(Nielen) relaxačná metóda ASMR

Add Comment

Niektorým ľuďom spôsobujú zvuky sprevádzajúce dážď, šušťanie celofánu či klepanie drevenou lyžicou mimoriadnu radosť a hlboké uvoľnenie, porovnateľné so sexuálnym potešením. Kým meditácia si vyžaduje čas a sústredenie a hypnóza podriadenie hypnotizérovi, metóda ASMR (autonomous sensory meridian response, po slovensky samostatná zmyslovo-meridiánová reakcia) nevyžaduje prakticky žiadne úsilie. Osoby schopné túto reakciu precítiť ju poznajú  často už od detstva. Teraz vytvárajú komunitu a vymieňajú si skúsenosti na sociálnych sieťach. V Čechách už pôsobí niekoľko autoriek ASMR videí.

Nasledujúc hipsterský časopis Vice, ktorý sa témou zaoberal už o dva roky skôr, v novembri 2014 priniesla Pluska informáciu o tom, že mozog môže zažiť orgazmus pri sledovaní antistresových videí, pričom ich hlavný obsah tvoria jemné ukľudňujúce zvuky, napríklad (aj imitovaný) dážď. „Mozgazmus“ však možno dosiahnuť aj ako neúmyselný, vedľajší účinok natočených technických manuálov, či návodov (známym a oceňovaným podnetom je šepot alebo jemná a pomalá reč). Pri sledovaní ASMR videí sa odporúča sedieť alebo ležať v príjemnej polohe a pre maximálny účinok použiť slúchadlá. Mal by sa dostaviť ukľudňujúci pocit a príjemné mravčenie (zimomriavky) v hlave, okolo ramien a miechy. Priaznivci tejto metódy sa po úspešnom zážitku cítia bezpečne a šťastne. Hoci fenomén nebol uspokojivo preskúmaný vedcami a odborníkmi, niektorí psychoterapeuti už začali videá „predpisovať“ klientom. Pritom len určité percento ľudí má schopnosť vnímať príjemné pocity. Ďalší vnímajú relaxačné účinky, ale mnohým sú videá skôr nepríjemné, až rozčuľujúce. 

Radka Turoňová v marci tohto roku uverejnila krátky článok na stránke dobrenoviny.sk, kde uvádza, že cieľom ASMR je dosiahnuť príjemné pocity mrazenia či mravčenia, nastávajúce v hlave a niekedy pokračujúce cez chrbát (v skutočnosti až do končatín). Turoňová dopĺňa, že aj videá so spomalenými a obrátenými zábermi na nakrájanú zeleninu či ošúpané ovocie by mali mať relaxačný a upokojujúci efekt. 

V máji tohto roku napokon Topky priniesli podrobnejší článok o ASMR, kde sa píše, že vedci sa momentálne zaoberajú súvislosťou medzi zvukmi a nervovými a mozgovými spojmi, no v rámci komunity sa uvažuje o uvoľňovaní hormónu šťastia serotonínu a hormónu lásky oxytocínu. „ASMR podnecuje rovnaké funkcie, ako keď niekto niekoho rozmaznáva alebo sa k nemu láskavo prihovára. Vyvoláva to rovnaké pocity uspokojenia, relaxácie a bezpečia,“ tvrdí sa na stránkach ASMR University, projektu, ktorý si dal za cieľ vytvoriť najrozsiahlejšiu štúdiu tohto fenoménu. „Tí, ktorí sa zle uvoľňujú, trpia úzkosťami alebo nespavosťou, môžu nájsť v tejto praxi skutočnú oporu. Ak budete napríklad každý večer počúvať nejaké video, môže to byť ozdravnou pauzou v každodennom stresujúcom živote,“ uvádza ASMR University.

 

Hoci na Slovensku zatiaľ ostalo pri kusých správach o tomto fenoméne v bulvári, v Čechách je už etablovaných niekoľko autoriek úmyselných ASMR videí (v anglicky hovoriacich krajinách sa takýmto autorom hovorí ASMRtisti – od slova artist, teda umelec). Jedna z prvých autoriek ASMR videí v Českej republike Denisa Vondrušková ma osobne zaujala príjemne úchylným grafologickým výkladom písma v čase, keď som o tomto kulte ešte netušil. Svoje videá (kanál ASMR CZ) začala produkovať so zubným strojčekom, no v súčasnosti si už bez neho pochvaľuje nový, kvalitnejší mikrofón, na ktorý jej prispeli oddaní poslucháči. Svoju vďaku im vyjadrila aj vo vysielaní ČT2, kde v programe Dobré ráno uviedli tento mesiac metódu ASMR nasledovne: „…skúsime výučbu cudzích jazykov – tie sa na cestách vždy hodia – pomocou metódy ASMR. Učíte sa a pritom relaxujete.“ Podľa vlastných slov je Vondruškovej cieľom a snom ASMR využívať v oblasti psychoterapie, teda v kontraste s dnešnou dobou plnou stresu a psychického napätia. Pre lepšiu predstavu prikladáme jej video, pojednávajúce o ,,spúštačoch“ ASMR.

Ďalšou autorkou ASMR videí s tisíckami zhliadnutí je nemenej sympatická Ivča ASMR, ktorá na svojom profile uvádza, že vyštudovala sociológiu, má rada šport a miluje knižky. Najnovšie nahráva okrem iného sériu šepkania na paranormálnu nôtu. Obe dievčatá sú prístupné podnetom svojich divákov a nahrávajú tematické videá s často žiadaným obsahom.

 

Spriazneným profilom je aj Cukrárna pro uši – ASMR, odkazujúca na web katiakolinger.cz. Autorka stránky Kateřina na nej prezentuje svoj príbeh ako objavila „najlepšiu relaxačnú metódu a svetový fenomén posledných rokov“ po tom, ako zo stresu schudla a pribrala 7 kilogramov počas jedného mesiaca, ako v noci nemohla spať a cez deň sa nemohla sústrediť ani 10 minút v kuse. Pritom od piatich rokov často upadala do zvláštneho stavu pohody a šťastia, keď jej mama rozčesávala vlasy, sestra šepkala pred spaním rozprávku alebo keď medzi dverami pozorovala umývanie riadov a počúvala šum vody a cinkanie prsteňov o poháre. Ako dospievala, prestala Katia „vnímať svet ako veľkú herňu“ a začala poslúchať, byť ticho a šúpať nohami… No i tak stále zažívala tieto pocity tranzu a uvoľnenia, napríklad u lekára, keď sestrička vypĺňala papiere a jej bolo príjemné počúvať zvuk prepisovačky, alebo v kaderníctve pri strihaní vlasov. Vôbec ju nenapadlo, že by to mohli zažívať aj iní ľudia. Raz po rozchode s priateľom, natrafila na internete na článok o tom, ako istá dievčina šepotom navodzuje druhým mozgový orgazmus. Išlo o „najslávnejšiu svetovú ASMR umelkyňu Mariu“ (s prezývkou GentleWhispering). Odvtedy Katia ASMR doslova prepadla. Uvedomila si, že tento druh intimity v sebe nikdy nerozvíjala, ale chýbal jej, aby našla vnútorný kľud a rovnováhu a nabrala silu do každodenného stresu v práci. Našla si obľúbených autorov a pred spaním si vždy dopraje pár videí pre lepší spánok.

A čo vy, spí sa vám dobre? Zažili ste niekedy podobné pocity?

Zem & Vek

Pridaj komentár

& Časopis