Moderný nacionalizmus a nemoderný liberalizmus

Add Comment

Viktor Timčenko, narodený v roku 1953, študoval v Kyjeve žurnalistiku. V roku 1990 sa presťahoval do Nemecka. V rokoch 2000 – 20005 bol redaktorom vysielača Deutsche Welle v Kolíne. Vyšlo mu už niekoľko kníh, prevažne s ruskou a ukrajinskou tematikou.

Vo svojom príspevku do nemeckého mesačníka Compact píše o svojej skúsenosti s nemeckým proliberálnym týždenníkom Die Zeit, ktorý vychádza v Hamburgu. Koncom novembra 2016 zaslal do tohto časopisu reakciu na glosu vydavateľa Die Zeit Josefa Joffeho pod titulom „Postavme múry!“ o nacionalizme, rasizme, extrémizme, liberalizme, fašizme a ešte nejakých tých „izmoch“ – spolu na 76 riadkoch. Pretože V. Timčenko s obsahom článku nesúhlasil, navrhol J. Joffemu, či môže článok doplniť. Pán Joffe súhlasil a poslal redaktorku, aby sa o príspevok postarala. Timočenko píše:

Napísal som text pod názvom „Moderný nacionalizmus a nemoderný liberalizmus“. Redaktorke sa páčil, redigovala ho a ja som ho bez akéhokoľvek premýšľania autorizoval, pretože mi nešlo o jednotlivé slová, ale o obsah. Uverejnenie sa z týždňa na týždeň presúvalo. Mal som pochopenie, veď liberálny časopis nemá zrejme chuť zverejniť liberálno-kritický text. Poznáme to z televíznych diskusií: najradšej štyria na jedného. Ale môj postoj bol a je, že v slobodnej demokracii a pri slobodnej tlači má názor iných takú istú hodnotu ako môj.

V poslednom liste mi redaktorka definitívne napísala, že ľutuje, ale hoci sa jej článok páči a iste je za ním veľa práce, nemôžu ho kvôli rôznorodosti názorov kolegov zverejniť.

Znovu som si svoj článok prečítal. Čo tam bolo také zločinné, že Die Zeit, maják liberálnej slobody názorov, ho nemohol publikovať? Posúďte sami – tu je:

Text, ktorý sa neobjavil
Nacionalizmus už nepotrebuje oponovať –  vzbĺkol do výšky až k mainstreamu. Vládne teraz v USA, ale aj v Číne, Japonsku, Indii, Rusku, Maďarsku, Poľsku, v Turecku. Jednou z príčin pre toto oživenie je pochybnosť o multikultúrnom modeli vývoja.
Veľa ľudí prichádza k názoru, že imigranti sa v spoločenstve domácich nerozplynuli, ale vytvorili paralelné spoločnosti. Multikulturalizmus nemôže teda znamenať valčík plus flamenco plus mazúrka plus čardáš. Keby sme chceli podporovať multikulturalizmus, museli by sme dať pod jeden klobúk parlamentarizmus a radu šamanov, Maupassanta a kanibalizmus, homosexualitu a mnohoženstvo, mobil a obriezku žien, právny štát a manželskú vraždu.
K prvým nacionalistom patrili ostatne velikáni ako nemeckí kultúrni historici J. G. Herder, Goethe, Schiller a Wieland, ktorých zaraďovali k „štvorhviezde“ weimarskej klasiky. Herder písal: „Najprirodzenejší štát je teda ľud s charakterom národa.“ Aj politicky v klasickom liberalizme pevne zakotvený Herbert Spencer bol nacionalista.
Dôležitá príčina znovuoživenia nacionalizmu je aj očividná kríza modernej demokracie. Známe je, že demokracia sa nepokladá vždy za najlepšiu formu štátu. V starom Grécku si Demokritos a Platón „nenechali vlas na hlave“ pri pojme „vláda ľudu“. Aristoteles považoval demokraciu za najhoršiu štátnu formu, postavil ju do radu s oligarchiou a tyraniou. Už vtedy vedel, že v demokracii vládnu demagógovia, ktorí sa líškajú ľudu ako tyranovi. Aj dnes vládnu peniaze v boji oligarchie proti demokracii. To ukazuje, že demokracia má asi jednu vrodenú chybu, ktorá zrejme spočíva v tom, že má nedostatok mechanizmov proti manipulácii a rovnako proti demagógii.
Jedna z najdôležitejších príčin zosilnenia nacionalizmu je aj zadubený liberalizmus. Jeho modlami sú multikulturalizmus a genderový mainstreaming. Pri týchto témach sa stráca to liberálne, to jest tolerancia, znášanlivosť a spravodlivosť. Inak mysliaci ľudia sú hanobení ako „veční spiatočníci“.
Pritom je moderný nacionalizmus celkom iný ako ten pred 100 rokmi. Nový nacionalizmus neútočí, ale bráni. Tento obrat je následok politickej zmeny. Keď podporoval v strede 19. storočia Friedrich Ratzel rozpínanie životného priestoru nejakým etnikom, tak odôvodňoval svoje tézy razantným vzrastom obyvateľstva. Biele národy zemegule vzrástli napr. zo 150 miliónov v 18.storočí na 850 miliónov v roku 1925. Preto videl Ratzel biosociálnu nutnosť ľudí vydobývať si nové územia – na náklady tých druhých. Keďže vtedy bol sociálny darwinizmus bežná veda, rozumelo sa to ako prirodzené a nie zavrhnutia hodné. Nacionalizmus vzal túto tézu, stal sa agresívny a expanzionistický.
Dnes je miera pôrodnosti v Európe v mínuse. Preto nemôže byť už žiadna reč o expanzii. Nacionalistov dnes chápeme ako obrancov ich zdedených teritórií, ich identity a suverenity. Preto odmietajú multikulturalizmus a „genderové šialenstvo“.
Genderová problematika nezaujíma moderných nacionalistov ako taká, oni si vysvetľujú sexuálne záľuby každého človeka ako súkromnú vec. Ale v propagande „dúhových názorov“ – a napr. aj v hnutí „childfree“ – teda tých, ktorí považujú deti za nadbytočné – vidia frontálny útok na ďalšiu existenciu národa. Myslenie nacionalistov je: Keď stratíme rok čo rok milióny ľudí, potom je samovražedné oddávať sa prianiu nemať deti. Vychádzajú z toho, že národ je toho hodný, aby prežil so svojou kultúrou, jazykom, tradíciou.
Nielen pri „rozširovaní životného priestoru“, ale aj pri iných základných koreňoch starého nacionalizmu prišlo k novým pohybom. Moderní nacionalisti odmietajú šovinizmus, rasizmus a antisemitizmus z rozličných motívov, predovšetkým ale kvôli ich kontraproduktivite. Už dávno sa odklonili od etnického nacionalizmu a už nedefinujú  etnikum podľa dĺžky nosa alebo vlnitosti vlasov. Ale tomu nechcú liberáli veriť: Sú lapení v starých nacionalistických klišé histórie. Časy sa ale zmenili: Nielen nacionalizmus sa musí prispôsobiť spoločenskej zmene.

Po odmietnutí môjho článku mi zostalo už len podľa dobrých mravov napísať pánu Joffemu rozlúčkový list: „Vážený pán Joffe,“ písal som, „mám pochopenie. Pochopenie, že Die Zeit je presne také neslobodné stranícke médium, aké veľmi dobre poznám z mojej socialistickej minulosti, ako hrubú nemeckú Pravdu ale na lepšom papieri….Vo vašich novinách nenachádzam naplnenie hesla „Môžem odsúdiť, čo povieš, ale nasadím svoj život za to, aby si to smel povedať“. Tým pádom to nie sú noviny, ale propagandistický papier. Nie som sklamaný preto, že ste mi článok neuverejnili, ale preto, že som stratil posledný kúsok viery vo vierohodnosť systémovej podpory. Ale varujem Vás, Vaši „kolegovia“ z Pravdy si boli tiež dlhý čas istí, že komunizmus zvíťazí bojovnými heslami a prenasledovaním inak mysliacich.

Zdroj: Viktor Timtschenko, Compact 5/2017 (www.compact-online.de), skrátené

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Mária Hutirová
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis