Mozog zistí chorobu ešte skôr ako prepukne

Add Comment

Ľudský mozog je oveľa lepší pri objavovaní a predchádzaní chorôb, ako sme si doteraz mysleli, uvádza nový výskum zo švédskeho Karolinska Institutet. Náš zrak a čuch samotné stačia, aby nás upozornili, že niekto je chorý, dokonca ešte predtým ako je to evidentné. A nielen upozorní – my tiež konáme na základe týchto informácií a vyhýbame sa chorým ľuďom. Výskum bol publikovaný vo vedeckom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Ľudský imunitný systém je efektívny v boji s chorobami, ale pretože uzdravovanie je energeticky náročné, predchádzanie chorobám je súčasťou nášho inštinktu prežitia. Nový výskum ukazuje, že je to skutočne tak. Navyše, máme tendenciu konať podľa jeho signálov a vyhýbať sa infikovaným ľuďom.

„Výskum ukazuje, že ľudský mozog je veľmi dobrý vo vyhľadávaní chorôb a motivuje nás k ich predchádzaniu,“ povedal vedúci výskumu profesor Mats Olsson z oddelenia klinickej neurovedy na Univerzite Karolinska Institutet.

Vstrekovaním neškodných baktérií výskumníci aktivovali reakciu imunitného systému v účastníkoch, ktorým sa rozvinuli klasické symptómy choroby – únava, bolesť a horúčka. Na niekoľko hodín, počas ktorých boli od nich odobraté pachové vzorky, boli fotografovaní a natáčaní na video. Vstreknuté látky potom zmizli z ich tiel aj so symptómami.

Ďalšia skupina účastníkov bola vystavená týmto pachom a obrázkom a požiadaná, aby ohodnotila ako sa im páčia títo ľudia, zatiaľ čo ich mozgy boli pripojené na MR skener (magnetickú rezonanciu).

Potom boli účastníci požiadaní, aby určili, len podľa vzhľadu na fotografiách, kto z účastníkov je chorý, koho považujú za atraktívneho, s kým by sa chceli priateliť.

„Náš výskum ukazuje signifikantný rozdiel v tom, že ľudia sú ochotnejší sa socializovať so zdravými ľuďmi, ako s chorými a tými, ktorých imunitný systém bol umelo aktivovaný,“ povedal profesor Olsson. „Tiež môžeme vidieť, že mozog dokáže získať jemné signály z mnohých zmyslov týkajúce sa zdravotného stavu osoby.“

„Zdravý rozum nám hovorí, že by mal existovať základný repertoár správania sa, ktorý pomáha imunitnému systému. Predchádzanie sa ale nepoužíva, ak máte blízky vzťah s chorou osobou,“ dodal profesor Olsson. „Napríklad existujú aj iní ľudia, okrem vašich detí, ktorých pobozkáte aj ak majú plný nos. Inými slovami, príznaky choroby môžu zvýšiť starostlivosť o blízkych ľudí.“

Výskum bol vykonaný v spolupráci s niekoľkými ustanovizňami, predovšetkým s Inštitútom výskumu stresu pri Štokholmskej univerzite.

Zdroj: http://neurosciencenews.com/brain-disease-detection-6760/

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Martin Urminský
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis