Nórsko používa peniaze z „fondu na horšie časy“

Add Comment

Nórska vláda prvýkrát siahla na peniaze z fondu štátneho bohatstva v snahe čeliť spomaleniu hospodárskeho rastu; uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na nórske ministerstvo financií. Podľa novín Dagens Naeringsliv uskutočnila výber z fondu v januári, keď použila 6,7 miliardy nórskych korún (780 miliónov dolárov) na úhradu verejných výdavkov.

Fond s názvom Vládny dôchodkový fond Global, s majetkom v hodnote 826 miliárd dolárov, zriadili pred 20 rokmi. Jeho účelom bola snaha podeliť sa o bohatstvo z ťažby ropy a zemného plynu s budúcimi generáciami. Prostriedky z fondu sa využívajú na investície do zahraničných akcií, dlhopisov a nehnuteľností.

Vláda varovala, že v októbri bude možno nútená opäť siahnuť na prostriedky ropného fondu. Podľa parlamentného fiškálneho pravidla je oprávnená minúť zostatok výnosu fondu po odpočítaní inflácie, ktorá by podľa odhadov mala predstavovať v priemere štyri percentá ročne. Vďaka príjmu štátu z daní a dennej produkcie ropy neboli až donedávna výbery nevyhnutné.

„Keď sa tvoril rámec fiškálnej politiky, jej cieľom bolo premeniť dočasne vysoké príjmy z ťažby ropy a zemného plynu do trvalého zdroja príjmov štátu vo forme výnosov z fondu,“ povedal úradník.

Klesajúce investície ropného priemyslu majú na ekonomiku krajiny ochromujúci vplyv. Objem vývozu najväčšieho ropného producenta západnej Európy sa prudko znížil, pretože cena ropy zo Severného mora klesla od polovice roka 2014 až o 70 percent. Produkcia banských a výrobných odvetví priemyslu, ktoré sú úzko spojené s priemyslom súvisiacim s ropou a zemným plynom, tiež poklesla.

„Nemalo by byť žiadnym veľkým prekvapením, že príjmy z ropy začnú v určitom okamihu klesať,“ uviedol námestník ministra financií Paal Bjoernestad pre Reuters. Keďže ropa tvorí až polovicu vývozu krajiny, jej znížená produkcia vedie k vyššej nezamestnanosti. V krajine, kde je jedno z deviatich miest závislé od produkcie ropy, došlo k zrušeniu 20-tisíc pracovných miest súvisiacich s ropným priemyslom.

Zdroj: https://www.rt.com/business/334544-norway-oil-fund-withdrawal/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis