Nemecké automobilky sa obávajú amerického izolacionizmu a protekcionizmu

Add Comment

Na nezdravú mieru spriahnutosti európskeho podnikateľského sektoru s globálnou politikou poukázala aj nervozita, ktorú medzi nemeckými priemyselníkmi vyvolalo víťazstvo Donalda Trumpa. Na „obrovskom pocite neistoty“ sa spoločne zhodli predseda Federácie nemeckého priemyslu (BDI) Ulrich Grillo i šéf Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory (DIHK) Martin Wansleben. Podľa nich je otvorený americký trh pre nemecké firmy kľúčový.

Okrem toho, že na export do Spojených štátov je v Nemecku naviazaných milión pracovných miest, pôsobia na ich území tisícky nemeckých spoločností, ktoré sa netaja podporou dohody o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP). Protekcionista Trump však tvrdí, že ľudí v amerických továrňach o ne pripravujú práve dohody o voľnom obchode. Niet sa čo diviť, že v reakcii na jeho víťazstvo klesol európsky akciový index hneď o 0,5 percenta.

Ako informovali tlačové agentúry DPA a Reuters, obavy z ekonomického protekcionizmu a z izolacionizmu v USA už prejavilo nemecké Združenie automobilového priemyslu (VDA), ktoré zastrešuje značky ako BMW, Volkswagen, Porsche, Audi, Daimler, Mercedes-Benz. Ak by v kampani sľubované clo na dovoz áut Trump nakoniec zaviedol, nemeckí výrobcovia by museli ďalšie investície do rozšírenia svojich závodov v Mexiku (napríklad BMW v San Luis Potosi či Audi v San José Chiapa, kde sa má vyrábať nová generácia Audi Q5 s kapacitou 150-tisíc vozidiel ročne) prehodnotiť. Podmienky v tejto latinskoamerickej krajine doteraz ponúkali výhody v podobe nižších výrobných nákladov či bezcolného vývozu do USA.

Mnohé už teraz nasvedčuje tomu, že „vyvedenie rusko-amerických vzťahov z krízy, rozvíjanie konštruktívneho dialógu medzi Moskvou a Washingtonom na princípoch rovnoprávnosti, vzájomnej úcty a rešpektovania druhej strany“, v čo dúfa ruský prezident Vladimir Putin, nájde u novej administratívy Donalda Trumpa priaznivú odozvu. Styčné body s revanšisticko-deštruktívnou agendou Angely Merkelovej, ktorú na jej katastrofálne omyly upozornili až voľby za veľkou mlákou, však predbežne nevidno. V situácii, keď v politickom ovzduší NSR poletujú expresívne reakcie typu „obrovský šok“ / „čierny deň nielen pre Ameriku“ / „voda na mlyn populistom“ / „Trump vyhral duel vo vrhaní špiny“, si preto nemožno byť absolútne istý, či doterajšie nadštandardné ekonomické vzťahy medzi Nemeckom a USA budú nerušene pokračovať ďalej.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis