Masívna démonizácia Ruska a slovanstva

Add Comment

Poľsko – prvý júnový týždeň sa podľa RT.com stovky ľudí zhromaždili na proteste proti vojenskej prítomnosti USA v Olszyne na severovýchode krajiny. Protestujúci Poliaci považujú prítomnosti cudzích vojsk na ich území bez vypísania referenda za stav okupácie. Tomasz Jankowski zo strany Zmiana argumentuje: „Nikto sa nepýtal Poliakov či chcú americké vojská na svojom území. Nikto nevypísal žiadne referendum. Vláda ani len nespomenula vo svojej predvolebnej kampani nič o amerických vojskách na našom území. Toto pripomína okupáciu!“

Studená vojna v Poľsku

Pred nedávnom boli zatknutí štyria členovia Komunistickej strany Poľska (vláda usiluje o úplný zákaz komunistov) a ničia sa pomníky z 2. svetovej vojny. Poľskou tajnou službou bol zatknutý predseda strany Zmena – Mariusz Piskorski a na výsluch boli predvedení ďalší členovia strany Zmena.

Video z protestu je dostupné na stránkach RT.com:

V Poľsku je v súčasnosti na čele konzervatívna vláda. Tá je síce kritická voči štruktúram EÚ (čím si aj získala falošné sympatie), avšak nekritická voči USA. Podľa Witolda Waszczykowskeho (minister zahraničia Poľska) je Rusko existenčná hrozba pre Európu.

Podľa TASS  je Piskorski odsúdený na 3 mesiace väzenia. Zatýkanie súvisí s protestmi počas summitu NATO (8. a 9. júla). Obvinení boli údajne z ruskej špionáže. Podľa Visegradpost.com má Piskorski väzby na Alexandra Dugina, RT.com a Sputnik. Sputnik reagujú článkom – Poľsko má prvého politického väzňa, kde pripomínajú aj prehľadávanie bytov tajnými službami. Tomasz Jankowski pre Sputnik pripomína kontroverznú smrť Andreja Leppera, predsedu strany Sebaobrana Poľskej republiky, ktorý bol ostrým kritikom EÚ. O tejto smrti plánuje strana, ktorá je jediná kritická voči NATO aj EÚ, vydať knihu (dodal Tomasz Jankowski).

Slovenské a zahraničné masmédiá (napr. Topky, Aktuality.sk, HNonline) informujú o kriminalizovanej opozícii bez akýchkoľvek dôkazov ako „proruských agentoch“. Obvinených Poliakov sa zastali KSS a Charta proti fašizmu a taktiež strana Vzdor.

Hon na čarodejnice 2.0

Časy výboru pre neamerickú činnosť sa opätovne vracajú. Slovenský mainstream pokračuje v masívnej západnej propagande proti všetkým, ktorí si dovolia nesúhlasiť s „nespochybniteľnou“ príslušnosťou k mocenským štruktúram vojenskej organizácie NATO. Deje sa to v čase, keď sa presúvajú slovenskí vojaci do Pobaltia a prebieha masívna militarizácia spoločnosti. HNonline konšpirujú dokonca o financovaní ĽSNS z ruských zdrojov.

HNonline píšu: „Agentov ABW podľa denníka zaujímali konkrétne mená: šéfredaktor krajne pravicového nemeckého mesačníka Zuerst! Manuel Ochsenreiter, Piotr Luczak z nemeckého ľavičiarskeho zoskupenia Ľavica (Die Linke) a česká sociálna demokratka Anna Čurdová.“

Podľa konšpirácií HNonline a Topiek vzniká „protinatovská internacionála“ podporovaná Ruskom. Mainstreamové média si skrátka nechcú pripustiť jednoduchý fakt – Slováci a ani časť Poliakov nechce vojnu proti Rusku. Tomáš Jankowski zo Zmeny prehlásil: „Je samozrejmé, že protialiančné hnutie sa vzhľadom k zväčšovaniu prítomnosti vojsk NATO v našej časti Európy snaží spájať a zjednocovať sily. Ale robiť z toho špionáž je manipulácia a zneužitie. Neinšpirujú nás, ani neplatia žiadne cudzie služby.“

Dovolíš si nesúhlasiť? Si ruský agent!

Jeden z mála poslancov, ktorý reaguje na túto antiruskú hystériu je Ľuboš Blaha, ktorý pre Európske noviny prehlásil: „Človek nemusí byť ruský agent, aby odmietal rusofóbiu. Ani nemusí byť americký agent, ak obhajuje západnú politiku. Možnože by stačilo, ak by sme neustále nehľadali triednych nepriateľov a skôr sa zamerali na vecnú a hodnotovú diskusiu. Pretože demokraciu dnes, zdá sa, najviac ohrozujú tí, ktorí o nej najčastejšie bľabocú. Ale to v histórii nie je nič nové.“

Proti rusofóbii aktívnej bojuje aj aktivista a právnik z PF UK v Bratislave, Branislav Fábry, ktorý dlhodobo upozorňuje na systematickú militarizáciu spoločnosti: „Už niekoľko rokov sa v Európe zvyšuje napätie a hovorí sa o tom, že súčasná konfliktná situácia pripomína situáciu pred veľkou vojnou. Veľká vojna by však v dnešných podmienkach znamenala koniec existencie ľudstva na Zemi. Preto treba varovať pred novým nárastom napätia medzi štátmi a krokmi, ktoré by k veľkej vojne mohli prispieť. Medzi nebezpečné kroky patrí aj budovanie nových vojenských systémov, v mene tzv. protiraketovej obrany NATO. Tieto skupiny chcú vytvoriť unipolárny svet, ktorý by bol bezpečný pre hegemóna, ale pre ostatných už nie. Lenže ak je cieľom ďalšieho zbrojenia je dosiahnuť unipolárny svet, tak ani 2 % HDP na zbrojenie stačiť nebudú…“

Podľa mainstreamu je každá opozícia voči neoliberalizmu (teda korporátnemu oligarchickému kapitalizmu, ktorý sa označuje liberálnou demokraciou) a každá opozícia voči expanzívnej vojenskej politike Západu automaticky platená Putinom. Súdnemu človeku konšpirácie, ktoré systematicky posúvajú ľudia nazývajúci sa „bojovníci s konšpiráciami“ (ako Naď, Benčik, Smatana, Jaslovský, Duleba a spol.) vyvolávajú úsmev na tvári.

Historická kontinuita slovanstva

Mainstream absolútne ignoruje prirodzene proruské a mierové naladenie veľkej časti obyvateľov Slovenska. Toto naladenie má samozrejme svoju logiku, ktorá vychádza z kmeňovej príslušnosti, ktorá je kultúrno-tvorným prvkom našich národných dejín. Všeslovanská vzájomnosť a spätosť s ruským národom a slovanstvom je tu od čias Jána Kollára, Pavla Jozefa Šafárika, Jána Hollého, Ľudovíta Štúra, Svetozara Hurbana Vajanského, Viliama Paulíny-Tótha, Pavla Országha Hviezdoslava a po roku 1945 sa k nej hlásili aj slovenskí komunisti (Husák, Novomeský, Clementis) na základe Košického vládneho programu.

Taktiež netreba zabúdať na zakotvenosť vzájomnosti v jazyku, tradíciách, zvykoch, mytológiách a ďalších prvkoch kultúrnej antropológie Slovanov – v neposlednom rade i náboženstve. Herderov koncept všeslovanskej vzájomnosti (odkazujúc na knihu Vývoj ľudskosti) nevychádza z predstavy Slovanov ako dobyvateľov, ktorí si podrobia všetky národy a budú ich zotročovať. Práve naopak. Slovania majú ukázať ostatným národom príklad, ako žiť v mierovom porozumení na ceste k ľudskosti, bratstvu a slobode.

Denno-denne spochybňovaná a pranierovaná proruská a proslovanská orientácia Slovákov je základným prvkom kultúrnej stavby našich národných dejín. Táto kontinuita nemá nič spoločné s Putinom a tajnými službami, ale je prirodzenou súčasťou našej kultúry. Ako aktuálne znejú slová Svetozara Hurbana Vajanského z Winklerovej knihy Čas pred nesmrteľnosťou v dialógu s Vladimírom Royom: „Spálil som všetku svoju korešpondenciu so svojimi ruskými priateľmi, ktovie, kto sem príde a začne mi prekutávať byt. Teraz si človek nie je istým ani svojim životom. … Nik o mne o nás, ale ani tam v Rusku nemôže pochybovať, že pevne očakávam a verím vo víťazstvo Rusov.

Dnes by sa Vajanský spolu s ostatnými menovanými národovcami zrejme ocitol na Smatanovom zozname proruských trollov a agentov Putina.

Tak ako je Latinskej Amerike a hispánskemu svetu kultúrne blízke Španielsko, či tak ako sú si kultúrne blízke Rakúsko a Nemecko, tak je samozrejme prirodzená viazanosť slovanských krajín na Rusko. Nikto nemusí Slovákov platiť, aby cítili intuitívnu viazanosť na svojich slovanských bratov.

Túto viazanosť Slovákov na ideu slovanstva reflektujú aj rôzne štúdie „odborníkov na-ruskú propagandu“ („Therefore, the idea of Pan-Slavism, according to Slovaks and other Slavic nations, is the union of Slavic nations – initially cultural, later also political.“ 1, s.14). Dokonca i oni sami priznávajú, že ide o súčasť našej histórie.

Militarizácia

Je úplne prirodzené, že Slováci nechcú ísť do vojny pre cudzie ekonomické a vojenské záujmy. Mainstream platený korporáciami a bankami to veľmi dobre vie a preto kope z posledného. Príkladom sú propagandistické články, kde dostávajú priestor ľudia ako bezpečnostný analytik Jaroslav Naď, ktorý sa snaží presvedčiť čitateľov, že sú hlupáci. Ide o konkrétny rozhovor, v ktorom Naď otvorene podporuje militarizáciu spoločnosti, uprednostňuje zbrojenie pred mierovou cestou, propaguje neokoloniálno-fašistické a protiruské postoje: „Nie, bezpečnosť a obrana nie je samozrejmosťou, je to niečo, na udržaní čoho musíme veľmi intenzívne pracovať. … A druhou otázkou je, ako môžeme chcieť od našich spojencov, aby nás chránili, keď my sa správame ako taký čierny pasažier. … Nie, reálna alternatíva pre Slovensko ako členstvo v NATO neexistuje. … Druhá otázka je, ako to vnímajú občania. Strácajú vieru v politikov, v systém. Tieto nálady sú výrazne masírované protizápadnou propagandou a tiež vlnou neonacizmu a neofašizmu, ktorá ponúka akože „rýchle riešenia… Áno, samozrejme, že školstvo či zdravotníctvo sú veľmi citlivé oblasti a potrebujú financie. Ale ja som presvedčený, že štát ako taký má dosť zdrojov.“

Naď sype popol na hlavu Slovákom, pretože nie sú dostatočne lojálni prozápadnému a transatlantickému smerovaniu. Vo svojej izolovanej realite ohraničenej na hlavné mesto Slovenska odmieta predstavu, že existuje početná časť obyvateľov, ktorí sa skrátka nestotožňujú s jednostranným nazeraním na svet a nemusia byť preto platení Putinom. Dôkazom sú samozrejme aj reakcie v diskusiách. Ku konšpiráciam o ruských agentoch sa pridali aj Aktuality.sk. Ladislav Barliak ml., predtým pôsobiaci v Aktuálne.sk: „Slovensko, tak aj ostatné štáty strednej a východnej Európy sú predmetom informačného pôsobenia tzv. vplyvových štruktúr Ruskej federácie.“

Kritické myslenie

Európa je v plameňoch už od gréckej krízy. V Paríži sa stále protestuje a odborári neprestávajú štrajkovať proti neoliberálnym opatreniam. Mainstream často vyčíta ľudu, že mu chýba kritické myslenie. No je to práve naopak. Človek nemusí absolvovať školy na to, aby intuitívne vycítil lož. Čoraz viac ľudí začína kriticky myslieť a to možno práve vďaka jednostrannosti masmédií, ktorých klamstvá a šírenie strachu prekračujú medze únosnosti. Úplne na záver, ako dôkaz toho, kto tu tvorí skutočnú propagandu, uvádzam štúdiu Pavla Demeša Podieľ USA na rozvoji občianskej spoločnosti na Slovenskumagisterskú prácu Tomáša Kohúta alebo ďalší konšpiračný nezmysel zvaný Fog of Falsehood: Russian Strategy of Deception and the Conflict in Ukraine. Tomuto sa však podľa Tomáša Kohúta hovorí „biela propaganda“, ktorá údajne (podľa štúdie Z. Zemana) „podáva prevažne pravdivé správy informačného charakteru, aj keď nemusia byť úplné.“ Kto tu ale určuje, čo je pravdivé?

Zdroje: RT.com, HNonline, Topky, Aktuality.sk, Európske noviny; TASS, Sputnik, Visegradpost.com, zpravy.idnes.cz
BROCK, T.: Slovenské národné obrodenie 1787 – 1847; 
ČABADAJ, P._ Dvestoročnica narodenia Ľudovíta Štúra
DRUG, Š.: Uskutočňovanie a rozvíjanie Štúrových myšlienok po roku 1945
DEMEŠ, P. Podieľa USA na rozvoji občianskej spoločnosti na Slovensku
HERDER, J. G.: Vývoj lidskosti
KREKÓ, GYŐRI, MILO, MARUŠIAK, SZÉKY, LENSCÉŠ: MARCHING TOWARDS EURASIA: The Kremlin connections of the Slovak far-right 
Katri Pynnöniemi & András Rácz: Fog of Falsehood: Russian Strategy of Deception and the Conflict in Ukraine
VONGREJ, P.: Syn sveta
WINKLER, T.: Čas pred nesmrteľnosťou; 
ZEMAN, Z.. Selling the War: Art and Propaganda in World War II

Lukáš Perný
Snažím sa hľadať pravdu a bojovať za lepší a spravodlivejší svet. Nosiť svetlo poznania aj v čase všeobecnej tmy.

Pridaj komentár

  & Časopis