Merkelovej súper Schulz odmieta, aby Nemecko dávalo dve percentá na zbrojenie

Add Comment

Martin Schulz ako prvý zo súčasných európskych politikov odmietol tézu, že členské krajiny NATO sú povinné vynakladať dve percentá HDP na zbrojenie. V pondelok 10. 4. pred zahraničnými novinármi vyhlásil, že ak sociálni demokrati vyhrajú októbrové voľby, tak cieľom jeho vlády určite nebude navyšovanie vojenského rozpočtu.

Predseda sociálnych demokratov narážal najmä na závery samitu NATO vo Walese z roku 2014. „Nie som toho názoru, že sa v NATO dohodlo, že musíme dosiahnuť výdavky vo výške dvoch percent HDP na obranu. To by pre Nemecko znamenalo výrazné finančné zaťaženie. Ak to dobre interpretujem, tak sa povedalo, že by sa o to malo usilovať,“ vyhlásil Schulz, ktorý je zároveň najvážnejším konkurentom súčasnej kancelárky Angely Merkelovej v boji o tento post. Práve ona patrí medzi politikov, ktorí závery samitu vo Walese prezentujú ako záväzok členských krajín nepodmienečne zvýšiť do roku 2024 výdavky na zbrojenie na úroveň dvoch percent z hrubého domáceho produktu.

V súčasnosti vynakladá Nemecko na zbrojenie 1,2 % HDP, čo predstavuje viac ako 34 miliárd eur. Ak by Nemci chceli dosiahnuť úroveň 2 percent, museli by ročný rozpočet na zbrojenie zvýšiť o ďalších 20 miliárd. „Dvadsať miliárd eur alebo viac ďalších výdavkov na obranu v nasledujúcich rokoch určite nie je cieľ, ktorý by mnou vedená vláda sledovala,“ povedal Schulz a dodal, že jeho krajina by sa mala skôr usilovať o odzbrojenie ako o nové zbrojenie.

Ako je na tom Slovensko?

Z európskych krajín NATO vynaložili dve percentá HDP v roku 2016 na obranu len dve krajiny – Grécko a Estónsko, čo znamená pokles oproti predchádzajúcemu roku, keď sa k nim zaradili aj tradiční spojenci USA v Európe Veľká Británia a Poľsko.

Slovenské vlády od samitu vo Walese deklarovali snahu o permanentné zvyšovanie rozpočtu v nasledujúcich rokoch. Prvým cieľom je dosiahnutie 1,6 % HDP na obranu do roku 2020. Na tento rok dostal rezort obrany takmer jednu miliardu eur, čo predstavuje 1,19 % HDP a medziročné navýšenie o 282 miliónov eur. Ani to však niektorým politikom nestačí.

Najhlasnejšie na nízke výdavky na obranu upozorňuje prezident. Pred dvoma rokmi sme sa zaviazali po dohode s predsedom vlády a kľúčovými členmi vlády, že zastavíme prepad rozpočtu na obranu a že v prvej fáze do roku 2020 dosiahneme výdavky na obranu vo výške 1,6 % HDP. Musím, žiaľ, skonštatovať, že nevidím žiaden kredibilný plán, ako tento záväzok chceme naplniť. Nie 2 %, čo je náš trvalý záväzok, ale ani tých 1,6 %, ktoré sme sa zaviazali dosiahnuť do roku 2020,“ povedal Kiska koncom januára.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Artur Bekmatov
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis