Merkelovej autokracia spôsobuje rozvrat Európy

Add Comment

Približne 1,1 milióna. Takáto je bilancia migračnej záplavy v Európe za rok 2015. Čo v tomto smere čaká starý kontinent tento rok, je zatiaľ predmetom nielen dohadov, ale najmä obáv. A nie bezdôvodných. Ako sa však zdá, nemecká kancelárka Angela Merkelová sa čokoľvek zásadne prehodnocovať nechystá. Naopak – v nedeľu svojich partnerov z únie vyzvala, aby riešenie utečeneckej krízy hľadali spoločne. Ako v rozhovore pre televíziu ARD uviedla, nemá nijaký „plán B“ na národnej úrovni, ak sa EÚ nepodarí s Tureckom dosiahnuť dohodu, ktorá by prílev utečencov do Európy pomohla spomaliť.

„Som veľmi optimistická v tom, že európska cesta bude úspešná,“ vyznala sa kancelárka NSR spravodajcovi agentúry DPA bez bližšieho vysvetlenia, na čom konkrétne svoj optimizmus zakladá. Svoju očividnú odtrhnutosť od reality preukázala slovami, že nie je čas rozmýšľať nad alternatívami, ako je zatváranie hraníc jednotlivých členských štátov EÚ. So sebaistotou typického autokrata dodala, že jej najvyššími prioritami sú zachovanie európskej jednoty a prejavovanie humánneho postoja k migrantom. „Toto je veľmi dôležitá etapa našich dejín,“ poznamenala prorocky Merkelová a Nemcov zároveň vyzvala, aby boli „trpezliví“.

Aj keď polarizáciu nemeckej spoločnosti v tejto otázke priznala, ako každý správny vodca, ani ona nepripustila jedinú pochybnosť, že by jej politika týkajúca sa migračnej krízy nemala byť dobrá. „Nie. Som totiž hlboko presvedčená, že cesta, po ktorej sme sa vydali, je správna,“ odpovedala na otázku, či by nemala svoj doterajší kurz zmeniť. „Situácia je oveľa lepšia, než si mnohí myslia,“ usúdila kancelárka a bez akéhokoľvek ohľadu či úcty voči znásilneným nemeckým dievčatám odsúdila svojich krajanov za nedávne incidenty – v prvom rade za útoky na azylové strediská a vystúpenia proti migrantom v Sasku, ktoré označila za „odporné a hrozné“. „Na vyriešenie problémov je nevyhnutný čas. Áno, je to ťažká cesta,“ uzavrela „Frage Nummer eins“ Merkelová na pozadí blížiaceho sa summitu EÚ a Turecka (7. 3.). Žiadalo sa ju v tej chvíli akurát doplniť, že to nie je cesta, ktorú si vybrali Európania.

Monokracia, najradikálnejšia sestra autokracie, má často tendenciu koketovať s vodcovským až diktátorským spôsobom vládnutia. Takýto slovník môže v spojitosti s Angelou Merkelovou pôsobiť príliš tvrdo. Nemožno si však donekonečna zatvárať oči pred tým, že posledný vývoj v Nemecku už dávno opustil uznávané hranice demokratickej spoločnosti a prináša dokonca rozvrat, ktorý svojím rozsahom ani charakterom nemá v novodobých dejinách obdoby. Ak sa Nemci nespamätajú, kým je ešte čas, tak názor skupiny právnikov na čele s düsseldorfským advokátom Clemensom Antweilerom, ktorý kancelárku za otvorenie hraníc migrantom nazval v januári 2016 recidivistkou, vysoko presiahne svoj pôvodne mienený rámec.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis