Pán Boh nás ochraňuj pred arcibiskupom Bezákom

Add Comment

Všetky geniálne veci tohto sveta plynú obvykle z jednoduchosti. Pochopili to už otcovia – zakladatelia našej cirkvi pred viac ako dvetisíc rokmi. Postavili cirkev na jednoduchom príbehu židovského chlapca zo stolárskej rodiny a zhmotnili v ňom prapodstatu života – narodenie a smrť. Do príbehu vložili všetko, čo je pre žitie zásadné, vrátane túžby človeka veriť v ľudskú nadprirodzenosť – v Boha a príbeh najúspešnejšej cirkvi na svete sa mohol začať.

Rímsko katolícka cirkev je pre veriaceho človeka z každého uhla pohľadu magická, zásadná, disciplinovaná a svojim spôsobom aj záhadná. Inými slovami – je potrebná, pretože ľudia potrebujú niečomu veriť. Napríklad tomu, že cirkev vedú svätí muži. Preto je aj úspešná.

Dve veci však cirkevníci robiť nemôžu, čo potvrdila aj história. Priamo, bez parlamentov vládnuť krajinám a kňazi tiež nesmú vstupovať do inej, ako cirkevnej politiky. Ich videnie sveta, sa totiž v parlamentnej politike neosvedčilo.

Nikto – žiadna iná viera, či komunita ľudí tohto sveta nedokázala zo spoločenského pohľadu v histórii ľudstva dosiahnuť viac, ako rímsko-katolícka cirkev – o tom niet pochýb. Stojí za tým nekonečná ľudská oddanosť a jednota. Jej úspech je nadľudský a iba s úsmevom dodávam: „Samozrejme! Stojí za ňou predsa Boh!“ Napriek tomu sa našej cirkvi v dobe globalizácie veľmi nedarí. Zabíja ju bezhraničná liberalizácia spoločnosti a nie len to. Je napadaná zvnútra vlastnými ľuďmi, ktorí proti cirkvi broja. Dokonca som presvedčená, že dnes je cirkev rozkladaná z pozícií najvyšších cirkevných hodnostárov, pod akousi zámienkou záchrany a obrody cirkvi. Problém je, že cirkev, ktorá prežila dvetisíc rokov a stala sa najmocnejšou na svete, nepotrebuje zachraňovať. Potrebuje iba nezlomných cirkevných hodnostárov, odhodlaných za rímsko-katolícku cirkev aj zomrieť. Iba tak sa v očiach nevercov môže stať naša cirkev opäť svätou.

Cirkev má teda svojich judášov, ktorí si pletú zásadovosť s nadmerným egom, nepochybne aj dnes.

Príbeh emeritného arcibiskupa Bezáka pozná na Slovensku asi každý, je známy ako svätý muž. Problém je, že ako svätý vyzeral vo svojej dobe aj Judáš, keď zrádzal Krista.

Študovala som všetky dostupné materiály o Bezákovi – a mne rozhodne ako svätý nepripadá. Skôr ako manipulátor „božích rozmerov“. Aj po všetkých škodách, ktoré rímsko-katolíckej cirkvi urobil, sa na neho dnes pozerá veľa ľudí ako na „svätca, ktorému všetci ubližujú“. Vráťme sa ale od biblických príbehov do reality.

Rímsko-katolícka cirkev má svoje zákony a pravidlá, ktoré jej pomohli prežiť tisícky rokov. Je to štát v štáte s vlastnými pravidlami – vďaka Bohu, pretože štandardná pozemská sláva je poľná tráva. Je oslobodená od daní a obvykle ju financujú štáty spolu s milodarmi od veriacich. Dobrovoľne! Cirkev funguje na iných pravidlách ako štát, preto hovoriť o korupcii vo vnútri cirkvi je principiálne rovnaký nezmysel ako tvrdiť, že žobráci žijúci v komunite a deliaci si milodary od ľudí medzi sebou, aby prežili, sú korupčníci, keď medzi sebou kupčia.

Spýtam sa inak: Čo by sme – dnešní ľudia, hovorili vo feudalizme, kedy cirkev predávala odpustky a financovala z toho inkvizičné súdy, keď dnes, vytýkame cirkvi už to, že kupčí s vlastnými majetkami? Vlastne koho to dnes okrem „svätého“ Bezáka zaujíma? Farizejov?

 Manipuluje nás cirkev už dvetisíc rokov? No manipuluje! A čo?

Pýtam sa, pretože všetci okrem Bezáka dávno pochopili, že cirkev kupčí so všetkým, čo je sväté už dve tisíc rokov a veriacich to nezaujíma. Dáva nám totiž niečo, čo presahuje rámec bežnosti a za čo ju milujeme nadovšetko. Dáva ľudom na celom svete pocit, že ako veriaci niekam patríme. Napĺňa naše životy. Zjednocuje nás – na rozdiel od dnešných politikov, ktorí národ štvú ako divú zver a rozdeľujú. Preto už samotný fakt, že Bezák, ešte nedávno oblečený v rúchu arcibiskupa, zjednocujúci Slovákov, sa dnes chystá do špinavej politiky, je minimálne na zamyslenie.

Napadá mi pritom otázka, čo mu v živote ide lepšie? Manipulatívna technika v kostole so zámerom nás zlúčiť, alebo politická manipulácia so zámerom nás politicky rozdeliť a tak nám vládnuť? Nadanie má totiž na oboje.

O to však nejde a mali by sme sa pýtať, čo nám ako politik okrem sladkých rečičiek môže ponúknuť? Nemá totiž za chrbtom našu cirkev, iba ďalšiu splašenú politickú stranu, ktorej bude musieť opäť iba slúžiť, inak ho vypoklonkujú rovnako, ako z Arcibiskupského úradu.

„Šafári“ sa s majetkom Trnavskej arcidiecézy? Asi áno! No a? Pýtam sa opäť, pretože s majetkami rímsko-katolíckej cirkvi sa manipuluje už tisícky rokov! To Bezák nevedel, lebo on sa stal správcom najbohatšej arcidiecézy náhodne, ako o sebe tvrdí? Veď ho ním urobili tí, o ktorých tvrdí, že s jej majetkami šafária! Nechcem mu blížiť, som veriaca ako on a iba sa pýtam: Pre koho je dnes určená táto detská riekanka?

Bezáka sa zbavili, lebo je nevypočítateľný a nebol schopný zvládnuť moc mu danú a ťarchu úradu, ktorá mu bola zverená. A takéhoto politika – kňaza sme predsa už raz mali a dodnes – sedemdesiat rokov po smrti, zásadne rozdeľuje národ.

Vrana k vrane sadá – to mi napadlo, keď som videla Bezáka popíjať a fajčiť spolu s podivnými ľuďmi z podivných neziskoviek a s ďalším pomýleným kňazom – Havranom. Asi by sme sa mali zamýšľať nad tým, kam smerujeme, keď kňazi s pomýleným svetonázorovým kompasom idú do politiky a my im tlieskame.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Mária Vidomská
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis