Pápež označil odmietnutie migrantov za „vojnový akt“

Add Comment

Odmietnutie migrantov, ktorí utekajú pred násilím a hladom, je aktom vojny, povedal pápež František na piatkovom stretnutí s Eucharistickým hnutím mládeže. Ak sú prisťahovalci nútení utiecť z krajiny do krajiny a nikto im neposkytne útočisko, „je to nevyriešený konflikt, vojna, násilie a hovorí sa tomu vražda“.

Pápež požiadal členov hnutia, aby si spomenuli na „bratov“ Rohingov, ktorým neposkytlo azyl Mjanmarsko, Malajzia, Thajsko a ani Indonézia. „Sme vo vojne, opakovane hovorím, že toto je tretia svetová vojna… Existujú ale náznaky nádeje a radosti,“ povedal František.

Pápež často hovorí o dôležitosti vítania a pomoci migrantom, ktorí sa vyhli vojnám a zaplavili Európu. Jedna z jeho prvých ciest, po zvolení v marci 2013 viedla na juhotaliansky ostrov, Lampedusa, prvý európsky breh, ktorý dosiahlo množstvo migrantov. „V tomto svete je toľko zla, toľko vojen. Ale je tu aj veľa krásnych a dobrých vecí, mnoho skrytej svätosti medzi ľuďmi Boha. Boh je prítomný,“ pripomenul František. Mladých ľudí vyzval k odvahe, aby čelili napätiu a konfliktom, ktoré „sú súčasťou života“ a pripomenul im, že „do penzie v 20-tke odísť nemôžu“.

Líder talianskej politickej strany Liga Severu, Matteo Salvini, spochybnil Františkovu výzvu k starostlivosti o migrantov. Svoj nesúhlas vyjadril na Facebooku: „Odmietnutie ilegálnych prisťahovalcov je trestný čin? Nie, je to povinnosť. Mýlim sa?“ napísal na sociálnej sieti.

Zdroj: Agenzia Nazionale Stampa Associata

Marián Ďuriš
"Sněží a venku se setmělo. Tato noc - a tato zima - naštěstí nebude dlouhá. Nebudeme-li chtít."

Pridaj komentár

& Časopis