Moldavsko: Najväčšia banková lúpež všetkých čias

Add Comment

Oligarchovia a prozápadní politici  premenili bývalú sovietsku republiku Moldavsko na stroskotaný štát. Na jeseň sa občania vzbúrili, väčšina podporovala medzičasom vstup do Putinovej Euroázijskej Únii. Ale staré elity sa pevne držali pomocou Bruselu pri moci.

Od získania nezávislosti v roku1991 je malá republika medzi Rumunskom a riekou Dnestrom ovládaná oligarchami a s nimi prepojenými stranami. Zahraničnopoliticky stoja verne pri Západe. Koncom augusta 2014 podpísalo Moldavsko asociačnú dohodu s EU. Moldavskí vojaci sa zúčastňujú na manévroch NATO, hoci ústava prikazuje neutralitu. Krajina sa stala druhým najväčším prijímateľom rozvojovej pomoci Európskej únie, ktorá sa však stráca kdesi v korupčných štruktúrach.

Na jeseň 2015 vyrazilo na povrch zrazu čosi, čo sa v mnohých Moldavčanoch nazhromaždilo. Okolo 100 000 ľudí demonštrovalo začiatkom septembra na centrálnom námestí Piata Marii Adunari Nationale pred vládnym palácom.

Aktivisti postavili hneď tri stanové mestá – priamo na námestí občianska platforma, podporujúca zväzok s EU „Dôstojnosť a pravda“ (DA), pred neďalekým parlamentom postavili dva tábory proruské strany „Naša strana“ a „Socialistická strana“. Odvtedy sa konalo už pár demonštrácií.

Čo hnalo Moldavčanov na ulicu, by mohlo vojsť do dejín ako najväčšia banková lúpež všetkých čias. V roku 2012 získala skupina oligarchov väčšinu v troch ešte štátnych bankách – Sporiteľni, Sociálnej banke a Unibanke. Vzápätí na to previedla skoro 1,5 miliardy dolárov na schránkové firmy. Potom, čo škandál koncom roka 2014 vypukol, vyhlásilo vedenie krajiny nedoplatky peňažných ústavov za štátne dlhy – 15 % moldavského HDP tieklo týmto spôsobom do vreciek mafií. Predseda vlády Valeriu Strelet sľúbil po prvých protestoch v júli obsiahle vysvetlenie. „Ale nič sa nestalo,“ hovorí aktivista Cosmin z DA- kempu. „Oni sa len hádajú o tom, ako by nás mohli ďalej okrádať.“ „Chceme konečne demokraciu,“ hovorí nahnevaná dôchodkyňa Dorina, ktorá sa zohrieva pri táborovom ohni. Strana DA je vraj „za skutočnú európsku integráciu“, tu to  znamená  pokusy o vymedzenie sa  k rovnakým proeurópskym stranám oligarchov.

Vlad proti Vladovi

Organizácia nemá konkrétny program. Na vine je vraj „celý systém“. Predovšetkým „Vladovia,“ nadáva Dorina. Mieni tým Vlada Filata a Vlada Plahodniuka. Filat bol šéf Liberálnej strany (PL) a od roku 2009 do roku 2013 predsedom vlády. K nemu malo vraj pritiecť 250 miliónov dolárov v úplatkoch, medzi iným za výpredaj bánk. Plahodniuk vystupoval ako obchodník v prostredí bývalého komunistického prezidenta Vladimíra Voronina. Potom prešiel ako finančník k druhej veľkej proeurópskej strane, k demokratom (PDM). „Plahodniuk dal vtedy Filatovi vedieť, že má o ňom veľa kompromitujúceho materiálu, s osobnými videonahrávkami,“ rozpráva novinár Vitalie Calugareanu. „Tak ostal Filat zrazu celkom ticho. Obchody majú medzi sebou rozdelené ako mafiáni.“ Spolu s liberálnymi demokratmi (PLDM) zostavovali obe strany PDM a PL od roku 2009 prozápadné vlády.

Po veľkých demonštráciách v septembri sa Plahodniuk chopil šance a  vyhodil svojho kumpána a koaličného partnera von z člnu. Keď moldavský parlament v októbri  odsúhlasil zrušenie Filatovej imunity, nechala ho PDM padnúť.

Filat zasypal Plahodniuka z pódia nadávkami – nie celkom neprávom – pokladá predsa štátnu prokuratúru za jeho pomocníka. Potom odviedla bývalého predsedu vlády polícia.
    To bola hodina Renata Usatia, šéfa proruskej Našej strany. V roku 2014 bola 72 hodín pred parlamentnými voľbami vylúčená, potom čo jej 15%-né predvolebné preferencie ohrozili víťazstvo proeurópskych strán. V deň zrušenia Filatovej imunity obkolesili aktivisti Usatiovej strany parlament a kontrolovali ulice, aby „tá malá krysa nezmizla“, cituje sa šéf strany. Avšak Usatia je sám oligarcha. Po jednej správno-riadiacej činnosti sa dostal v r. 2005 v Rusku k bohatstvu.

Hnev na zlodejov

Iniciátori prozápadného protestu strany DA nie sú dokonca vôbec známi. Noviny „Neue Zűrcher Zeitung“ hovorili všeobecne o novinároch, politológoch a advokátoch. V kempe DA nie sú všetci spokojní, že s Filatom musel isť prvýkrát do väzenia úradujúci vysokopostavený politik. Ex-premiér je vraj len obetným baránkom, ktorý mal zachrániť korupčný systém.

Bankovou krádežou prekypel sud – ale príčiny sú hlbšie. Na námestí pred kišiňovskou hlavnou stanicou stoja chudobní z najchudobnejších a na dekách ponúkajú, čo ešte hádam nájde kupca. „Každý mesiac stúpajú ceny plynu a elektriny,“ nadáva Igor. „Neviem, ako prečkám zimu. Syn pracuje v Rusku a pošle sem – tam nejaké peniaze. Tam je lepšie ako tu,“ hovorí. Po okradnutí bánk klesla masívne aj mena leu a zdražel aj tovar.

Odkedy sa koristnícky spolok proeurópskych strán rozpadol, je prakticky Moldavsko bez vlády. Novým voľbám zabraňujú bývalí partneri – podľa všetkých prieskumov by doterajšie strany stratili moc, naproti tomu proruské strany by vyšli z volieb víťazne. Podľa priekumu verejnej mienky na jeseň odmietla väčšina Moldavčanov ďalšie priblíženie k EU a vyslovila sa za vstup do Euroázijskej hospodárskej únie.

Trúsia sa chýry o terore

Mysliteľné by to bolo ešte k tomu, že moldavskí oligarchovia, ktorí sa dostali pod tlak, hľadajú svoju spásu vo vyprovokovaní konfliktu s Ruskom. Úradujúci policajný šéf Gheorghe Cavalius varoval v novembri pred možnými útokmi na verejné budovy proruskými paravojenskými jednotkami. Tí vraj majú v južnej autonómnej oblasti Gagauzii , tradičnej proruskej tureckej  menšiny, a v severne položenom druhom najväčšom meste Balti,  neoficiálnom centre Rusov v Moldavsku, hľadať úkryt. Od júna je tam starostom Renato Usatii.

Na trhu v Balti predáva Alla zeleninu: „Proruské vojenské útvary? Smiešne. Samozrejme, že my sme tu za Rusko. Ale preto sa nespustíme s teroristami.“ Jej zákazník Dmitri sa domnieva, že je to manéver na odvrátenie pozornosti: „Štátna prokuratúra by sa mala radšej starať o tie miliardy, ako teraz podnecovať strach.“ Väčšina ľudí tu s politikou skončila. V autobuse z Balti do Kišiňova sedí Gabriela, ktorá býva v dedine dobrých 30 minút od mesta.

Jej najväčšia starosť je, ako si nezničiť nové čižmy na zabahnených cestách od dažďa. „Pozri len z okna,“ hovorí, „všade je tma, pretože nie je pouličné osvetlenie, žiadne spevnené cesty. Je také niečo aj v Nemecku? Jedno, kto vládne, všetci nás okrádajú.“

Ďalší sud s pušným prachom zostáva konflikt v Prednestersku. V roku 1990 sa oddelil rusifikovaný región od vtedajšej Moldavskej sovietskej republiky, Kišinov a Západ vtedy bubnovali na znovuzjednotenie. Neďaleko rieky Dnester  prebieha hranica. Hlavným mestom Prednesterska je Tiraspol, ktoré sa prezentuje renomovanými domami a kvetinovými záhonmi. Reklama na trolejbusoch žiada „Spoločne s Ruskom“. Prednesterskú rubľovú bankovku zdobí obraz ruského vojvodcu Alexandra Suvorova.

Krátko po začiatku protestov  v júni žiadal ultimatívne moldavský prezident Nicolae Timofti odchod ruských mierových jednotiek , ktoré – ako súčasť spoločnej komisie na zloženie zbraní – strážili hranice Prednesterska. Predtým blokovala Ukrajina ruské zásobovanie a zabránila prednesterským mužom vstup do krajiny. Tiraspol vyhlásil armádne cvičenie pre všetkých 18 – 27- ročných mužov do konca roka 2015. Či majú strach pred vojnou? “ Nie,“ hovorí Igor, ktorý sedí v kaviarni na Ul. 25.októbra v jesennom slnku a študuje na neďalekej univerzite. „Táto rétorika existuje odjakživa.“ Jeho priateľka Máša to vidí inak: „Odkedy je na Ukrajine vojna, nikdy nemožno vedieť, čo sa stane. A keď sa tam naproti všetko zrúti, takisto.“

Tam naproti: To je Moldavsko. Zničený štát na druhom brehu Dnestra.

V skrátenej podobe preložené z nemeckého nezávislého časopisu Compact 1/2016.

Mária Hutirová
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis