Most-Híd i SMK sa usilujú o autonómiu

Add Comment

Béla Bugár a strana Most-Híd má v programe školskú, kultúrnu a skryte samosprávnu autonómiu južného Slovenska, ktorou vo veciach práv národnostných menšín kopíruje program SMK. A osobitné financovanie (fond) pre národnostné menšiny…

Prostredníctvom svojich politických zástupcov sa Maďari, žijúci na Slovensku, dožadujú niečoho, čo je v porovnaní s ostatkom slovenskej populácie možné jednoznačne považovať za nadpráva. Ak sa Slovensko hlási k občianskemu princípu, priznanie osobitného fondu na rozvoj kultúry, ktorý Most-Híd a “partnerská“ SMK mienia prednostne pre maďarskú menšinu (rusínska im je reálne fuk) by znamenalo, že nad občianskym princípom sa preferuje národnostný a etnický princíp.

Na stole Európskej komisie od jesene predošlého roka leží návrh na diskusiu o školskej a kultúrnej autonómii južného Slovenska (https://www.google.sk/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1…) Predkladateľom je Pál Csáky, europoslanec za SMK.

Koncom minuloročnej jesene prebehla na južnom Slovensku petícia za posilnenie právomocí samospráv a sily miestnych a obecných referend. Skrýva sa za vládou odignorované referendum v Gabčíkove. Účelom petície je aj uvoľnenie právomocí vo veciach zmien názvov obcí a miest južného Slovenska.

SMK a MOST majú v otázke práv Maďarov žijúcich na Slovensku spoločné záujmy ako spojené nádoby. Bélu Bugára od začiatku jeho politickej kariéry vidím a vnímam ako krútiaceho sa slizkého hada. Na priame otázky televíznych redaktorov k programu MOST vo veci práv národnostných menšín odpovedá Bugár vyhýbavo, rovnako ako jeho bývalý stranícky kolega zo strany maďarskej koalície, dnes predseda a nástupca po Pál Csákym v SMK, Ján Berényi.

Takzvaná „maďarská karta“ nespí. Len spočíva. Je skrytá. Trianonské slzy neuschli, ani nenávisť k Benešovým dekrétom nevychladla. Iba na ne v hektike dnešných dní niet času. „Veľké Maďarsko“ a Slovensko sú v súčasnosti podmienečnými spojencami v rámci V4 a spoločných aj jednotlivých pragmatických záujmov, inak nie.

V regiónoch južného Slovenska nie je dodržiavaný zákon o štátnom jazyku a ak, len formálne (s ne-Maďarmi sa na úradoch komunikuje v slovenčine). No podmienkou prijatia nového úradníka je znalosť maďarčiny. Ignorované sú aj všeobecné záväzné nariadenia vo veci jazyka kultúrnych podujatí organizovaných maďarskou komunitou. Prebieha a posilňuje sa autosegregácia Maďarov, žijúcich na Slovensku. Južné Slovensko je označované aj na plagátoch kultúrnych akcií výlučne už len v maďarčine ako „Felvidék“. Skôr narodení s nostalgiou spomínajúci na časy „slávnej Viedenskej arbitráže“ (november 1938) a odmietajú aj dnes komunikovať inak, než v maďarčine.

Boj o autonomizáciu prakticky všetkých príhraničných oblastí Maďarska pokračuje a je v rozličných štádiách informačnej prípravy. Maďarský prezident a vláda sa považujú za prezidenta a vládu všetkých Maďarov, aj tých, žijúcich mimo Maďarsko. Na rozdiel od slovenského prezidenta a slovenskej vlády vo vzťahu k zahraničným Slovákom…

Juraj Režo
Ako a eko ďalej? Okrídlené „Pravda a láska zvíťazia nad lžou a nenávisťou“ je nenaplnená hypotéza „Veľkého Novembra“. Lož je rýchlejšia, pravda ju spravidla stíha pomalšie. Pravda je pravda, lož je lož. Nič medzitým. Pod pätou pravdy klíči pochybnosť. Liberálna demokracia je dvojhlavá hydra, lož sprava i zľava. Obe produkujú zlo. Na ceste k tretej totalite. Anonymná a netransparentná demokracia spochybňuje samú seba ako demokraciu.
Hypotéza: Ideálna agora (nie matrix) pozná osobné súkromie ale nepozná anonymitu vo verejnom priestore v záujme agory. Chcem veriť, že spoločnosť je tehotná zmenou, ak platí, že žena nemôže byť len trochu a iba kde-tu tehotná. Ak sa sama, ktorá je ovládaná zlom, nebude zmene brániť, lebo, mnohí ľudia robia všetko preto, len aby sa vyhli sami sebe... Verím, že zmena systému je možná bez násilia, bez jedinej kvapky krvi, mierovou a pokojnou cestou. Bez majdanizácie Slovenska. Krvavých revolúcií bolo viac, než dosť, a všetky sa vzájomne požrali.
Naša „nežná“ potrebuje reparát. Už 26 rokov... Ukradli nám ju. Nechali sme si... Som ideologický, politický a náboženský abstinent. Nevolič už od prvého kola prezidentských volieb. Svoje ostatné ľudské a občianske práva si ale nenechám vziať. Relatívne slobodný a nezávislý, aj preto, čas od času cestujúci bloger. :-)

Pridaj komentár

& Časopis