Na existenciu 9. planéty poukazuje už 9 planétok

Add Comment

Na októbrovej konferencii Americkej astronomickej spoločnosti v kalifornskej Pasadene vzbudili pozornosť ďalšie tri „transneptúnske objekty“ (TNO), ktoré môžu pomôcť upresniť obežnú dráhu predpokladanej deviatej planéty, určenú na základe dráh už predtým známych šiestich planétok. Prítomnosť dosiaľ nevideného obra môže tiež vysvetliť podivné orbity dvoch ďalších objektov, z nich jeden sa pohybuje po dráhe kolmej k rovine Slnečnej sústavy. A môže vysvetliť aj odklon severného pólu Slnka.

Konstantin Batygin a Mike Brown z Technologického inštitútu v Kalifornii (Caltech) tvrdia, že majú ďalšie nepriame dôkazy o tom, že za Plutom obieha okolo Slnka planéta menšia ako Neptún, asi desaťkrát väčšia ako Zem. Zhodou okolností práve Brown zariadil preradenie Pluta medzi trpasličie planéty – teraz má označenie 134340. „V roku 2006, keď bol definovaný pojem planéta a Pluto prišlo o tento status, som povedal, že už žiadnu ďalšiu planétu v našej slnečnej sústave nenájdeme. Mýlil som sa,“ uviedol.

Verí, že deviatej planéte jeden obeh okolo Slnka trvá asi 15-tisíc rokov. No zatiaľ sa podarilo určiť len dráhu predpokladaného telesa, nie to, kde sa práve nachádza. Brown je presvedčený, že je už na snímkach, len si to nikto nevšimol. Ellen Stofanová z NASA kontrovala: „Mimo Slnečnej sústavy sme našli tisíce planét. Je preto prekvapujúce, že taká veľká planéta v našej slnečnej sústave nám dosiaľ unikala“. Momentálne sa viacero tímov snaží získať prvenstvo v pozorovaní „Veľkého transneptúna“. Odhady toho, že nejaká deviata planéta existuje, sa medzi vedcami značne líšia – od 1 až po 100 %. Zástanca jedného percenta, kanadský astronóm JJ Kavelaars, očakáva, že keď sa objavia ďalšie telesá, orbity začnú pôsobiť náhodnejšie. Jeho spolupracovník Cory Shankman vytvoril model s presnými orbitami šiestich už známych objektov, no zistil, že planéta s veľkou hmotnosťou by ich neudržala na týchto dráhach dlho.

Ak by sa planéta pohybovala „Batyginovým a Brownovým“ pohybom, jej orbita by mala tiež pretiahnutý tvar. Ich doktorandka Elizabeth Baileyová ukázala, ako by gravitačná sila skrytého planetárneho obra s vychýlenou orbitou mohla vysvetliť zvláštnu vlastnosť Slnka: namiesto aby bol severný pól umiestnený kolmo na ekliptiku, je mimo asi o 6 stupňov. Astronóm Rodney Gomes z Rio de Janeiro so spolupracovníkmi prišli nezávisle s rovnakým nápadom v júli.

Planéty trávia väčšinu času v najvzdialenejšej časti svojej dráhy, kde sa rútia najpomalšie. Pre deviatu planétu to ukazuje do súhvezdia Orión. Tým smerom hľadajú obra skrytého v kope tmy aj 8-metrovým teleskopom Subaru na Havajských ostrovoch, vo výške 4 139 m nad morom, takmer na vrchole hory Mauna Kea. Pri spustení koncom septembra naskenovali 10 % z domnelej dráhy planéty. Na túto oblasť sa pozerajú astronómovia kvôli deviatej planéte tiež pomocou dvoch teleskopov v Čile: 4-metrového Blanca a 6,5-metrového Magellanovho teleskopu.

Mimochodom, vedeli ste, že aj v Taliansku (okrem x ďalších miest na svete) sa nachádzajú pyramídy? Talianskou Gízou je Montevecchia. Sklon stien všetkých troch (!) stavieb je 42-43 stupňov a sú situované podľa súhvezdia Orión, tak ako pyramídy v Gíze. Čo to vravel o „Omawanoch“ ten ekvádorský šaman v novembrovom čísle?! Batygin a Brown veria, že koncom roka 2017 bude deviata planéta objavená. Bol by to pekný darček na privítanie Davida Ickea v Bratislave. Možno by sa Zecharia Sitchin (Заха́рия Си́тчин), ďalší vysmievaný svetoznámy autor, pripisujúci stvorenie starobylej sumerskej kultúry mimozemskej rase z planéty za Neptúnom, ktorú nazýval Nibiru, pootočil v hrobe. Možno by aj zatlieskal. Veril, že Nibiru sa pohybuje po pretiahnutej dráhe. Nuž, nechajme sa prekvapiť. Minulý rok potvrdili kvapalnú vodu na Marse. Kedysi tam ktosi videl pyramídu v oblasti Cydonia. Na Above Top Secret som našiel v Cydonii až 3 pyramídy…

Zdroje: sciencemag.org, vat.pravda.sk, WM magazín z roku 2003 (matrix-2012.cz), en.wikipedia.org, abovetopsecret.comnasa.gov

Milan Pullmann
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis