Mikuláš Dzurinda: Putina z Donbasu musíme vytlačiť my Európania

Add Comment

Azda rovnakou hádankou ako predpoveď, ktoré body z predvolebného programu sa budú kryť s konkrétnymi krokmi nového vládcu Bieleho domu Donalda Trumpa, je v tejto chvíli otázka, akým spôsobom a či vôbec táto udalosť ovplyvní správanie novinárov oficiálnych médií v Európe i na Slovensku, ktorí sa okatým nadržiavaním demokratickej kandidátke Hillary Clintonovej skompromitovali. Vďaka napredujúcemu rozvoju internetu v tom však neostali sami. Čoraz frekventovanejším spôsobom sebaprezentácie sa totiž pre politikov stáva využívanie statusov na sociálnych sieťach.

Europoslanec a šéf SaS Richard Sulík dúfa, že víťazstvom Trumpa, ktorý bude hľadať dohodu s Putinom, by sa mohla vojna v Sýrii skončiť skôr ako na čele s Clintonovou. Jeho liberálnejší spolustraník Martin Poliačik v čase, keď do Trumpovej inaugurácie ostávalo ešte 10 týždňov, razil trochu iný názor. Podľa neho víťaz nevyhral víziou, ale vymedzením sa voči menšinám, nenávisťou a sľubmi o silnej ruke, čo má byť ďalší signál toho, že príklon k autoritatívnejším formám vlády začína byť globálnym trendom. „Vitajte v ére idiotov. Bojím sa, že už sme nimi všetci,“ napísal Poliačik na facebooku. A, zrejme aby ho neprehliadli vo Washingtone, rovno v angličtine.

Poslanec NR SR za OĽaNO-NOVA Jozef Viskupič vidí v rozhodnutí Američanov „vulgarizáciu verejného priestoru“, no aj „vzburu voči nepomenovávaniu vecí vlastnými menami“. Víťazovi mal pomôcť fakt, že si dovolil nahlas hovoriť veci, o ktorých sa doteraz taktne mlčalo. Jeho spolupartajníčka a poslankyňa Veronika Remišová ho v názore podporila. „Volebná kampaň v Spojených štátoch posunula politiku smerom k šoubiznisu a marketingu založenému viac na emóciách, ako na vecných argumentoch. Zvolenie Donalda Trumpa nie je dobrou správou ani pre USA, ani pre svet,” napísala prorocky, ponechajúc mlčaním údajný výskyt šoubiznisových prvkov vo vystupovaní svojho straníckeho šéfa.

Ak bolo víťazstvo Donalda Trumpa pre mnohých prekvapením, povedať to isté o prekvapení poslanca EP Eduarda Kukana (SDKÚ-DS) nemožno. Bývalý absolvent Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov a exminister zahraničných vecí rozmýšľa pozitívne a dúfa, že „sa Trumpova prezidentúra nestane pre Ameriku historickým prekvapením“. Podľa Borisa Zalu bude Trump v zahraničnej politike pre mnohých amerických partnerov „veľkou výzvou“. Predpovedá, že USA „sa obrátia od Obamovho progresivizmu k temnému konzervativizmu s autoritatívnymi črtami“, pričom sa ukáže, či sú tamojšie demokratické inštitúcie dostatočne silné, aby „obránili krajinu pred Trumpom“.

Nemlčia ani politickí stroskotanci. „Na to dám ruku na koľajnicu, že Putin zúfalo potrebuje nepriateľa. (…) Aký lepší súper, aká lepšia animozita, aká lepšia hrozba pre neho je, než tá hnusná Amerika? Čiže sa mi zdá, že tak ľahko si tí dvaja nakoniec netlapnú,“ robil si 9 dní po Trumpovom triumfe v amerických voľbách nádeje expremiér Mikuláš Dzurinda, ktorému poskytol – spolu s Martinom Bútorom – v diskusii na výročie Novembrovej revolúcie priestor Denník N (pozri celé video dole). Ako podčiarkol, práve preto musíme brať zodpovednosť do svojich rúk. „Prosto si treba uvedomiť, že – ja to poviem natvrdo – Putina z Donbasu musíme vytlačiť my Európania. Pokiaľ si s ním Európa nedá rady, Amíci to za nás celkom už vyťahovať nebudú,“ objasnil Dzurinda, ako sa veci majú, a na adresu Trumpovho predchodcu Obamu poznamenal: „Jeho štýl je o niečo elegantnejší, partnerskejší, ústretovejší. To všetko sú pozitíva. Ale veľmi som sa hneval, to neskrývam, pokiaľ ide o to resetovanie vzťahov s Ruskom. Z toho ma išiel trafiť šľak a skoro ma triafa stále!“

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis