Otvorený list predsedovi Národnej rady SR pánovi JUDr. A. Dankovi

Add Comment

V Národnej rade SR bola vytvorená Komisia NR SR pre boj proti fašizmu. Fašizmus je čisto taliansky jav a bývalý premiér talianskej vlády F. Nitti charakterizoval „fašizmus ako produkt zložený z klerikalizmu a militarizmu“. Keďže na Slovensku sa nevyskytli a neboli zaregistrované skupiny osôb propagujúcich klerikalizmus a militarizmus, NR SR vytvorila komisiu pre boj s ničím.

Ohľadne extrémizmu, skutočným extrémizmom sú stanoviská a činy, ktoré sa odlišujú od systému, založeného na humánnych princípoch, prirodzenom práve človeka i neodňateľných ľudských právach, slobode slova i práve slobody a rovnosti pred spravodlivým zákonom. Ústavné právo na slobodu vyjadrovania je garantované Európskym dohovorom o základných ľudských právach a slobodách. Európsky súd pre ľudské práva vydal v roku 1998 rozhodnutie o slobode slova: „Sloboda slova znamená nielen právo šíriť informácie neutrálne či pozitívne, ale tiež informácie šokujúce či pohoršujúce a zraňujúce“. Keďže legislatíva SR je subordinovaná legislatíve EÚ, uvedené rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva je záväzné pre všetky štátne orgány, všetky organizácie a združenia, občanov a masmédiá.

Teokratický štát Izrael vyhnal zo svojich domovov vyše 700 000 pôvodných obyvateľov, zrovnal so zemou viacero dedín podľa spôsobu nacistickej likvidácie obcí Lidice a Ležáky, povraždil stovky nevinných obetí vrátane detí, žien i starcov, používa teror a zakázanú (Ženevskou konvenciou, napr. náboje s trieštivými guľkami dum-dum, biely fosfor) muníciu proti svojim obyvateľom a zaviedol systém apartheidu, čo sú prejavy skutočného fašizmu. Ignorovanie takýchto prejavov skupinou členov NR SR a spojencov štátu so skutočnými fašistickými metódami a hľadanie fašistov tam, kde nie sú, je prejavom morálneho i intelektuálneho zlyhania, je to antihumánny a anticivilizačný karcinóm.

Návrh zmeny trestného zákona a trestného poriadku podaný ako „Vládny návrh zákona o uznávaní a výkone majetkového rozhodnutia vydaného v trestnom konaní v Európskej únii a o zmene a doplnení niektorých zákonov“, ktorý predložila ministerka spravodlivosti Žitňanská, v časti o extrémizme zasahuje do slobody slova a súkromia, je nielen protiústavný, ale aj v rozpore sEurópskym dohovorom o základných ľudských právach a slobodách ako aj s rozhodnutím Európskeho súdu pre ľudské práva. To,že novelizácia bola včlenená pod vládny návrh zákona o uznávaní a výkone majetkového rozhodnutia, reprezentuje defektný výťah pre subjektívnu a nedefinovanú interpretáciu extrémizmu. Protiústavnosť tejto vládnej novely je v tom, že ide o porušenie princípu prezumpcie neviny, čo nemá nič spoločného s demokraciou a právnym štátom, reprezentuje to právny autizmus.

Je prekvapujúce a udivujúce, že po 26 rokoch od pádu totalitného boľševického systému nastal opäť návrat totalitných praktík, ktorý reprezentuje nie progres, ale regres spoločnosti a najmä jej štátnych orgánov a masmédií. Táto totalita je ešte horšia, lebo sa skrýva za nálepkou demokracie. Potvrdzuje sa hovorená pravda, že neoliberalizmus a demokracia končia v totalite. Ak chceme tomu skutočne zabrániť, je potrebné prijať nový zákon o politických stranách a o masmédiách. A to je úloha NR SR. Aj o to Vás týmto listom žiadame.

Doc. Ing. Ján Dudáš, DrSc., SKSI Košice, PhDr. Jozef Mižák, Miestny odbor Matice slovenskej v Košiciach, Ing. Daniel Šlosár, UKC ZSVTS Košice, Ing. Juraj Slovinský, SES – NEZES, klub Košice

Vyhlásenie Kongresu slovenskej inteligencie k tzv. protiextrémistickým novelám

Dňa 25. októbra 2016 poslanci NR SR – hlasmi vládnej koalície a SAS – prijali tzv. protiextrémistické novely trestných kódexov z diele ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, nominantky maďarskej strany Most-Híd.

Tieto právne úpravy obsahujú závažné riziká a zavádzajú viaceré totalitné prvky.

V prvom rade samotný pojem „extrémizmu“ nie je jasne a záväzne definovaný, čo vytvára veľký priestor na jeho politické a mocenské zneužívanie. Občanov SR obvinených z „extrémizmu“ má súdiť nie riadny, ale špecializovaný trestný súd. V praxi to môže znamenať, že pred rovnakým súdom sa ocitne občan, ktorý mal doma „nevhodný“ historický materiál, povedľa nebezpečného vraha.

Zákonné úpravy sú tiež prelomom v právnej praxi, keďže pri trestnom čine prechovávania tzv. extrémistického materiálu sa prakticky ruší prezumpcia neviny garantovaná ústavou SR.

Sme presvedčení, že podobné právne úpravy do demokratickej spoločnosti nepatria, ba priamo spochybňujú výdobytky novembra 1989, z ktorých najvýznamnejším je práve sloboda slova.

Úsilie ministerky Žitňanskej o zvýšenie počtu odhalených a potrestaných prípadov nám skôr pripomína snahy z 50. rokov, keď sa odhaľovali tzv. triedni nepriatelia, vládlo udavačstvo a spoločenská atmosféra sa bičovala tak, aby (domnelí) nepriatelia boli čo najprísnejšie potrestaní.

Nové právne úpravy akiste nebudú slúžiť na ochranu štátotvorného národa, ani na ochranu kresťanstva a kultúrnych tradícií, ktoré sú mimoriadne ohrozené práve dnes – tlakom globalizácie a islamizácie. Naopak, budú zneužité na prenasledovanie politických oponentov či jednoducho ľudí, ktorí sa vymykajú z mantinelov súčasného politického establišmentu.

Z tohto dôvodu KSI vyjadruje svoj zásadný nesúhlas.

Peter Štrelinger – predseda Výboru KSI

Martin Lacko – 1. hovorca KSI

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

Viliam Komora – 2. hovorca KSI

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis