Novodobá Johanka z Arcu

Add Comment

Marion Maréchal-Le Pen je budúca nádej francúzskej strany Front National (FN). Mladá žena boduje zmesou radikalizmu a šarmu. Pritom má vlastné politické predstavy, ktoré sa odlišujú od predstáv jej tety – predsedkyne strany a kandidátky na prezidenta Marine Le Penovej.

Mladá, vkusne oblečená žena s dlhými blond vlasmi hľadí sústredene do kamery. Keď začne hovoriť, jej pohľad je ostrý. Slová, ktoré hovorí akcentovane do kamery, sú neslýchané. Žiadny politik v tejto časti sveta nemal reč s porovnateľnou ostrosťou: „Keď vám nepriateľ vyhlási vojnu, tak nie je možné, aby ste zostali neutrálni.“

Marion Maréchal-Le Pen má 27 rokov a je pokračovateľkou politickej dynastie. Jej starý otec Jean-Marie Le Pen je zakladateľom strany FN. Ako dvojročná je s ním odfotená v náručí na volebnom plagáte. Jej teta Marine Le Penová vystupuje v tomto roku na jar ako kandidátka na hlavu štátu za FN.

Marion bola vychovávaná apoliticky. V 16 rokoch sa krátko oduševnila politikou bývalého premiéra Nicolasa Sarkozyho, a do FN vstúpila až v 18 rokoch. V roku 2010 do zastúpenia v regionálnych voľbách nedostala. Vtedajší rozhovor s ňou skončil katastrofálne. Pre iných by to bol koniec kariéry, ale pre 20-ročnú Marion budíček: Pracuj na sebe, zlepšuj sa, bojuj!

V 22 rokoch sa dostala do parlamentu ako najmladšia poslankyňa v dejinách francúzskeho Assemblée Nationale. Vo svojom volebnom obvode dostala viac hlasov ako zástupcovia všetkých ostatných strán. Jej motto: „Pociťujem v sebe dve vlastenecké povinnosti. Jedna je obrana nezávislosti a suverenity mojej krajiny a druhá je narodenie detí, ktoré budú niesť toto posolstvo ďalej.“

Ako rozvedená matka vychováva svoju dcéru sama, popritom študuje právne vedy. Hoci patrí k najradikálnejším v rodine, odmieta niektoré názory svojho starého otca na historické udalosti 2. svetovej vojny. Podporuje identické hnutie, ale v koncepte „veľkej výmeny“ sa odlišuje od svojej tety, ktorá to považuje za konšpiračnú teóriu.

Protirečenie obidvoch Le Penových je najviac zreteľné v hospodárskej otázke. Pre Marion nie je napríklad vystúpenie z eurozóny žiadna priorita, nie je to „alfa a omega našich problémov“. Predsedníčka strany Marine Le Penová chce, naopak, bodovať s ekonomickými požiadavkami, ktoré by mohli pochádzať zo skorších programov komunistickej strany. Tým chce zamútiť vodu svojmu republikánskemu rivalovi Françoisovi Fillonovi, ktorý je obrancom gaullistických tradícií veľkého národa a vyhlásil boj islamskému totalitarizmu.

Politička Tea-party Sarah Palinová vidí v Marion mystickú hrdinku ľudu – Jeanne d’Arc našich dní, ktorá dostala osobne pokyn od Boha na obranu Francúzska proti Angličanom v Storočnej vojne. Naopak Marine tiahne do boja ako najznámejšia Marianne – symbolická postava francúzskeho národa revolučných dní roku 1830, ktorú zvečnil maliar Eugène Delacroix ako po pás odhalenú bojovníčku na barikáde s trikolórou v ruke pod názvom „Sloboda vedie ľud“.

Zdroj: Alexander Markovics, Compact 2/2017, skrátené

Mária Hutirová
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis