Nemeckí diplomati: o demarš nešlo, ale na vlastné cestičky zabudnite!

Add Comment

Ešte pred februárovým summitom krajín V4 s Macedónskom a Bulharskom v Prahe, na ktorom lídri tohto zoskupenia prerokovali posilnenie ochrany hraníc medzi Bulharskom, Macedónskom a Gréckom, došlo k menšiemu, ale nepríjemnému diplomatickému šumu. Nemecko u štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR údajne protestovalo proti jeho konaniu, čo Robert Fico klasifikoval ako demarš. „Vraj treba hľadať iné cesty. Ak Grécko nie je schopné chrániť hranice, musíme ich chrániť niekde inde,“ zdôvodnil premiér.

Reakcia domácich ctiteľov nesvojprávnosti nedala na seba dlho čakať: šéfa kabinetu ihneď obvinili zo zbytočného dramatizovania, hľadania vonkajšieho nepriateľa ako v časoch „najtvrdšieho mečiarizmu“, ba dokonca z pokusu o vyvolanie roztržky s Nemeckom. Podľa nich si nemeckí diplomati zisťovali postoje štandardným a rovnakým spôsobom na zahraničných rezortoch všetkých krajín, ktoré sa na summite V4 v Prahe zúčastnili, teda aj Slovenska. Žiaden politik – až na slovenského premiéra – to však ako demarš nevyhodnotil, znela výčitka. Naopak – pochvalu za to, že sa k veci postavil „s chladnou hlavou“ a záujem Nemcov nepochopil ako sťažnosť, ale ako „vysvetľovanie nejasností a hľadanie spoločného prístupu“, si vyslúžil český šéf diplomacie Lubomír Zaorálek.

Ako sa všetko vlastne odohralo? Informácie, ktoré máme k dispozícii, sú kusé. Samotnú komunikáciu veľvyslanca s vedením príslušného slovenského ministerstva potvrdil pre portál aktuality.sk Berndt Oesterlen z veľvyslanectva SRN v Bratislave. Takéto kontakty prebiehajú pred dôležitými stretnutiami pravidelne a považuje ich za normálne. Ich cieľom je, ako vysvetlil, výmena názorov v záujme jednotného európskeho postupu voči migračnej kríze (všimnime si podobnosť v argumentácii i voľbe slov s českým ministrom Zaorálkom). Či už postup najľudnatejšej krajiny EÚ, ktorá si z minulosti nesie so sebou povesť „hospodárskeho obra, ale politického trpaslíka“, označíme za demarš alebo za vysvetľovanie nejasností, každý súdny človek uzná, že prieť sa o slovíčka v kritických časoch je infantilné a najmä kontraproduktívne, pretože to produkuje dezinterpretácie a nedorozumenia.

Či dopytovanie sa nemeckých diplomatov prebehlo v súlade so štandardne zaužívaným diplomatickým protokolom, nikto z Ficových úhlavných kritikov nedoložil. Ku cti im má – na rozdiel od ich zdvorilosťou nevyznačujúcich sa amerických partnerov – slúžiť, že sa vraj zástupcom V4 nevyhrážali. Možno však nešlo ani tak o tón, ako o korektnosť otázok, ktoré mohli v celku i v detailoch pôsobiť nevhodne.

Azda by bolo náležité opýtať sa slovenského veľvyslanca v Berlíne Petra Lizáka alebo jeho predchodcu, či si zo svojej praxe pamätá, že by niekedy uplatnil symetrický postup. Teda či si napríklad u šéfa nemeckej diplomacie Frank-Waltera Steinmeiera pred jeho odchodom do Washingtonu zisťoval konkrétny program a obsah rokovania s jeho americkým náprotivkom Johnom Kerrym. Mimochodom, o rešpekte a úcte nemeckej diplomacie voči Slovensku čosi vypovedá aj ignorovanie takmer 100 rokov platného a medzinárodne akceptovaného názvu jeho hlavného mesta na webovej stránke Botschaft der Bundesrepublik Deutschland Pressburg.

Ani prípadná neprimeranosť Ficovho komentára k diplomatickej komunikácii, ktorá prebehla medzi krajinami V4 a SRN na úrovni veľvyslancov, však nemôže byť zámienkou na zakrývanie či nebodaj ospravedlňovanie deštruktívneho postoja Nemecka voči Európe ako celku, ktorý demonštruje ustavičným obnovovaním sankcií proti Rusku, podnecovaním migračnej krízy a podporou amerických záujmov nielen v Sýrii, ale prakticky na celom svete. Niektorým našim „expertom“ robí očividne veľký problém pripustiť, že fungovanie Únie na princípe „veľkí rozhodujú – malí čušia“ je svojou podstatou nedemokratické, zvrátené, a preto dlhodobo neudržateľné.

 

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis