémy, ako sú nízka bezpečnosť, identita a nelegálne prisťahovalectvo, ktoré sa štáty nesnažia skutočne riešiť.

Zdroje: Global Independent Analytics, Mirror, Le Figaro

Marián Ďuriš
"Sněží a venku se setmělo. Tato noc - a tato zima - naštěstí nebude dlouhá. Nebudeme-li chtít."

Pridaj komentár

& Časopis