Máš padáka! Trump vyhodil šéfa americkej diplomacie

Foto: Youtube

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson prišiel v utorok o miesto. Podľa správ televíznej stanice CNN sa o tom dozvedel, keď mu prezident Donald Trump zatelefonoval z paluby prezidentského lietadla Air Force One. Rovnaký spravodajský zdroje uvádza, že k tomu došlo až niekoľko hodín po tom, čo prezident rozoslal túto novinu do celého sveta prostredníctvom tohto tweetu:

V televíznom vystúpení, v ktorom sa 65-ročný R. Tillerson prvýkrát verejne vyjadril k svojmu vyhadzovu, sa mu nepredstierane chveje hlas, namáhavo dýcha, je emocionálne vyvedený z rovnováhy a potrebuje pauzy.

[plsc_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=8uZPo3vvavY” width=”700″ height=”400″ autoplay=”no” responsive=”yes”]

Zlomyseľnejší diváci boli v 22. sekunde jeho vystúpenia zvedaví, či si vytiahne spod saka kravatu a v roztržito si ju strčí do úst, ako pred desiatimi rokmi gruzínsky prezident Michail Saakašvili. Našťastie nestratil až do takej miery sebakontrolu.

[plsc_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=syKMsDS2OzE” width=”700″ height=”400″ autoplay=”no” responsive=”yes”]

Viazne v žumpe

Dajme však žarty bokom. 71-ročný americký prezident žije od prvého dňa od nástupu do funkcie vlani v januári v prostredí permanentných vnútropolitických treníc s aparátom federálnej politickej mašinérie. V predvolebnej kampani sľuboval, že „vyčistí tú žumpu“ (drain the swamp), ale k jednoznačnej a jeho voličom zrozumiteľnej očistnej ofenzíve sa zatiaľ nedostáva. Vymieňa tlačových tajomníkov, poradcov a ministrov vo vláde, ale mnohí z desiatok miliónov jeho voličov a priaznivcov nadobúdajú dojem, že sám uviazol v tej žumpe a nedokáže sa dostať von.

Nedarí sa mu ani vyhrávať psychologickú vojnu a v nej kľúčový zápas o uchovanie tradičných morálnych, kultúrnych a celkove duchovných hodnôt, na ktorých rástla a donedávna ešte stála Amerika. Tento boj prebieha prevažne na úrovni masmédií, školstva, umenia a kultúry, kde konzervatívne hodnoty ustupujú – tak ako krížom-krážom po Európe – globalistickým a slniečkárskym náhradkám.

Morálno-etický konzervativizmus tradičnej Ameriky však nemá dostatočné zastúpenie vo vysokých politických kruhoch Spojených štátov. Donald Trump sa vyhľadáva spojencov v radoch amerických neokonzervatívcov ako i medzi generalitou a špičkami silových zložiek. Tí tlačia prezidenta do agresívnej zahraničnej politiky a do konfrontácie s Čínou, Ruskom a mocnosťami ohrozujúcimi – reálne alebo potenciálne – dominantné postavenie USA vo svete.

Pritvrdí

Rex Tillerson, ktorý šéfoval pred príchodom do Bieleho domu desať rokov energetickému konglomerátu ExxonMobil, patrí skúsenosťami a nazeraním na dianie na planéte ku globalistickým kruhom s podnikateľskými operáciami a zámermi v Rusku a Iráne. Práve tieto dve krajiny (plus Severnú Kóreu so susednou Čínou) však politickí neokonzervatívci označujú za hlavné prekážky udržiavania hegemónie USA vo svete. Píše sa o tom aj v Stratégii národnej bezpečnosti Spojených štátov (National  Security Strategy of the United States), ktorú publikoval Biely dom v decembri 2017.

Sveta znalý a scestovaný ropný magnát Rex Tillerson má opustiť Biely dom k 31. marcu. Dá sa predpokladať, že Kongres, ktorý politicky ovládajú neokonzervatívci, schváli dezignovaného Mikea Pompea na post ministra zahraničia. Má za sebou dôstojnícku kariéru v armáde a úspešnú obchodnícku prax v štruktúrach vojensko-priemyslového komplexu. Zastupuje okrem iných aj kapitálové záujmy podnikateľského impéria bratov Kochovcov a teší sa plnej dôvere jastrabov v  Pentagóne i v centrále CIA, ktorej už vyše roka šéfuje.

Americká zahraničná politika pod jeho vedením zrejme pritvrdí voči menovaným zahraničným súperom USA. Hmatateľnejšiu súdržnosť však bude vyžadovať aj od transatlantických a transpacifických spojencov.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply