Odkaz všetkým amerikanofilom

Add Comment

Niekedy krátke vyjadrenie, či text hudobného rebela, objasní realitu viac než siahodlhá prednáška odborníka na medzinárodné vzťahy, opuncovaného zbierkou titulov, no servilného k oficiálnej moci.

Newyorská skupina Agnostic Front je legendou hudobného štýlu hardcore (kombinácia thrash metalu a punku), ktorá hrá už od začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia. Títo hudobníci vo svojej tvorbe vyjadrujú spoločenské postoje a už dávno nejde o rebéliu postpubertálneho veku. Spevák, zrelý päťdesiatnik, a gitarista vo veku šesťdesiat rokov majú svoje životné skúsenosti a mapujú v textoch to, čo USA predvádzajú doma i vo svete. Treba uviesť, že oveľa výstižnejšie než tábor stredoeurópskych analytikov, politológov a presstitútov.

Na rozdiel od takzvaných európskych mediálnych profesionálov, ktorí ako oddaní amerikofili obdivujú spoza Atlantiku všetko, čo vyprodukuje Biely dom, spevák Roger Miret, rodený Newyorčan, ponúka iný obraz svojej vlasti. Americký sen je mŕtvy – to je názov nového hudobného diela Agnostic Front, ktoré má čo povedať nielen poslucháčom hudby, ale uvažujúcim ľuďom i mimo rámec rockovej revolty.

Roger Miret, Agnostic Front:

„Americký sen bol iba pojem, výstavka tých najúspešnejších. To, na čo sme chceli poukázať, je v súčasnosti ohrozené. Amerika bola dlho celému svetu predstavovaná ako kolíska slobody, kde sa ctí ústava, zákony a sloboda slova. Mám pocit, že nám dnes ostáva už iba sloboda slova, ale na ako dlho? Ako by si spoluobčania stále dostatočne neuvedomovali, že vláda je skorumpovaná, riadia ju chamtiví, nenásytní a skazení ľudia. Nejde im o nič iného, len o vlastný prospech, cestu nahor v nadnárodných korporáciách. Amerika chce mať pod kontrolou celý svet. To snáď vidia všetci, len nie Američania. Našich politikov vôbec nezaujímajú obyčajní ľudia, sme pre nich plebs, odpad. Keď budete protestovať, zmláti vás polícia. Policajný štát, to je súčasná Amerika… Ameriku milujem, je to nádherná krajina, ale keď politici na vás pľujú a robia si, čo chcú, musíte sa ozvať. Pokiaľ môžeme, musíme informovať ostatných o tom, čo sa u nás vlastne odohráva.“

Roger Miret neprednáša na Akadémii médií a nie je ani profesorom na renomovanej univerzite, no povedal toho viac než dosť v rámci spoločensko-politickej úvahy na tému domáca a zahraničná politika Spojených štátov. To neznamená, že riešením je nenávisť k USA, túžba po ich zničení, či nekritický obdiv k ich odporcom. Je to len o tom, že Spojené štáty sú „chorá“ krajina, ktorá nie je nijakým vzorom, a nemá žiadne právo zasahovať do vnútorných záležitostí iných krajín a vnucovať im svoj spoločenský model. Zároveň je to odkaz pre amerikanofilov všetkých krajín, ktorí sa chcú spájať v duchu hesla So Spojenými štátmi na večné časy a nikdy inak!

Zdroje: SPARK, youtube

Zem & Vek

Pridaj komentár

& Časopis