Odkaz #SaveOurGuys požadujúci prepustenie Ukrajinou zadržaných novinárov ovládol ruský Twitter

Add Comment

Hashtag #SaveOurGuys (zachráňte našich chlapcov) sa stala hitom medzi hashtagmi ruského Twitteru, počas vrcholiacej on-line kampane, ktorá sa začala v snahe o prepustenie novinárov LifeNews, zadržaných ukrajinskou národnou gardou. 

Ruská sociálne médiá boli zaplavené fotkami užívateľov držiacich odkazh SAVE OUR GUYS. Prví, ktorí v pondelok zverejnili odkaz na podporu svojich kolegov boli novinári z LifeNews

V priebehu niekoľkých hodín, re-tweetovali existujúce správy, alebo zaslali svoje vlastné obrázky tisíce ľudí. Od utorka bol hashtag # SaveOurGuys hitom na ruskom Twitteri.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí podporilo online kampaň zverejnením fotografie s odkazom #SaveOurGuys na pozadí loga ministerstva.

#SaveOurGuys pic.twitter.com/qZosNxc7hb

— MFA Russia (@mfa_russia) May 20, 2014

„>

Na internetových stránkach LifeNews bola zverejnená žiadosť, aby sa do kampane zapojilo čo najviac užívateľov internetu. 

„Každý užívateľ sietí Twitter, Instagram a Facebook môže podporovať našich zamestnancov tým, že zverejní fotografiu s odkazom SAVE OUR GUYS“ píše sa na webových stránkach LifeNews.

Dvaja ruskí novinári televízie LifeNEWS, Oleg Sidyakin a Marat Saichenko, boli v nedeľu zadržaní ukrajinskými vojakmi pravdepodobne blízko Kramatorsku, mesta v Doneckej oblasti, ktorého obyvatelia sa v referende z 11.mája vyjadrili pre nezávislosť od Kyjeva. 

Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (SNBO) v pondelok uviedol, že novinári boli vyšetrovaní na základe obvinení z „napomáhania teroristickým skupinám“.

Súvisiace video z rovnakého dňa ukazuje, že ukrajinskí vojaci nútili ruských novinárov kľačať na kolenách. 

Мир должен знать правду! Макс. RT #SaveOurGuys pic.twitter.com/tL5ojN646D

— LIFENEWS (@lifenews_ru) May 19, 2014

„>

Moskva okamžite reagovala na správu o zadržaní novinárov tým, že požiadala Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe ( OBSE ) , aby prijala opatrenia zabezpečujúce prepustenie novinárov. 

OBSE vyzvala orgány v Kyjeve, aby prepustili ruských novinárov a vyšetrili incident a vyhlásila, že zastrašovanie a obštrukcie médií pôsobiacich v krajine je „neprijateľné „.

Svoju podporu novinárom vyjadrila aj hollywoodska herečka Milla Jovovich.

Aktualizované 22.5. 19:05

Zdroj

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis