MMF znižuje výhľad amerického rastu na rok 2016

Add Comment

Medzinárodný menový fond znížil svoje prognózy vývoja americkej ekonomiky, pričom tvrdí, že tohto roku bude expandovať len o 1,6 percenta v porovnaní s 2,6 percentným rastom v roku 2015.

Najnovšia prognóza je o viac ako pol percentuálneho bodu nižšia oproti predchádzajúcej júlovej predpovedi rastu, ktorá predstavovala 2,2 percenta. Z toho vyplýva, že výsledky americkej ekonomiky v prvej polovici tohto roka sú „neuspokojivé,“ v dôsledku slabých podnikových investícií a nízkeho stavu zásob. MMF tiež uviedol, že k ekonomickej neistote prispeli aj prezidentské voľby.

„V ostatných niekoľkých štvrťrokoch americká ekonomika stratila na sile a k očakávanému  zlepšeniu v druhom štvrťroku roku 2016 nedošlo,“ uviedol MMF vo svojom „World Economic Outlook“ vydanom v októbri tohto roka.

Dodal, že rast najväčšej svetovej ekonomiky sa na budúci rok pravdepodobne zvýši na 2,2 percenta „vďaka nižším cenám energií a slabnúcej sile dolára.“

Údaje, ktoré zverejnila vláda Spojených štátov, ukázali, že v mesiacoch apríl až jún ekonomika rástla len o 1,4 percenta, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, čo je výrazne pod očakávanou úrovňou.

Podľa správy, MMF nezmenil odhad globálneho rastu od júla tohto roku, kedy predpovedal 3,1 percentný rast na tento rok a 3,4 percentný rast pre rok 2017.

„Globálny ekonomický rast zostane tento rok v útlme kvôli spomaleniu ekonomiky Spojených štátov a britskému referendu o odchode z Európskej únie,“ uviedol v správe.

„Ako celok sa svetová ekonomika odsúva na vedľajšiu, druhú koľaj,“ uviedol hlavný ekonóm a ekonomický poradca MMF Maurice Obstfeld. „Vyhliadky rastu na rok 2016 sme pre vyspelé ekonomiky mierne znížili, zatiaľ čo sme ich zvýšili pre zvyšok sveta,“ dodal.

MMF tiež obnovil svoju výzvu k účinnejším opatreniam vlády na podporu ekonomickej aktivity, tvrdiac, „je životne dôležité, zachovať vyhliadky na zvýšenie obchodnej integrácie.“

Minulý týždeň Svetová obchodná organizácia upravila smerom nadol svoju prognózu rastu svetového obchodu na rok 2016 o viac ako tretinu, varujúc, že tento rast je najnižší od finančnej krízy v roku 2008.

Preložené z: https://www.rt.com/business/361687-imf-slashes-us-growth/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis