Nemecko chce späť svoje zlato

Add Comment

Bundesbanka oznámila plány repatriovať niektoré z nemeckých zlatých rezerv zo zahraničia. Najmenej polovicu zo zlata krajiny prevezú do roku 2020  do Frankfurtu, podľa prezidenta Bundesbank Jensa Weidmanna.

Weidmann hovorí, že zatiaľ  presunuli do Frankfurtu  366 ton zlata v hodnote 11,5 miliárd €. „V súčasnej dobe tu máme asi 1400 ton, t.j. 41,5 percent našich zlatých rezerv,“ povedal bankár.

V októbri minulého roka predstavovali zásoby zlata Nemecka zhruba 3384 ton v hodnote asi 120 miliárd €, vďaka čomu sú druhými najväčšími na svete po Spojených štátoch.

Weidmann dodal, že zvyšok zlata zostane v New Yorku a Londýne, kde sú podľa jeho názoru uložené rovnako bezpečne ako v Nemecku. V prípade núdze by sa tieto rezervy mohli  na trhoch v týchto mestách rýchlo zameniť, povedal bankár.

Bundesbanku doma kritizujú za to, že väčšiu časť nemeckých zlatých rezerv drží v zahraničí. Kritici požadujú návrat všetkého zlata do krajiny. Zlato považujú za poistku pre prípad krízy a podľa nich by rozhodujúcim kritériom pre jeho uskladnenie mala byť bezprostredná fyzická dostupnosť.

Pri pokuse o presunutie zlata z New Yorku v roku 2014 narazila Bundesbanka na prekážky zo strany amerických úradov, keď sa pokúsila prehliadnuť zásoby nemeckého zlata, uchovávaného v amerických trezoroch.

„Nie som konšpirátorka, ale Bundesbank by mala byť schopná raz ročne zlato skontrolovať, tak, ako to robí s rezervami vo Frankfurte,“ povedal Hans Olaf Henkel, nemecký poslanec  Európskeho parlamentu, pre RT.

Niektorí dokonca vyslovili pochybnosť, či sa tam nemecké zlato ešte vôbec fyzicky nachádza.

„Doposiaľ nám chýba zverejnený zoznam čísel zlatých tehličiek, hoci Federálne rezervy USA takýto zoznam ich vlastných zásob zlata zverejňujú,“ povedal Peter Boehringer, iniciátor kampane Repatriujme naše zlato.

Preložené z RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis