Nemecko-francúzska výzva k spoločnému ministerstvu financií eurozóny

Add Comment

Podľa vyjadrenia predstaviteľov nemeckej a francúzskej centrálnej banky potrebuje eurozóna štrukturálne reformy a prísnejšiu finančnú integráciu, vrátane vytvorenia spoločného ministerstva financií.

V článku pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung písali, že súčasný stav v eurozóne má ďaleko od ideálu a integrácia Európskej únie sa nachádza na križovatke. Európska centrálna banka (ECB) nie je podľa šéfov oboch bánk schopná vytvárať dlhodobo udržateľný rast pre 19-národný blok s jednotnou menou.

„Aj keď menová politika urobila pre ekonomiku eurozóny veľa, nedokáže vytvárať udržateľný hospodársky rast,“ povedal prezident Bundesbank Jens Weidmann spolu so šéfom Banque de France, Françoisom de Villeroy Galhauom.

Podľa nich by založenie spoločného ministerstva financií s nezávislou fiškálnou radou a vytvorenie silnejšieho politického orgánu mohlo pomôcť prekonať európsku dlhovú krízu.

„Silnejšia integrácia sa zdá byť spoľahlivým spôsobom ako obnoviť dôveru v eurozóne, pretože by to podporilo rozvoj spoločných stratégií pre štátne financie a reformy tak, aby podporovali rast,“ tvrdia v spomínanom článku bankári.

Myšlienku spoločného ministerstva financií eurozóny navrhol v roku 2011 bývalý prezident ECB Jean-Claude Trichet, ktorý povedal, že by to mohlo zaviesť poriadok v štátoch, ktorým sa nepodarilo udržať pod kontrolou verejné financie a sledovať hospodárske reformy.

https://www.rt.com/business/331752-eurozone-joint-finance-ministry/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis