Misia slovenských vojakov v Lotyšsku je morálne neobhájiteľná

Add Comment

Pozitívne na Slovensku je, že si ctí svoje spojenecké záväzky. Negatívne je, že niekedy viac, než vlastné národné záujmy. Bez toho, aby udal, kto konkrétne predstavuje pre nás hrozbu či nepriateľa, oznámil v októbri 2016 minister obrany SR Peter Gajdoš plán vyslať na výcvikovú misiu do Lotyšska 152 profesionálnych vojakov. Bratislava sa týmto jednoznačne prihlásila ku konfrontačnej rétorike britského ministra obrany Michaela Fallona, ktorý Donalda Trumpa nabáda nejednať s Ruskom ako s rovnocenným partnerom a súhlas londýnskeho kabinetu s vyslaním 150 vojakov do Poľska označuje za plán ako čeliť pokusu Moskvy „vyskúšať NATO“.

Hoci odvtedy prešli už štyri mesiace, diskusia o samotnom zmysle pobytu Slovákov v Pobaltí stále rezonuje. A to nielen vo verejnosti, ktorej sa toto nie práve priateľské správanie slovenskej generality voči Moskve veľmi nepozdáva, ale z času na čas aj v mediálnom prostredí, kde sa vynorí ako predžutý návod na správne pochopenie toho, o čo má ísť.

Argumentačná chudokrvnosť obhajcov „odstrašovania“ Rusov

„Naši blízki spojenci sa cítia ohrození svojím veľkým susedom. Je to naše vyjadrenie solidarity,“ argumentuje bezpečnostný analytik Jaroslav Naď, zástupca mimovládnej organizácie CEPI (Central European Policy Institute) a riaditeľ SSPI (Slovak Security Policy Institute) v krátkom rozhovore, ktorý pod príznačným titulom Slovenskí vojaci v Lotyšsku neprovokujú Rusko uverejnil 6. 2. 2017 spravodajský portál Aktuality.sk. Oddeliť bludy od nespochybniteľných faktov nie je v tomto prípade ťažké. Pravda je taká, že naši vzdialení pobaltskí spojenci svojho veľkého suseda zámerne provokujú pozývaním americkej armády, čím si kompenzujú svoju „historickú krivdu“, ako i komplex menejcennosti z vlastnej malosti. Vyslanie slovenských vojakov na takýto účel je počin, ktorý nemá s vyjadrením solidarity, a už vôbec s národnými záujmami SR, pranič spoločné.

Argumentačná chudokrvnosť advokátov „odstrašovania“ Ruska vojenskou konfrontáciou s NATO vyráža dych. Pravdou je, že Lotyšsko je „geograficky malý, ale suverénny štát, ktorý má právo realizovať kroky na svoju obranu tak, ako to uzná za vhodné“. Presne to isté robí zrkadlovo Rusko. Jaroslav Naď však zabudol na jednu „dôležitú maličkosť“: Kým Moskva prijíma obranné opatrenia sama, Riga pozýva na svojej územie cudzie vojská, ktoré skôr ako o ochranu žiada o budúcu vojenskú intervenciu proti Moskve. Človek nemusí byť nezávislý bezpečnostný analytik, aby vedel, že pokiaľ sa do domu dobýja votrelec, ktorý tam nemá čo hľadať, je zvrchovaným právom domáceho podniknúť akékoľvek opatrenia na svoju obranu a jeho elimináciu.

V čase, keď sa na Slovensku čoraz intenzívnejšie hovorí a najnovšie už aj koná proti prejavom extrémizmu (zatiaľ iba teatrálne – na zastrašenie slobodne mysliacich), prekvitá tento jav bez povšimnutia nielen u zástupcov mimovládnych organizácií, ale aj štátnych silových rezortov, ktoré Slovákov pripravujú na poslanie členov trestnej expedičnej výpravy s konečným cieľom nie „odstrašiť“, ale vyprovokovať útočnú vojnu. Keď táto raz vypukne, hra na vojačikov a bezpečnostných analytikov sa skončí.

Bude potrebná nová železná opona medzi Západom a Východom?

Po diplomatickej stránke sa zdá byť všetko korektné. Na minuloročnom Varšavskom samite sa členské štáty NATO dohodli na najväčšom posilnení armád vo východnej Európe od čias studenej vojny. Formálnou zámienkou sa pre nich stalo „zasahovanie Ruska do ukrajinského konfliktu“ a „anexia Krymu“. Nestranný pozorovateľ, ktorému pamäť, triezvy úsudok, zmysel pre spravodlivosť a charakter ešte slúžia, má v tom jasno. Keďže tamojšiu občiansku vojnu vyprovokoval štátnym prevratom Západ a polostrov sa stal súčasťou Ruskej federácie na základe platného referenda (v súlade s medzinárodným právom), ide o cielené zvyšovanie napätia zo strany Spojených štátov amerických prostredníctvom vojenského paktu NATO. Povedané lapidárne – o štátny gangsterizmus USA v jeho kulminačnej fáze.

Čo majú Východoeurópania z existencie NATO? Poskytuje im garanciu bezpečnosti, alebo ich – naopak – ohrozuje na životoch? Čo sa pod ochranou, ktorú im západné veľmoci veľkodušne nanútili, v skutočnosti skrýva? Perspektíva života v hojnosti, radosti a mieri? Alebo perfektne vymyslený diabolský plán, v ktorom sa s nimi v prípade vypuknutia vojny počíta ako so živými štítmi v prvej línii? Nebolo by pre hollywoodských režisérov inšpirujúce čerpať zo skutočnej udalosti – smrti miliónov občanov bývalých satelitných štátov sovietskeho bloku v konflikte s Ruskom, vohnaným do takejto tragickej situácie? S takýmto hrôzostrašným scenárom nepočítali ani tribúni zamatových revolúcií na prahu posledného decénia 20. storočia. Zdá sa však, že niekomu práve o toto ide. Bude teda potrebné postaviť novú železnú oponu medzi Západom a Východom?

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis