„Nový plán“ Trumpa sa ukázal ako starý plán Obamu

Add Comment

Nová stratégia Pentagónu v boji s ISIS, vypracovaná na príkaz prezidenta, obsahuje tie isté metódy, aké používal Barack Obama, ktorého Trump kritizoval za neschopnosť poraziť džihádistov. Vo vojenských kruhoch USA pochybujú o efektivite „nového plánu“. Podľa názoru ruských expertov, vina za túto neefektívnosť leží na lobistoch.

Pentagón odovzdal prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi práve rozpracovaný plán s odporúčaniami ako poraziť „Islamský štát“. Tento plán je, samozrejme, tajný, ale niektoré jeho podrobnosti odhalil televízny kanál NBC, odkazujúc sa na svoje zdroje – úradníkov, ktorí už dokument poznajú.

Počas volebnej kampane hovoril Trump o želaní rýchlo zničiť radikálnych islamistov, obviňujúc administratívu Baracka Obamu z pomalosti a neochote bojovať s radikálmi efektívnejšie. Napriek tomu nové odporúčania Pentagónu sa len málo líšia o tých metód, ktoré používala predchádzajúca administratíva.

Vo veľkej miere navrhujú len posilniť predchádzajúce opatrenia – pokračovať v bombardovaní pozícií vojenských jednotiek, intenzívnejšie podporovať miestne vojenské sily pri vykonávaní špeciálnych operácií v irackom Mosule a sýrskej Rakke, plniacej úlohu „hlavného mesta“ ISIS. Zároveň navrhujú prerušiť kanály financujúce teroristov a stabilizovať oblasti už oslobodené od islamských radikálov.

Americký prezident prikázal vypracovať „nový plán“ zničenia Islamského štátu do konca januára s termínom do 30 dní. Taktiež požadoval od ministerstva obrany nájsť nových zahraničných partnerov kvôli aktivizácii boja s islamským zoskupením. Vo februári oznámili, že Pentagón poslal svoje prvé odporúčania v tejto veci do Bieleho domu.

To, že toto všetko je na splnenie Trumpových sľubov zjavne nedostatočné, predpokladajú špecialisti zaoberajúci sa vojenskou stratégiou, ktorí anonymne kritizovali prijaté opatrenia. Podľa názoru bývalého veliteľa Spojených ozbrojených síl NATO v Európe, admirála v zálohe Jamesa Stavridisa, existuje nádej, že prezident vráti plán na dopracovanie do Pentagónu.

Súčasný plán na zničenie skupiny „Islamský štát“ sa podobá na staré príslovie: „Plán B spočíva v tom, že pokračujeme podľa plánu A, len sa snažíme viacej.“ povedal Stavridis pre NBC. Ďalší vojenský hodnostár – generál VVS v zálohe Dave Deptula, zodpovedný za vojenské útoky v čase prvej irackej kampane, navrhol použiť v boji s radikálmi silnejšie vojenské prostriedky. „Ak by sme to porovnávali s telom, tak im strieľame do prstov rúk a nôh,“ zdôraznil generál. Zároveň poznamenal, že keď vzdušné útoky koordinujú s generálmi pechotných vojsk, je to principiálne nesprávne.

Najmä keď sa počas vypracovania plánu v Pentagone posudzovala myšlienka použitia oveľa radikálnejších opatrení, konkrétne uskutočnenie krátkodobej pechotnej operácie v Sýrii, kde už predtým pôsobili isté skupiny amerických jednotiek špeciálneho určenia pomáhajúce rôznym skupinám sýrijskej opozície. Podľa oficiálnych údajov sa americké špeciálne jednotky na týchto bojoch nezúčastňujú.

Okrem toho majú Američania k dispozícii štyri vojenské objekty na území kontrolovanom Kurdmi. Napríklad vzletovo-pristávacie zariadenie neďaleko Ramilanu v severovýchodnej provincii Chaseke. Celkovo ich kontingent zahŕňa niekoľko tisíc ľudí vrátane zásobovacej skupiny a vojenských inžinierov, ako aj jednotky špeciálneho určenia a avianavigátorov.

Tento týždeň informovali o pláne Pentagónu poslať do Sýrie asi tisíc vojakov, aby podporili útok na Rakku. V skutočnosti budú Američania podporovať Kurdov a sýrijskú opozíciu, pomáhajúc im s odmíňovaním a nasmerovaním vzdušných útokov. Ale zatiaľ ešte Trump a šéf Pentagónu James Mattis tento krok neodobrili. V rovnakom čase informovali, že USA rozmiestnili oddiel námornej pechoty na letisku v Rumejlan v sýrijskej provincii El-Chasake.

V Sýrii sa už teraz nachádza 500 vojakov špeciálnych jednotiek USA, 250 rangerov (elitné časti vojenskej pechoty) a 200 vojakov námornej pechoty. Týmto spôsobom, ak plány Pentagónu dostanú zelenú, sa môže počet amerických vojakov v Sýrii zdvojnásobiť.

Vojenský expert, docent katedry politológie a sociológie REU Plechanova Alexander Perendžiev zdôrazňuje, že ak sa bavíme o reálnych opatreniach na zničenie ISIS, nevyhnutne vyvstáva otázka ekonomických záujmov. „Zrazu sa ukázalo, že Islamský štát bol vytvorený kvôli záujmom konkrétnych subjektov, ktoré sú kľúčovými lobistami v politickom systéme USA. Prijať novú stratégiu znamená zvíťaziť nad ich záujmami. Peniaze boli vyplatené už veľakrát, preto niet toho, kto by zmenil stratégiu. Všetci ľudia, ktorí vytvárajú tento plán, dostali presnú politickú objednávku a plnia ju,“ povedal Perendžiev novinám Vzgľad.

Podľa jeho slov, posilniť boj s ISIS by USA mohli len prostredníctvom spolupráce v prvom rade s Ruskom, ale „minister obrany sa ponáhľal nie do Moskvy, ale do Saudskej Arábie“ a okamžite bolo zrejmé, že plán zostane rovnaký. Pritom začiatkom marca informovali o neochote Trumpa pracovať na spolupráci s Ruskom v boji proti ISIS či v iných otázkach národnej bezpečnosti.

„Otázka nie je v tom, kto je v daný moment prezident, ale v tom – aká je politická objednávka. Politická objednávka vychádza nie od prezidenta, ale od elitných politických skupín, ktoré lobujú za ňu a kontrolujú jej plnenie. Preto sa principiálne nemôže nič meniť,“ dodal expert.

Preložené z: https://vz.ru/world/2017/3/18/806608.html

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Martin Urminský
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis